AJÁNLÓ

Fantasztikus regények, fantasy, sci-fik

Ballingrud, Nathan: Szörnyvidék >>>

Az amerikai Nathan Ballingrud több mint húsz éve ír novellákat, de csak most kerül a magyar olvasók kezébe az első novelláskötete. A Szörnyvidék az emberi psziché sötét zugaiba invitál, történetei szörnyekről szólnak: igaziakról és a képzelet szülötteiről, a bennünk létezőkről és a külvilágban jelen lévőkről. Néha szülők, máskor szeretők arcát viselik, olykor a szeretet hajtja őket, de mindannyian a legmagányosabb pillanatukból próbálnak menekülni, hol saját maguk, hol valami más borzasztó dolog elől. A kilenc novella mindegyike traumákról szól, mindegyik a mi világunkban játszódik, amikor a természetfölötti rettenet beleszól a dolgok menetébe. Akad köztük klasszikus horror, vámpírtörténet, de weird is.

Hackett, Brandon: Eldobható testek >>>

Egy gazdag befektető, Malvin Kadek hatalmas vagyonát arra használja fel, hogy a Naprendszer bizonyos részeit, nevezetesen a Jupiter és a Szaturnusz bolygókat az emberek számára lakhatóvá, élhetővé tegye. A naprendszer leggazdagabb befektetője arra is vagyonokat áldoz, hogy az emberek számára, ezernél is több aszteroida belsejében, élhető tereket létesítsen. Néhány emberben azonban felmerül a gyanú, lehet, hogy maga Kadek tette lakhatatlanná a Földet, amikor szupernapkitörésekkel égette el a bolygó flóráját és faunáját, valamint az itt élő több milliárd embert. Vireni Orlando ügyésznő él a gyanúperrel, hogy a naprendszer ünnepelt hőse, Kadek nem olyan feddhetetlen erkölcsű jótevő, mint amilyennek kikiáltják őt a hívei. Eközben a Föld valamikori lakói most test nélkül, úgynevezett újhumán tudatként térnek vissza…

A szerző művei könyvtárunkban >>

 

Ismeretterjesztő és szakirodalom

Bede Béla: Budapest építészete - 200 kiemelt épülettel >>>

A könyv szerzője, Bede Béla tizenhárom fejezetben taglalja a kiválasztott épületeket, megadva a címét, a GPS koordinátáit, és hogy mikor látogatható. A mai Budapest területén található építészeti emlékeket korszakonként, stílusok szerint, időrendben veszi sorra, és egyes fejezetek végén névvel és címmel felsorolja az adott kor egyéb építészeti emlékeit is, összesen 263 épületet. A szerző még arra is figyelemmel van, hogy az egyes fejezeteken belül úgy rendezze el az épületeket, hogy ha lehetséges, séta keretében végigjárhassa őket az olvasó. Célkitűzése volt továbbá, hogy az egyes stíluskorszakokon belül minél többféle épületet mutassunk be. Útikönyvről lévén szó, minden építészeti korszaknak egyformán kívánt teret biztosítani, ezért tudatosan nem számarányaiknak megfelelően szerepelteti a különböző stílusok épületeit, ugyanis akkor a historizmus, a szecesszió és az art deco tenné ki a kötet kilencven százalékát.

Burnett, Dean: A boldog agy - A boldogság eredetének és értelmének tudománya >>>

Újabb, az emberi agy működésével kapcsolatos könyvvel jelentkezik a brit neurobiológus, kutató, író és blogger, Dean Burnett. A boldog agy középpontjában az a kérdés áll, hogy mi a boldogság agyi eredete. Hogy mi okozza a boldogságot? Miért van az, hogy bizonyos dolgok boldogságérzetet okoznak, mások meg nem? Létezik biztos módja annak, hogy az agyunkat boldoggá tegyük? Milyen az örök boldogság, és vajon tényleg olyan jó dolog, mint aminek első hallásra tűnik? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre igyekszik válaszolni a szerző, támaszkodva a legújabb, legkorszerűbb kutatási eredményekre. És mindezt egyszerre szakszerűen és olvasmányosan teszi. Általánosságban is bemutatja az agy működését, a boldogság biokémiai oldalát, s részletezi, hogyan is hat a szerelem, a szex, a barátság, az egészség, a vagyon, a nevetés és a siker az agyunkra.

Egy galaxissal odébb - Fantáziavilágok valóságai >>>

A Fantasztikus világok és a Párhuzamos univerzumok után újabb érdekes kötettel jelentkezik a Tóth Csaba – Filippov Gábor – Nagy Ádám szerkesztőtrió. Az Egy galaxissal odébb tizenegy tanulmánya, az asztrofizika, a robotika, a jövőkutatás, az irodalomtudomány, a politológia, valamint a szociológia szemszögéből vizsgálja népszerű sci-fi és fantasy művek világát. Olyan témákról olvashatunk egyebek mellett, mint az identitásformálás az új Star Wars-trilógiában, az exobolygók és az élet lehetősége Carl Sagan Kapcsolat című regénye óta, álhírek és dezinformáció a Marvel-univerzumban, a Különvélemény és történetének mai aktualitása, robotok, kiborgok és emberek viszonya a Terminátor és a Ghost in the Shell anime- és filmsorozat világában, Asimov Alapítvány-sorozata és Seldon professzor pszichohistóriája vagy az orkok társadalma Középföldén és Azerothon.

Lichter Péter: Steven Spielberg filmjei >>>

Lichter Péter most megjelenő könyve magyar nyelven először elemzi átfogóan az amerikai rendező eddigi életművét. Az olvasmányos, gyakran személyes hangvételű esszék elsősorban a filmek gyártástörténetére és stílusára fókuszálnak, de persze a rendező életútjának egyéb fontos állomásairól is ír. A Párbajtól a 2018-as Ready Player One-ig összesen harminckét Spielberg-filmet mutat be, a nagy klasszikusok (az Indiana Jones-filmek, a Schindler listája vagy a Ryan közlegény megmentése) mellett olyan talán kevésbé ismert alkotásokat is, mint a Meztelenek és bolondok (1979), a Bíborszín (1985), A Nap birodalma (1987), az Örökké (1989), az Amistad (1997), az A. I. – Mesterséges értelem (2001), a Hadak útján (2011), a Lincoln (2012) vagy A Pentagon titkai (2017). A filmesszéket fekete-fehér képek is kísérik.

Medgyes Péter: Milyen a jó előadó? >>>

Milyen a jó előadás? – teszi fel a kérdést legújabb könyve címében Medgyes Péter. Magának a szerzőnek nagy gyakorlata van a téren, hiszen tizenöt évig volt gimnáziumi angoltanár, majd egyetemen tanított, félszáz országban tartott, konferenciákon plenáris előadásokat, s természetesen diplomataként is kellett beszédeket mondania. Könyvében természetesen a leggyakoribb hibákra is felhívja a szerző a figyelmet, de főleg az ellenpéldákból kiindulva, a sikeres előadók műhelytitkaiba kínál bepillantást. Már az előszóban is felhívja a figyelmet egy fontos, nyelvészeti megközelítésmódja. Az angolban ugyanis a „presentation” szó töve a „present”, melynek jelentése főnévként ajándék, igeként ajándékoz, előad. Azért, mert a prezentáció nem más, mint egyfajta ajándék, mellyel az előadó meglepi a közönségét. Persze magának az előadásnak több célja is lehet: informálni, új információkat közvetíteni, eloszlatni tévedéseket, tovább gondolásra késztetni a hallgatókat, és nem utolsó sorban szórakoztatni.

Mucsi Zoltán: Mucsi Zoltán - Bérczes László beszélgetőkönyve >>>

Hogyan lett az abonyi melósok gyermekéből, egy szakmunkásból vezető budapesti színész? Miként vált Mucsi Zoltán, számos meggyőző színpadi és filmes karakterszerep révén korunk egyik legismertebb magyar színművészévé, aki 2004-ben Jászai Mari-díjat, 2018-ban pedig Érdemes művész kitüntetést is kapott. Hogyan telt gyermek- és fiatalkora? Milyen munkákat végzett a színészi karrier előtt? Milyen próbálkozások, sikerek és kudarcok kísérték a nehezen kezdődő színi pályát? Hogyan fedezték fel a szolnoki Kőtövis nevű amatőr színházi társulatban? Hogyan telt a katonaság és miként tért vissza ismét a színpadra? Milyen szerepeket játszott a helyi Szigligeti Színházban, 1979 és 1995 között? Hogyan fedezte fel őt Jancsó Miklós, és lett Scherer Péter rendszeres színésztársa? Melyek voltak meghatározó szerepei és legkedvesebb kollégái? Hogyan zajlott mindeközben családi élete, s miként sikerült a szakmai karriert az apai szereppel összeegyeztetni? Hogyan viselte a karanténhelyzetet és mik a tervei?

Noonan Gores, Kelly: Heal - A gyógyító benned él >>>

A test és lélek minden képzeletet felülhaladó öngyógyító képességére igyekszik felhívni a figyelmet ez a Kelly Noonan Gores által összeállított mű, amelyben spirituális hangoltságú segítők - gyógyítók, coach-ok, életvezetési tanácsadók, írók, guruk, természetgyógyászok és hasonlók - fejtik ki témával kapcsolatos gondolataikat, osztják meg tapasztalataikat. Teszik ezt a kötet közölt négy példaértékű eset - Anita Moorjani, Joe Dispenza, Elizabeth Craig és Eva Lee története - apropóján, részletesen elmagyarázva, hogy a különféle betegségek miért és hogyan alakulnak ki, mit üzennek, hogyan lehet dekódolni ezeket, és természetesen hogy miként lehet a gyógyulás útjára lépni. Itt nemcsak a megértésről esik szó, de konkrét módszerekről is: stresszoldásról, jógáról, egészséges táplálkozásról, fitoterápiáról, meditációról - hogy csak párat említsünk.

Russell, Helen: Boldogságatlasz >>>

Jolly, homeyness, fair go, craic, hwyl – néhány kifejezés Helen Russell brit újságíró-író szűkebb hazájának, ill. nyelvterületének boldogságot, boldog életet megfogalmazó szókincséből. Nemrég jelent meg az írónő Egy év a világ legboldogabb országában - Hogyan éljünk dán módra című könyve, s a hygge után most nyakába vette a világot, s a földkerekség harminc nemzetének boldogságreceptjét mutatja be. A Boldogságatlaszból kiderül, nemcsak a brit és skandináv országok lakói keresik és találják meg az örömteli élethez vezető utat. Brazíliától (Saudade) Hawaii-ig (Aloha) olyan spirituálisan is gazdag tájakra kalauzol a szerző, mint India (Dzsugád), Kína (Hszing-fu), Japán (Vabi szabi), Spanyolország (Tapeo és sobremesa), Törökország (Keyif), Bhután (GNH) vagy Szíria, amelyik manapság 51 ezer polgárháborús menekültjével nem a kiegyensúlyozottság szigete, mégis, a tarab (táráb) zene révén a boldogságlista előkelő helyezettje.

Simmel, Georg: Schopenhauer és Nietzsche >>>

A Gondolat Kiadó új tematikus sorozatot indított, melynek kötetei a századforduló kiváló német filozófus-szociológusa, Georg Simmel eszmetörténeti és filozófiai műveiből közölnek válogatást. Jelen kötet alapja egy 1907-es előadássorozat, melyeknek tárgya a két nagy német filozófus: Arthur Schopenhauer és Friedrich Nietzsche voltak. A bevezetést követően az első előadás a két gondolkodó szellemtörténeti helyét igyekszik megrajzolni, majd ezt követi öt előadás erejéig Schopenhauer és két előadás formájában Nietzsche filozófiai munkásságának bemutatása. Ezeken belül olyan résztémákról esik szó, mint az ember, mint eszes lény értelmezése, e fogalom modern és schopenhaueri reformja, a sokféleség, mint a létezés jelenségformája, a lét felfoghatatlansága és akaratként való értelmezése révén történő lefokozása, a pesszimizmus, a művészet metafizikája és a morál Schopenhauer szerint, az emberiség értékei és a dekadencia, valamint az előkelőség morálja Nietzsche művei alapján.

Soltész Béla: Eldorádótól az Antillákig >>>

A Clandestino és a Hátizsákkal Brazíliában című kötetek után újabb úti beszámolóval jelentkezik Soltész Béla író, társadalomkutató, a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének adjunktusa. Ezúttal is egy hátizsákos túrának a beszámolójáról van szó, melyet a szerző 2014 novembere és 2015 júliusa között tett meg, tíz latin-amerikai országot végig járva, Dél-Amerika északi részén és a karibi szigetvilágban. Gépe a beszédes El Dorado nevű repülőtéren landolt, és a gondosan kialakított útiterv szerint innen indult először Ecuadorba, majd további kilenc országba (Kolumbia, Venezuela, Guyana, Suriname, Francia-Guyana, Jamaica, Trinidad és Tobago, Saint Lucia, Martinique). A könyv lapjain kronológiai rendben haladva mutatja be tapasztalatait, a felfedezett országokat, városokat, természeti látnivalókat, népszokásokat, kulturális érdekességeket, sok-sok gyakorlati tanácsot is megosztva az érdeklődőkkel.

Soltész Erzsébet: A rost jó! >>>

Az elkötelezett dietetikus szerzők, Soltész Erzsébet és Gajda Zoltán a rostban gazdag táplálkozás témáját szakmai alapossággal, mégis olvasmányosan járják körül. Céljuk, hogy elindítsák egy új fogalommal jelölt irányzat, a „rosttudatos táplálkozás” trendjét. Épp ezért hiánypótlónak tekinthető könyvükben minden segítséget megadnak: gyakorlati tanácsokat az élelmirostforrások kiválasztásához, útmutatót a termékjelölések értelmezéséhez, tippeket az otthoni sütés-főzéshez. A hatvan, egész oldalas színes fotóval illusztrált rostdús recept között találhatók újszerű fogások és hagyományos ételek is az elkészítést segítő praktikákkal. Az élelmi rostok élettani hatásai mellett a szerzők foglalkoznak a táplálkozás és a mikrobiom kapcsolatával, a bélflóra egyensúlyának jelentőségével. A hivatalos ajánlások, a témára vonatkozó szabályozás és az új kutatási területek bemutatásával a szakemberek számára is mondanak újat.

Sundance, Kyra: 101 lépés - Gyakorlatok lépésről lépésre a boldog és jól nevelt kutyáért >>>

A szerző közismert kutyaidomár, több ebneveléssel foglalkozó könyv szerzője. Most megjelenő kötetében is ezzel a témakörrel foglalkozik, a célja pedig nem más, mint minden érintett közös érdeke: a „boldog és jól nevelt kutya”. Műve első felében arról ír, hogy miként készüljünk fel négylábú társunk érkezésére, mik legyenek a beszoktatás első lépései, hogyan ismerkedjen a kutyus a családtagokkal és új környezetével (a lakáson, házon kívül pl. az autóval, állatorvossal), illetve kiderül, hogy melyek az alapvető parancsszavak és házirendi szabályok, amelyekre mindenképp meg kell tanítani a kutyát. A folytatásban olvashatunk arról, hogy a házon kívül, a szabadban miféle viselkedési szabályokat vezessünk be, hogyan játsszunk az ebbel, milyen módszerekkel oldjuk fel félelmét, és szó esik a leggyakoribb viselkedési problémákról és ezek megoldásáról is.

Szakonyi Péter: Aranyemberek - Beszélgetés gazdagokkal a gazdagságról >>>

A szerző közel húsz éve szerkeszti A 100 leggazdagabb magyar című, velük foglalkozó kiadvány, s már korábban is jelentetett meg gazdagokkal készült interjúkötetet. Most ugyanígy tesz: művében olyan mélyinterjúk kaptak helyet, amelyekben pénzügyileg rendkívüli sikereket elkönyvelő emberekkel beszélget - mi másról mint - a pénzről, gazdagságról, arról, hogy miként tudták javaikat megteremteni, s nemcsak megőrizni, de évről évre gyarapítani. Interjúalanyai között olyanok szerepelnek, mint Gattyán György aki "felnőtt-tartalmat" szolgáltató online-felületekből szerezte millióit; Demján Sándor vállalkozófejedelem; Bárány László, aki csirkehús-kereskedelemből "tollasodott meg"; Bogisich Ferenc, orvosi műszergyártó; Futó Péter, aki nemcsak egy édességbirodalom ura, de sikeres ingatlanfejlesztő is; Ináncsy Miklós turisztikai szakember és szállodatulajdonos - hogy csak párat említsünk.

Tolnainé Kassai Margit: Óvoda az óvóhelyen - Feljegyzések a Sztehlo-gyermekmentésről - Tények és tanúk >>>

Sztehlo Gábor evangélikus lelkész volt, aki a második világháború idején, amikor 1944 tavaszán megindult a magyarországi gettósítás, egyháza megbízására a Református egyházzal közösen létrehozott Jó Pásztoregyesületen keresztül gyermekmentő akciókat szervezett. Sztehlo néhány hét alatt 32 gyermekotthont hozott létre lakásokban, kisebb-nagyobb családi házakban, villákban a Nemzetközi- és a Svájci Vöröskereszt anyagi támogatásával. Mindezt titokban, rejtőzködve tette, hogy a hatóságok rá ne jöjjenek, zsidó gyermekeket ment meg a biztos haláltól. Jelen, dokumentarista hitelességgel megírt kötet szerzője, Tolnainé Kassai Margit egyike volt Sztehlo segítőinek. 1944-45 között a Jó Pásztor Bizottság gyermekotthonában keresett menedéket és itt gondozta a gyermekeket.

Turing, Dermot: X, Y, Z - Az Enigma feltörésének igaz története >>>

A második világháború eseménytörténetének kétségkívül fontos mozzanata volt a német Enigma feltörése. Nem véletlen tehát, hogy ezzel a témával nemcsak történészek, hanem regényírók és filmesek is foglalkoztak már. A jogász végzettségű Dermot Turingot mindig is érdekelte nagybátyja, Alan Turing személye és a Bletchley Parkban végzett kódfejtő tevékenység. A szerző célja kifejezetten az volt, hogy rámutasson: az események előzményei egészen az első világháború végéig vezetnek vissza, s a második világháborús brit siker elképzelhetetlen lett volna a korábbi lengyel és francia kutatások nélkül. Kik is voltak azok a matematikusok, kódfejtők, s persze titkosszolgálati vezetők, akiknek fontos szerepük volt az Enigma feltörésében? És milyen nehézségekkel kellett megküzdeniük, főleg a lengyel és a francia szereplőknek, a német megszállás fényében? Ezt igyekszik bemutatni Dermot Turing könyve, idézve számos olyan dokumentumot, amelyek csak néhány évvel ezelőtt váltak kutathatóvá.

Szociológia, társadalomtudomány

Aiken, Mary: Cybercsapda >>>

A Cybercsapda című könyv szerzője, az ír Mary Aiken arra vállalkozott, hogy bemutassa: hogyan változtatta meg az online tér az emberi viselkedést. Mivel számtalan területről van szó, a kapcsolattartástól a kereskedelmen, az ismerkedésen át az oktatásig és a munka világáig, így a kötet is szerteágazó témákkal foglalkozik. Friss kutatásokat idézve megállapítja, hogy ma már a három-négyévesek 16%-ának van tabletje, a 8-11 év közöttiek több mint a 30%-ának pedig okostelefonja. Az, hogy ilyen korán találkoznak ezekkel a technikai vívmányokkal, alapvetően befolyásolja szokásaikat, viselkedésüket. A sok pozitívum mellett az internet többféle függőséget is kialakíthat, valamint szorongást, depressziót, önértékelési, testkép- és alvászavart, önkárosítást, nem beszélve a különféle zaklatási lehetőségek veszélyeiről.

Han Byung-Chul: Pszichopolitika - A neoliberalizmus és az új hatalomtechnikák >>>

A Berlinben élő koreai származású filozófus újabb műve szorosan kapcsolódik A kiégés társadalma című előző könyvének gondolatmenetéhez. Han a neoliberalizmus hatalomgyakorlásának kritikáját adja, bemutatva azokat a főbb szempontokat, amelyek a psziché fölötti uralom eszközeivé váltak az újabb időkben. A szerző újraértékeli a klasszikus liberalizmus és a marxizmus hagyományos kategóriáit, mint például a szabadság, a tőke és a kizsákmányolás, és azt vizsgálja, hogyan valósul meg a mi korunkban a kizsákmányolás, az egyéni szabadság finom vezérlése az új időknek megfelelő eszközökkel és módszerekkel a tőke javára.

Történelem

19. századi egyetemes történelem 1789-1914 - Európa és az Európán kívüli országok >>>

A Vadász Sándor által szerkesztett kötet a hosszú 19. század egyetemes történetét dolgozza fel. A mind felsőoktatási tankönyvként, mind átfogó kézikönyvként használható kötet szerkezete a korábbi kiadásokhoz képest alapvetően változatlan maradt. Az 1789-1914 közötti nemzetközi kapcsolatokat, diplomáciatörténetet tárgyaló első fejezet után az európai államok kerülnek tárgyalásra, Oroszországgal és a Balkánnal bezárólag. Ezt a század eszmetörténetét taglaló fejezet követi, majd az Európán kívüli földrészek, államok történetébe (az USA, Latin-Amerika, Ázsia, Afrika, végül Ausztrália, Óceánia és Új-Zéland) pillanthatunk be. A kötet végén részletes kronológia és annotált névmutató kapott helyet.

Asztalos Miklós: Szekfű – Hóman >>>

A Fiat Iustitia (A Horthy-korszak revideált története) sorozat legújabb darabjaként jelent meg Asztalos Miklós visszaemlékezése Szekfű Gyuláról és Hóman Bálintról. A kötet a Horthy-korszak kultúrtörténetének összetettebb megértéséhez, árnyalásához nyújt kiváló segítséget, mivel Asztalos 1970-ben megírt memoárja azon túl, hogy olvasható szórakoztató anekdotagyűjteményként is a ’20-as, ’30-as évek magyar tudományos életéről, nem nélkülözi a történész tudományos precizitását sem. Az Attraktor gondozásában megjelent, Turbucz Péter utószavával ellátott kötet azon túl, hogy egy hiánypótló kordokumentumot tesz könnyen elérhetővé minden erre a korra kíváncsi olvasó számára, Asztalos Miklós megítélését is szeretné pozitív irányba módosítani: az eddig leginkább másodvonalbeli értelmiségiként számon tartott Asztalos – Turbucz szerint – valóban felnőtt mesterei (Szekfű és Hóman) mellé mint elsőrangú történész.

Snyder, Timothy: A szabadság felszámolása >>>

Az amerikai történész újabb műve az előző könyvében kifejtett koncepcióját árnyalja a kétezertízes évek eseményeinek tükrében. A 2010-től 2016-ig évenként haladó könyve fókuszában Oroszország hatalmi törekvései állnak, illetve az a folyamat, ahogyan a demokrácia struktúrája eltorzul, és uralkodóvá válik - Timothy Snyder kifejezésével - az "örökkévalóság politikája". Ezt a fogalmat Amerika és Oroszország kapcsán egyaránt használja, a két politikai kultúra rossz hagyományainak vonulatára. "Ami Oroszországban megtörtént, Amerikában és Európában is bekövetkezhet: megszilárdulhatnak a súlyos egyenlőtlenségek, a szakpolitikai intézkedéseket propaganda helyettesítheti, a szükségszerűség politikáját felválthatja az örökkévalóság politikája" - írja bevezetőjében.

Gyermekkönyvtár

Bartos Felicián: Andris és a fehér démon >>>

A történet címszereplője egy hatodikos kisfiú, Bíró Andris, aki egy hétvégi napon rendkívül unatkozik. Céltalanul lófrál egy parkban, és aztán az egyik bokorban egy szokatlanul egyenes botot talál. Felkapja, és láthatatlan ellenfelekkel küzd meg, majd észreveszi, hogy egy fiú is van a közelében. Azt kéri, menjen vele, majd hirtelen óriási szél kerekedik. Andris megragadja a fiú kezét – s nem sokkal később teljesen máshol találja magát. Mint nemsokára kiderül, az Apró Bolygók Világába kerültek, a fiút pedig úgy hívják, hogy Almandin Babka. Ebben a világban pedig hőstetteket várnak Andristól, és azt, hogy legyőzze a rejtélyes Fehér Démont. Méghozzá azzal az egy szál bottal, mellyel korábban a parkban harcolt a bokrok ellen. De vajon sikerül elérnie, hogy az idegen világ lakói – alakváltó kövek, hatalmasra nőtt nyulak, beszélő fák – mind mellé álljanak, és együtt legyőzzék a Fehér Démont?

Brown, Dan: Vad szimfónia >>>

Kevéssé ismert, hogy A Da Vinci-kód és más népszerű történelmi thrillerek szerzője, Dan Brown egyben zeneszerző és karmester is. Kisgyermekkora óta tanult zongorázni, kórusban is énekelt, s a főiskola elvégzése után zenét tanított iskolában, na meg maga is alkotott zeneműveket. Ezek sorába tartozik Vad szimfónia című műve, melyet teljes szimfonikus zenekarra írt, s amelyhez jelen interaktív képeskönyv is kapcsolódik. A történet középpontjában Cin művész úr, egy kis egérkarmester áll, aki barátaival erdőkön és mezőkön kel át, s találkozik számos más állattal. Ott vannak az erdei madarak, egy ügyetlen cica, egy boldog víziló, békák a lápban, szorgos bogarak és sok egyéb állat. Okostelefonnal és egy applikáció segítségével, készüléküket a lapok fölé helyezve a gyerekek játékos feladatokat oldhatnak meg, egyben meghallgathatják a Vad szimfónia részleteit, melyek egyes állatokhoz kapcsolódnak.

Comini, Claudio: Bűntény a Tyúkhúsleves utcában >>>

Sherlock Dog a kép alapján méltóságteljes basset houndra hasonlít klasszikus ruházatban, kockás felöltőbe, Sherlock-spakába bújva, pipát szívogatva, Watson pedig testes-bajszos szürke kandúr lett, nevezett John Matchson, aki nagy büszkén viseli keménykalapját. Az izgalmas kalandok helyszíne egy Gordon nevű város, ahol ravasz tolvaj garázdálkodik, a rendőrség pedig hiába próbálja fülön csípni. Itt lép színre az ikonikus páros, Sherlock és Matchson, amikor a rendőrök maguk kérik a segítségüket: az aktuális áldozat Mr. Taréj, a kakas, akit ismeretlen támadó hagyott alaposan helyben. Az egyetlen nyom egy pecsétgyűrű az asztal alatt, amely feltehetőleg a tettestől származik, s amelyen egy vésett "B" ékeskedik. Sherlockék villámgyorsan elkezdik felgöngyölni a szálakat, amelyek nem máshoz, mint egy "álpingvinhez" vezetnek…

Gállné Gróh Ilona: Ringató - Zöld könyv >>>

A sokak által szeretett, a határainkon túl is ismert Ringató foglalkozások zenei anyagának jelentős részét tartalmazza a gyűjtemény. A szerkesztők sorszámozva több albumba rendeztek mindent, amit énekelni lehet, de a népi hangutánzók is meghallgathatók különféle tartalommegosztó oldalakon. (Pl.: Amazon Music, Apple Music, Google Play, Deezer, eMusic, Tidal Music, Spotify, stb.) A dalok ezúttal hangszeres kísérettel szólalnak meg. A hangfelvételeken sok ismert, kiváló Ringató foglalkozásvezető mellett nagyszerű klasszikus zenészek és népzenészek a közreműködnek. A Ringató Kiadó könyveinek magas színvonalát biztosítja Gállné Gróh Ilona művészeti nevelésben végzett, nemzetközileg is elismert művészetpedagógiai munkája. Mindezt Szimonidesz Hajnalka kedves, bájos színes rajzai gazdagítják.

Halász Margit: Hetvenhét vörös bárány - Jane Haining emlékének >>>

A Hetvenhét vörös bárány című kötet másfél tucat meséjében a szerző vegyíti a magyar népmesei motívumokat és a skót hagyományokat, amit az tett lehetővé, hogy a Dunscore-tól nem messze, a Lochenhead farmon 1897-ben született Jane Mathison Haining életét tanulmányozta. Az ő emlékére születtek ezek a mesék, az ő mindig nevető szeme köti össze Dinky-t Kelekótya Ferkóval, Mihaszna Jankót Füttyös Tommal, Galamblelkű Ilonkát Felföldi Lizikével, a hangát a muskátlival, a mocsaras zsombékot az erdőszéllel, a füstölt tőkehalból készült gőzölgő hallevest a húslevessel, s a csigás haggist a sonkavacsorával. És mindegyik mesében megjelenik Jane, a kicsi lány, aki vigaszt és bátorítást kap az anya nélküli felnövekedéshez.

Hockney, David: A képek története gyerekeknek >>>

Az egyetemes művészettörténet híres és kevésbé ismert alkotásai is felvonulnak a jól megkomponált oldalpárokon, ahol ezek társaságában a kortárs angol festő, David Hockney, aki szinte minden technikával alkotott már, és alaposan kitágította a művészet határait, valamint művészettörténész barátja, Martin Gayford az alkotás folyamatáról beszélgetnek. A sok-sok érdekes sztorival tarkított diskurzusban szó van arról, milyen sokféleképpen lehet nyomot hagyni, és hogy miképp forradalmasította egy-egy találmány a festészetet, a képeket és a látásmódunkat. Így szóba kerül Hockney kedvenc elmélete is arról, hogy szerinte a 15. század elejétől kedve a nyugati világ számos művésze optikai segédeszközök segítségével vetített képet hozott létre. A szerzőpáros végigmutogatja a véső-festő-fotózó emberiség legcsodálatosabb képeit az ősember alkotásaitól Caravaggión és Disney-n át a számítógépes grafikákig.

Lipcsei Márta: A zöld korona >>>

Az erdélyi költő, Lipcsei Márta ezúttal a gyermekekhez fordul, így Meseország hatalmas birodalmába most már az általa alkotott Zöld ország is beletartozik. A tizenhét történetből megtudhatjuk, milyen szokások honosak a békák lakta hazában. Mindenekelőtt a törvény szerint, ha meghal a király, zöld koronát helyeznek a folyóvízre, s aki kifogja és a fejére teszi, az lesz az új uralkodó. Így kerül a Zöld Birodalom királyi palotájába Peti, aki a Körös partján figyelt fel a különös úszó tárgyra. A gyerekek megismerkedhetnek Emma hercegnő Tündérkertjével, a birodalom határán lévő tóval, mely nem más, mint az ott élő békák külön királysága. Brekeke Birodalom királyának fia, Breki királyfi pedig űrhajós. Olvashatunk még a mesélő Varangy anyóról, Brekeke Vili világraszóló ötletéről, az igaz barátságról és a változások szükségességéről.

Litchfield, David: A mackó, a zongora és a kismackó koncertje >>>

A brit illusztrátor-meseíró többszörösen díjnyertes könyvét, A mackó és a zongorát folytatja: ebben a részben Kismackó már a saját szervezésű koncertjére készül! Hogy ki is az a Kismackó? Nos igen. Miután Mackó karrierje leáldozott New Yorkban, visszatért az erdőbe, és egy Kismackója született, akivel pont azt teszi, amit minden igazi medveapa: fűben hemperegnek, folyóban úsznak, fára másznak. Aztán egy napon rábukkannak az erdei zongorára, és Mackó elmeséli, hogy mi is történt vele a nagyvárosban. Kismackó titokban ír az édesapja volt zenésztársának, Hugó kutyusnak, aki egyszer csak - ez ám a meglepetés! - felbukkan az erdőben egy egész zenekarral! A Kismackónak adott koncert olyan jó hangulatú, hogy Mackó úgy dönt, ő maga is beáll egy jót improvizálni...

Marshall, Barry: Hogyan lehetsz Nobel-díjas? >>>

Mary mindenre kíváncsi kislány, aki pici kora óta arra vágyik hogy tudományos karriert fusson be, és megnyerje a Nobel-díjat. Így aztán, amikor kiderül, hogy az édesanyjának egy világhírű tudóssal, Barry Marshall professzorral lesz találkozója, akkor ő is vele tart. Marshall igazi példakép: 2005-ben Robin Warrennel közösen elnyerte az orvostudományi Nobel-díjat. Míg várakoznak a kutatóállomáson, Mary elkóborol, és bekukucskál egy szobába, ahol döbbenetére egy igazi Nobel-díjas találkozónak lesz a tanúja. A gyűlés egyébként szigorúan titkos, amelyen időtől és tértől függetlenül részt vesz minden Nobel-díjas az elsőktől kezdve azokig, akik a közelmúltban kapták meg ezt az elismerést. Amikor észreveszik a kislányt, titoktartásra akarják kötelezni, de ő csak annak fejében áll erre rá, hogy megosztják vele annak a titkát, hogy miként lehet Nobel-díjat szerezni...

Nolan, Kate: Panni és Samu esti tündérmeséi >>>

Kifejezetten esti közös meseolvasásra ajánljuk ezt a szép és kedves gyűjteményt, amely tizenhét "ötperces" történetet tartalmaz. Ez pont az a hossz, ami ideális elalvás előtti elandalodáshoz. Ezt segíti a mesék hangulata, témája is: pajkos manók, bájos tündérek, angyalkák, sellők, koboldok sztorijai sorjáznak egymás után, amelyekben természetesen felbukkannak olyanok is, mint a bölcs király, a sárkányölő lovag, a ravasz mágussegéd, sőt a fogtündér is átsuhan a színen. A szöveget stílusban passzoló, szép színes rajzok illusztrálják.

Sebők Zsigmond: Maczkó úr útnak indul >>>

Hősünk Mackó úr, a máramarosi gazda és fáradhatatlan utazó, akinek alakja szerencsésen ötvözi a nagy erejű, nagy hatalmú mesehős és a naiv jóhiszeműségében szánandó-esendő, mindig kicsit vesztésre álló, pikareszk figura tulajdonságait. A zárt birtokáról kimozdulva csodálkozik rá az emberi világra, mókás kalandokba keveredve. Történetei sora a Maczkó úr útnak indullal vette kezdetét, amelyben a fővárost, a millenniumi Budapestet fedezi fel a "tányértalpas" Mackó Muki. A három történetben megismerkedik a nagyvárosi mulatságokkal (cirkusz, népszínház), a modern civilizáció csodáival (földalatti) és végül a nagy millenniumi kiállításra is eljut. A békebeli, szívet melengető történet ezúttal méltó köntösben - a tizedik, jubileumi kiadás szép reprintjében, Mühlbeck Károly művészi igényű rajzainak kíséretében lát napvilágot.

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>