AJÁNLÓ

Irodalom

Gács Anna: A vágy, hogy meghatódjunk

Gács Anna irodalomkritikus legújabb tanulmánykötetében a kortárs önéletrajzkultúrát tárgyalja, és mutatja be egyes esettanulmányain keresztül. Az önéletrajz mindig is meghatározó műfaj volt az irodalomban, bár az olykor kevésbé igényes stílus miatt az irodalomtudósok manapság nem szentelnek neki annyi figyelmet, vagy legalábbis ezt gondoljuk, de ha jól megnézzük a kortárs felhozatalt, a memoárboom óta a virtuális világban megjelenő ezer és egy önéletrajz vagy önéletrajzszerű énmegnyilatkozás mellett a szépirodalom területén is találunk nagyon sikeres önéletírásokat, elég csak a nemrég megjelent monumentális műre gondolnunk, Nádas Péter Világló részletek című írására. Gács a popkultúra, az online világ, a talkshowk és a magasirodalom alkotásait is egyaránt számba veszi, és az eltérő médiumok és befogadói hozzáállást és eljárást igénylő különböző műfajok alkotásait értő és gyakran kísérletinek mondható módszertan szerint elemez és értelmez.

Nádasi Krisz: Hogyan írjunk könyvet?

A gyakorlati kalauz, amolyan „kiskáté” formájában az irodalmi és szakmai szövegek megírásához, a pontos fogalmazáshoz ad remekül hasznosítható tanácsokat. A kilenc fejezetbe (Miről írsz?; Hogyan írsz?; Mit írsz?; Gördülékeny fogalmazás; Praktikus tanácsok; Szerkesztés; A kész könyvről; Hogyan szól a Te hangod? Összefoglalás) rendezett „tananyag” minden részletre kitérően eligazítja azokat, akik könyvírásba fogtak és szeretnék, ha a mű, amelyen dolgoznak, megtalálná a maga célközönségét. Hogyan kel ki a történet csírája?, Milyen témát érdemes választani?, Mikor érdemes új bekezdést kezdeni? Milyen a gördülékeny fogalmazás? - ilyen és ezekhez hasonló kérdésekre ad, tömör, egyértelmű, válaszokat a szerző, aki diákok, bloggerek, újságírók figyelmén túl mindazoknak szánja kötetét, akik kreatív írással, szépirodalmi művekkel szeretnének „debütálni” a széles olvasóközönség előtt.

Történelem

A második világháború infografikája

Látványos infografikák formájában mutatja be a második világháború történetét ez a francia eredetin alapuló kiadvány. Négy nagy fejezetben foglalják össze a legfontosabb adatokat. Olyan témákat érintenek egyebek mellett, mint Európa politikai térképe a háború előtt, a szemben álló felek gazdasági és hadereje, az olajhelyzet, a fegyvergyártás volumene, a hadvezetőségek, a páncéloshadosztályok, a légideszant-hadviselés, a hadiflották, a lengyelországi hadjárat, Nyugat-Európa lerohanása és az angliai csata, Japán terjeszkedése, a sivatagi háború, az atlanti csata, a kötet borítóján is megjelenő sztálingrádi csata, a nácik által megszállt országok közötti munkamegosztás, a kollaboráció sokfélesége, az ellenállási mozgalmak, a náci koncentrációs táborok rendszere, a normandiai partraszállás, az összesített katonai és polgári veszteségek vagy a háború gazdasági mérlege.

Applebaum, Anne: Vörös éhínség

Az 1932-33-as nagy ukrajnai éhínséggel foglalkozik a Pulitzer-díjas amerikai újságíró és történész, Anne Applebaum. Rögtön az elején leszögezi, hogy mindez nem pusztán a kedvezőtlen időjárási körülmények, hanem a tudatos kormányzati politika következménye volt, s mint ilyen, Sztálin egyik legsúlyosabb bűncselekménye. A szovjet mezőgazdaság 1929-es kollektivizációja parasztok millióit kényszerítette Szovjetunió-szerte arra, hogy földjükről lemondva belépjenek a kolhozokba. A kötelező terménybeszolgáltatásból kívánták fedezni nemcsak az ország élelmiszerellátását, hanem az iparosítást is, ám azzal senki nem törődött, hogy mennyi termény marad a parasztoknál. A reform rettenetes következménye a tömeges éhhalál lett – a Szovjetunió valamennyi gabonatermő vidékén, ám legnagyobb mértékben Ukrajnában.

Az Okkult története (Bookazine Bestseller)

Az okkultizmus történetével foglalkozik jelen, angol eredetin alapuló bookazine. Mint azt az előszóból megtudhatjuk, az okkultizmus kifejezés a latin occultum („elrejtett, titokzatos”) szóból ered, s tudományos szempontból először 1514-ben használták ezt a kifejezést. Főbb területei az alkímia, az asztrológia, a jóslás egyéb formái, a spiritizmus, az újabb időkben a sátánizmus és a konkrét mágikus rítusok (inga, varázsvessző, varázsigék, átkok, amulettek, mantrák stb.). Az érdeklődők megtudhatják egyebek mellett, hogy ki is volt Hermész Triszmegisztosz, milyen legendák élnek a templomosokkal kapcsolatban, melyik nép kultúrájában volt először béljóslás, hogyan szerzett hírnevet magának Nostradamus, hogy miért nők voltak többnyire a boszorkánysággal megvádolt személyek, honnan ered a dzsinnek hiedelme, mikor született a rózsakeresztesség, hová nyúlnak vissza a louisianai vudu gyökerei.

Frankopan, Peter: Selyemutak

A brit történész az ókortól napjainkig tekinti át az ázsiai selyemút történetét: könyvében bemutatja, hogy az Európa- és Amerikacentrikus világképpel szemben létezik egy másik történet, egy olyan alternatív történeti narratíva, melyben Perzsia, India vagy Kína korántsem abban a marginalizált státuszban van, mint azt eddig láttatták. A 15. század végén a nagy földrajzi felfedezéseket követően a világ hatalmi, gazdasági felosztása és egyensúlya megváltozott, és az Atlanti-óceánra helyeződött át, továbbá Afrika megkerülésével a belső-ázsiai szárazföldi utakat is felválthatta a leginkább holland és angol kereskedők által uralt tengeri kereskedelem. Frankopan ezen az egyoldalú történeten szeretne módosítani: monográfiájában bemutatja az ázsiai birodalmak, országok felemelkedését és bukását, valamint az utóbbi néhány évtizedben megfigyelhető szédületes meggazdagodását.

Géczi János: A rózsa labirintusa

Géczi János saját bevallása szerint lassan három évtizede foglalkozik a rózsával mint szimbólummal - nem véletlenül. Az egyetemes kultúrtörténetben ugyanis kiemelkedő jelentőségű a rózsa, amely volt szimbóluma az érzéki, testi szerelemnek csakúgy, mint az államhatalomnak, a szeplőtelen fogantatásnak, és még sorolhatnánk. Elsőként a kis-ázsiai népek és a görögök rózsáiról olvashatunk, kitérve az első ismert rózsafajokra, a virág elterjedésére, ábrázolására isten- és emberalakok mellett, megjelenésére bölcseleti szimbólumként, gyógyszerként stb. A folytatásban hasonló részletességgel, egy-egy rész keretei között ír az ókori rómaiak rózsakultúrájáról, a keresztény középkorról, az iszlám, a reneszánszról és a barokkról, bemutatva a rózsa szerepét, jelentőségét egyes korszakokban.

Marriott, Emma: Királynők és királynék

A történelem híres és elfeledett uralkodónőinek életébe kínál betekintést a brit történész ismeretterjesztő kötete. Összesen negyven királynő és királyné portréja található meg a könyvben – az ókortól a 20. század elejéig. A pár oldalnyi fejezetekben olyan személyekről esik szó egyebek mellett, mint az ősi Korea első női uralkodója, Szondok, Flandriai Matilda angol királyné, Tamar grúz királynő, Theodóra bizánci császárné, Nzinga angolai uralkodó, Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné, Trung Trac vietnámi uralkodónő, Boudica icenus királynő, Anacaona taíno törzsfőnök, II. Johanna kasztíliai királynő, Krisztina svéd uralkodó, Liliuokalani hawaii királynő, VIII. Henrik hitvese, Aragóniai Katalin, Anna brit királynő, Hatsepszut egyiptomi fáraó, I. Erzsébet orosz cárnő, Drummond Margit skót királyné vagy Núr Dzsahán mogul sahfeleség.

Phillips, Tom: A világ hülyéi

Remek, szarkazmusba oltott angol humorral elmélkedik a szerző a Föld lakóinak évezredes történetéről, arról, „hogy cseszett el mindig mindent az emberiség”. Tíz fejezetbe rögzíti a témájával kapcsolatos elmélkedéseit, amikor humoros formában, Az idióta agyunk című első részben azt igyekszik megvilágítani mi az, amiben őseink másként gondolkodtak. A Szép kis környezet fejezetcím alatt, azt a folyamatot követi nyomon, miként alakította és tette tönkre az emberiség az öt körülvevő természeti világot, amelyben él. A Élet utat tör magának részben a természet erőinek „megzabolázására” tett kísérletek megbicsaklásáról ejt szót, majd a Kövesd a vezért! „gondolatfutamában” sorra veszi azoknak a hatalmi tébolyban uralkodó vezetőknek a listáját, akik választás nélkül szerezték meg a tisztségüket.

Richards, Matt: A rejtőző sereg

A második világháborúban a brit hírszerzés MI9 névre hallgató alosztályának jutott az a különleges feladat, hogy a kontinensen fogságba esett pilótákat, tiszteket, vagy csak lezuhant és bujkáló katonákat kimenekítse. Az ügynökség egyik ügynöke, Airey Neave azzal a merész ötlettel állt elő, hogy ne kockáztassák meg a katonák kimenekítését, hanem a partraszállásig rejtőzzenek el az ellenséges vonalat mögött. Ebben a francia ellenállás volt a brit katonák segítségére: ők szállították az élelmiszert, a ruhákat és személyes higiéniához elengedhetetlen tisztálkodószereket. Az olykor százötven főt is számláló bujkáló különítmény Franciaországban, egy német lőszerraktár közelében talált menedékre a frétevali erdőben. A könyvben a szerzők történeti monográfiákra, tanulmányokra támaszkodnak, valamint korabeli fotók és riportok alapján rekonstruálják a tábort és az eseményeket.

Rublack, Ulinka: A csillagász és a boszorkány

Ulinka Rublack remek stílusban életre keltett korba, a XVI-XVII. századi világba vezeti olvasóit. A regény központi alakja, Johannes Kepler világhírű német matematikus és csillagász, aki felfedezte a bolygómozgás törvényeit, melyeknek névadója is ő maga volt. Mindemellett számos más megfigyeléssel is gazdagította a tudományt, többek között az optikára is kiterjedt kutatómunkája során. A róla szóló szakcikkek, életrajzi adatok azt azonban, hogy édesanyját, Katherina Keplert, 1615-ben boszorkánysággal vádolták meg, nem említik. A szép kivitelű, terjedelmében impozáns kötet írója Keplernek az édesanyja felmentésért folytatott „canossáját” írja meg oly módon, hogy a családi, személyes történeten keresztül rendkívül olvasmányos stílusban tudomány- és kultúrtörténeti alapokra felépítve mutatja be a világhírű csillagász életnek ezt a sötét epizódját.

Sieferle, Rolf Peter: Finis Germania

Németország vége. Ezt jelenti a 2016. szeptember 17-én életének önkezével véget vetett német történészprofesszor könyvének címe. A mű, mely éles visszhangot váltott ki, posztumusz jelent meg, és hamarosan bestsellerré vált. A szerző halála után számítógépén megtalált szöveg a második világháború utáni német identitás válságáról szól. Sieferle könyve meglehetősen szubjektív mozaik, melyben a haladáshit és az antropomorf tér eltűnése, az antifasizmus sajátos logikája vagy a zseni egyaránt helyet kapnak. A német kultúra nagy kérdései, témái kerülnek terítékre Sieferle kíméletlenül szókimondó, ugyanakkor cizellált, sokoldalúan árnyalt és szubjektív szemüvegén keresztül. A Raimund Th. Kolb vallomásos utószavával záródó könyv tanulságos olvasmány a mai európai identitásválság korában a művelt nagyközönség számára.

Gyermekkönyvtár

Bebb, Sophie: Használd újra!

Fellapozva ezt a szép kivitelű, vidám hangulatú, spirálfűzéses kiadványt, megannyi színes, ötletes játékkészítési lehetőség közül választhatunk, amelyek közös vonása, hogy mint háztartásban található anyagok (tojástartó, üres flakonok, cipősdoboz stb.) felhasználásával készültek. A színes képekhez kapcsolódó leírások segítségével pontról pontra követhető a játékkészítés menete (zsonglőrlabda, lufirakéta, űrlénybáb, madáretető, kaspó, szélforgó, palackhajó stb.). A kötet jól hasznosítható az óvodákban és az általános iskolák alsó tagozatainak foglalkozásain éppúgy, mint otthon, szülői felügyelettel, segítséggel. Pedagógusok, szülők - és az öt éven felüli gyerekek figyelmére érdemes.

Bialik, Mayim: FelNŐni

Mayim Bialik az egyik vezető karaktere volt a 2010-es évek ikonikus sorozatának, az Agymenőknek, amelyben az autisztikus-nárcisztikus Sheldon Cooper szintén nem kicsit "különös" barátnőjét, Amyt alakította. Amy a filmben neurobiológus - Mayim pedig a valóságban is az. Igazi felvilágosító könyvvel lepte meg az érte nyilván elsősorban sitcom-karakterként rajongó csajokat. Mayim az első két fejezetet annak szenteli, hogy elmagyarázza a lányoknak, hogy a kamaszkorban a testük milyen változásokon esik majd át. A folytatásban arra igyekszik felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontos a tanulás, a szellemi fejlődés; hogyan tanulunk meg igazán, felnőtt módra szeretni; milyen megküzdési stratégiákat érdemes kialakítani ahhoz, hogy az élet kihívásaival szembe tudjunk nézni; valamint hogy tetteink, személyünk milyen hatással lehet másokra.

Bird, Pip: Mentőküldetés a hegyen (A világ legneveletlenebb unikornisa 1.)

Mirát az az óriási szerencse éri, hogy saját unikornisa lehet, ugyanis a szülei beíratják a nyári Unikornissuliba, ahova a nővére is jár, és ahol varázslatos és kalandos küldetéseket kell végrehajtaniuk saját mágikus hátasaik nyergében. Mira a kezdők piros osztályába kerül, és hamarosan megkapja saját hátasát, aki nem teljesen felel meg korábbi ábrándjainak: pici és pocakos, undok képet vág, imád enni, és eszébe se jut, hogy a hátára engedje új gazdáját - ráadásul Dave-nek hívják. Ennek megfelelően szerepelnek a különféle megmérettetéseken is, ahol Dave rendre lejáratja szegény Mirát, aki egyre több fekete pontot gyűjt be. Aztán az utolsó kaland során, ahol többen is veszélybe kerülnek, és sokaknak inába száll a bátorsága, kiderül, hogy Dave-ben sokal több rejlik, mint azt addig bárki sejtette...

Bojti Anna: A lidércerdő mélyén

Ha az ifjú olvasók már ismerik az író előző, Éjszaka az állatkertben című kötetét, akkor már belekóstolhattak Bojti Anna „formabontó” történetírásának titkaiba. Az író ismét egy izgalmas erdei kalandozásra invitálja ifjú olvasóit. A kerettörténet szerint a mesélő, aki egyben az olvasó is, Léna, aki öccsével, Oszival együtt megtalálja nagyapja utazóládáját a padláson. Az idős úr annak idején járta a világot és az egyik útjáról egy erdőt ábrázoló festményt hozott haza, amelynek a hátoldalán titkos üzenetet olvasnak a gyerekek. Az utazóládában elrejtett kicsiny dobozka számzárának kombinációját megfejtik a testvérek és ezután a szerző által felkínált számok és jelek, ajánlások alapján elindul az erdő megannyi titkát felfedező túra…

Brasset, Rose-Line: Juliette New Yorkban

Azt nem tudjuk, hogy hány magyar kiskamasz vágyakozik New York városába, de az biztos, ha a 10-14 éves olvasók közül néhányan eljutnak majd oda, érdemes magukkal vinni ezt a rendhagyó útikönyvet. A szerző a tizenhárom éves Juliette alakja köré szőtte történetét, amely lényegében a kislány utazásán keresztül mutatja be a „soha nem alvó” világváros sokszínűségét. A kislány április elsején, édesanyja sürgető ébresztgetésére nyitja ki a szemét, ám amikor meghallja, hogy azonnal öltöznie kell, mert a repülőgépük indul New Yorkba, áprilisi tréfának véli a dolgot. Az édesanyja azonban megmutatja a hivatalos levelet, amely a munkája miatt, egy konferenciára szólítja őt a világvárosba. Ezzel indul útjára az egy hétig tartó kalandok sora, mert amikor az édesanya hivatalos programokon vesz részt, Juliette újdonsült barátaival, vagy éppen egyedül felfedezi a várost.

Braun, Christina: Kísérletek könyve (Mi MICSODA Junior)

Az ismeretszerzés, a tudás gyarapításának élvezetes módjára tanítja ifjú olvasóit a Mi micsoda junior sorozat legújabb kötete. Egyszerű, házilag is elvégezhető kísérletekből ajánl egy kötetre valót a gyerekeknek - a természetismeret tárgyköréből. Néhány összefoglaló jellegű biztonsági tanács után megtudhatják a kicsik, hogyan lehet a vizet gőzzé alakítani, mi úszik a vízen és mi nem, mitől tapad a fejhez a vizes haj, mi mindent lehet a vízzel összekeverni, hogyan lehet búvárharagot készíteni, vagy hogy miként tehetők láthatóvá a hanghullámok. A szöveget sok-sok kép kíséri, és kihajtható „kukucskáló ablakok” is segítik az ismeretek elmélyítését.

Cowell, Cressida: A Nukkalave pikkelye (Hajdan varázslói 3.)

Cressida Cowell nevét már jól ismerhetik a magyar gyerekek, hiszen az Így neveld a sárkányodat-sorozat nagy sikert aratott a kamaszok körében. A szerző újabb, tematikus szériájának, a Hajdan varázslói-nak harmadik kötetét tartja most kezében az ifjú olvasó. A trilógia első, angol nyelven olvasható könyve a The Wizards of Once, a második pedig A behemót utolsó lehelete címet viseli. A mostani, harmadik kötetben ismét az ősi mitikus korban, Britanniában vagyunk, amikor a szigetvilágot még a varázslók és a harcosok nagy törzse uralta. A történet egyik szereplője, Czár varázslónak született, de a kezén egy boszorkányjelet visel, amely erőnek erejével, folyamatosan irányítani akarja őt. A másik „kulcsfigura”, Ábránd, a harcos, akinek fél szemét fekete kötés fedi, ez alatt azonban fantasztikus varázserő rejlik. Mindketten menekülni kénytelenek, mert harcosok és varázslók, mi több még boszorkányok is üldözik őket…

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Csukás István: Egy kiscsacsi története (Mirr-Murr kalandjai I.)

Samu, a kis kék csacsi ajándékként érkezik a lakásba, amely onnantól kezdve az otthona. Eleinte magányosan nézelődik a polcon, ahova lerakták, de aztán fokozatosan nyílni kezd számára a világ: először is megismerkedik a tükörben egy másik csacsival, aki meglepetésére hajszál pontosan olyan, mint ő maga, aztán pedig előkerül Mirr-Murr kandúr, aki korántsem olyan félelmetes, mint elsőre mutatja magát, sőt, valójában nagyon kedves és szelíd teremtés. Nem csoda, ha Samu hamar összebarátkozik vele, és olyan kalandokba keverednek együtt, mint a közösen megvívott focimeccs és tengeri csata, de együtt nézegetnek képeskönyvet, a kóstolnak bele a képző- és színművészet rejtelmeibe is. Később új pajtások is csatlakoznak a kedves duóhoz: Paprikajancsi, Bóbice, a néger baba, és Csinnadratta, az ólomkatona…

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Elliott, Rebecca: Fesztivál a fa tetején (Bagolynapló 1.)

Egy hosszúpillájú bagolyleányzó, Suhanó Évi a mesélője és a főhőse ennek a kedves kis naplóregénynek, amely a legifjabb önállóan olvasó korosztályt, a 6-8 éveseket veszi célba. Évi az Ág Villában lakik, és mindenféléket szeret, amiket az ember-kislányok is kedvelnek: rajzolgat, dísztárgyakat készít és szívesen vesz fel menő cuccokat. A legjobb barátnője Csőrös Lizi, akivel együtt kitalálják, hogy legyen a suliban tavaszi Virágözön Fesztivál. Az ötletet Bóbitás tanárnő is támogatja, azzal a feltétellel, hogy a programot Évinek és Lizinek kell megszervezniük. A bagolylányokra rengeteg teendő vár - talán túlságosan is sok! Merthogy nemcsak a díszleteket kell megfesteni, de a díjakat is be kell szerezni, a kifutót is fel kell állítani, a süti- és rajzversenyhez is be kell szerezni a szükséges dolgokat. Lehet, hogy a fesztiválszervezés felülhaladja Évi és Lizi kapacitását?

Fóris-Ferenczi Rita: Kalárisok

A szerelemről szól az erdélyi magyar pedagógus, író legújabb gyerekkönyve. Az első történetben például egy kislány meséli el, hogy ovis társa, Samu szinte minden nap más lányba szerelmes. Egy másik elbeszélésben két barátnő elképzelt szerelmét ismerhetjük meg. Egy kisfiú azt veszi észre, hogy nála jóval idősebb nővére és bátyja nagyon megváltozott, rá sem lehet ismerni a szerelmes kamaszokra. De ott van egy apuka is, aki gyerekkorában kétszer is szerelembe esett: először egy gyönyörű azáleába, aztán a biológia tanárnőbe. A kamaszlány, akit a barátnőjével két hallgatag fiú is követni szokott az utcán. Vagy a dédnagymama, aki annak idején hét gyermeket szült a frontot is megjárt szerelmének.

Gimesi Dóra: A kék madár

Több mint száztíz évvel ezelőtt, 1909-ben volt az ősbemutatója Maeterlinck mesedrámájának, A kék madárnak, amely azóta a gyermekirodalom egyik nagy klasszikusává nemesült. A cím - szimbólum; a boldogság kék madara, amelyet minden ember keres, Maeterlinck költői fantáziájában született, és örök költői szépsége, mondanivalója teszi értékessé a mai olvasó számára is. A vallon Maeterlinck képzeletének mézeskalács-világába elbolyongó két gyermek története az emberiség boldogságvágyáról, a boldogságért vívott küzdelem értelméről beszél: a Fény tündére vezeti a boldogság felé az ember fiát, a boldogság és a tudás elválaszthatatlanul kapcsolódnak össze. A közismert történetet most Gimesi Dóra átiratában olvashatják a gyerekek: az írónő hű maradt az eredeti mű dramaturgiájához, hangulatához, líraiságához, így alkotott varázslatos tündérmesét belőle.

Hoare, Ben: A természet ezer arca

A természet ezer arca Földünk élővilágának és az élettelen környezetnek a sokféleségét mutatja be. Látványos ásványokról és kőzetekről ugyanúgy szó esik tehát, mint érdekes növényekről és állatokról – mindezt sok-sok színes fotó és rajz kíséretében. Két-két oldal terjedelemben a gyerekek megismerhetik például az arany előfordulási helyeit, a sivatagi rózsa létrejöttét, az opál színkavalkádját, a márvány alkalmazási lehetőségeit, a különféle moszatokat, a sugárállatkák táplálkozását, a hegyi mamutfenyő méreteit, a csaláncsípés mechanizmusát, a portugál gálya nevű medúza fogófonalait, a homárok légzését, a gyíkok kommunikációs eszköztárát, a gémek halfogását, a csimpánzok eszközhasználatát vagy éppen az újszülött barna medve jellemzőit.

Hub, Ulrich: Az utolsó bárány

Merőben szokatlan, de annál kedvesebb karácsonyi történettel jelentkezik a német Ulrich Hub. Izraelben járunk, kint a mezőn, késő este van. A szundikáló bárányokat váratlanul felvillanó, ragyogó fény ébreszti fel a szendergésükből. Vajon mi lehet az? És ami még fontosabb: hova tűntek a rá rájuk vigyázó pásztorok? Találgatás során még az is felmerül, hogy földönkívüliek rabolták el őket, de aztán a furcsa történet kezd kirajzolódni előttük a többi állat elbeszélése nyomán. Állítólag a fény egy különleges kisbaba születését jelezte, aki - bármily hihetetlen is - meg fogja menteni az egész világot. A dolog felülhaladja a bárányok képzelőerejét, akik viszont abban egyetértenek, hogy meg kell keresniük a pásztoraikat, s ha már felkerekednek, esetlen megnézhetik a csodás kisdedet is...

Kinney, Jeff: Rowley Jefferson Bitang Király kalandja (Egy Bitang Jó Fej Srác Naplója 2.)

Ez a második kötet, amelynek a főhőse nem Jeff Kinney eddigi kedvenc karaktere, Greg Heffley, alias a Ropi, hanem a legjobb haverja, Rowley Jefferson. Egyszerre bizonyítja visszafogott szerénységét és büszke öntudatát, hogy ebben a mesében, amelyet ő maga ír kerettörténetként, ismét mellékalakká húzódik vissza - igaz, uralkodói titulussal: ő Bitang király. A sztori főszereplője egy Roland nevű srác, az Óperencián túl él a szüleivel egy farmon, és a napjait olvasással meg furulyázgatással tölti. Egy nyári nap arra ébred, hogy kint zuhog a hó, az anyukája pedig sehol. A szomszéd nénitől megtudja, hogy a Havas Haramia rabolta el, és a Jégerdőben tartja fogva. Még mielőtt az apukája hazaérne a szomszédos faluból, gyorsan előveszi a ládából a nagypapája, Napó páncélját, átmegy a legjobb barátjához, Garghoz, a Barbárhoz, és együtt indulnak kiszabadítani a mamát...

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Kiss Bitay Éva: Állatszülők és porontyaik

A közelmúltban, 2017-ben elhunyt Kiss Bitay Éva annak idején biológiatanárként oktatta a természet ismeretét a gyerekeknek. Nyugalomba vonulása után a katedrát felcserélte a könyvírással: állatos könyveinek se szeri, se száma. Ezek sorába tartozik ez a képes ismeretterjesztő munka is, amely - a gyerekek nagy örömére - az állatkölykökre koncentrál - és mellesleg bemutatja a bájos csöppségek bundás, tollas, pikkelyes szüleit is. A kiadványban összesen tíz rövid "olvasmány" található; valamennyi egy-egy állatbébiről szól - a gólya- és papagájfiókákról, a duci vízilócskáról, az emutojásból kikelő borzas fiókákról, a pettyes őzikéről, a vadóc rókakölykökről - és hasonlókról. Ezekhez kapcsolódva megannyi érdekességről esik szó, csupa olyan tényről, amelyek gazdagítják-árnyalják a kicsik állatokkal kapcsolatos tudását.

Kiss Judit Ágnes: Babaróka kistestvére

Folytatódik Kiss Judit Ágnes szellemes Mamaróka-Babaróka alkotta tematikus sorozata. Az emberi életnek megfeleltetett mesék kis címszereplőjét különösebben nem rendíti meg a hír, hogy hamarosan kistestvére lesz. Csak Mamaróka lett egyre szélesebb, és nem ivott kávét reggelente. Amikor azonban kiderült, hogy elköltöznek, Babaróka halálra rémült. Így kezdődik a negyedik kötet története, amely megint egy gyakori, sokak számára ismerős helyzetet dolgoz fel: költözés, új ház, új környék, új szomszédok – és még a szeretett Kölyökörzőtől (az óvoda állati megfelelője) is meg kell válni. Aztán megszületik Apróka – a szülők fáradtabbak, türelmetlenebbek, nem jut annyi idejük a nagy és okos Babarókára, mint előtte. Kis hősünk persze féltékeny lesz a kis jövevényre…

Kivirähk, Andrus: A mumus és a Facebook

Andrus Kivirähk könyvében szórakoztató, ugyanakkor elgondolkodtató mesék találhatóak, gyakran a mindennapi életből vett helyzetekből kiindulva, de rendre felbukkannak mesebeli lények is. Mint például a címadó történetben, melynek mumusa imádja ijesztgetni az embereket. Egy húszévnyi szunyókálás után beköltözik egy faodúba, hogy onnan előugorva rémisztgessen, de legnagyobb meglepetésére senki nem jár arra. Bemegy hát a városba, hátha ott nagyobb sikerrel jár. Rá is talál a megfelelő padlásra, ahol aztán szarvasaganccsal a fején kezd kiválóan vérfagyasztó hangon vonyítani, de oda se megy senki. Vajon mi történhetett az emberekkel? Talán mindenki beteg? Természetesen nem, hanem a felnőttek és a gyermekek egyaránt az internet rabjai, és sajnos napjainkban egy mumus már nem tud a Facebookkal versenyezni. Vagy talán mégis?...

L'Engle, Madeleine: Idővarázs (Időcsavar)

Ötödik kötetéhez érkezett a fantasztikus történet, amelynek előzményeiben (Időcsavar, Csillagvágta, Özönvíz és a Szélvarázs) már megismerhették az ifjú olvasók a nem éppen szokványos módon „működő” Murry családot. A családfő feltaláló, és egyben időutazó is, aki gyakorta eltűnik az ötödik dimenzióban. Az ő unokája, Polly O’Keefe a mostani történet főszereplője. A lány a szünidőt nagyszülei birtokán tölti, ahol találkozik Zachary Gray-el. A kamasz fiú szerelmes a lányba, de Polly nem szentel különösebb figyelmet Zac érzéseinek. A fiúban van valami furcsa, nagyon sápad, mindig fehér az arca, még akkor is, amikor a görögországi nyaralás során az egész családja csokoládé barnára sül le. Pollyt egy napon furcsa „látomás” kísérti meg. A szobájában meglátogatja őt egy nagyjából vele egyidős lány, akinek emberi formája van, de a szeme különös fényeket lövell ki magából...

Lackfi János: Igaz mese a karácsonyról

Jézus születéstörténetét most Lackfi János meséli újra a gyerekeknek. "A hatalmas Isten nagyobb minden óriásnál, / tenyerén tartja a házakat, utakat, erdőket. / Egyszer mit gondolt, mit nem magában, / fejébe vette, hogy leküldi fiát a Földre, hogy / találkozzék a gyerekekkel meg a felnőttekkel." Így, szinte prózaversszerű stílusban meséli a kicsiknek a szerző a bibliai történetet, egyszerűsítve, elhagyva a Szentírás pátoszát, magától értetődő természetességre és hétköznapi nyelvre cserélve azt. A történetbe beépíti a jelenkor gyerekek számára ismerős elemeit is: a várandós Mária cumisüvegről és popsikenőcsről gondolkodik. Ettől eltekintve a szöveg az eredeti helyszínt és kort idézi, az angyal-hozta örömhírtől az Egyiptomba menekülésig, az utolsó oldalon már felvillantva a felnőtt Jézust is.

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Lay, Annalisa: A nagy smaragd

Peter Holeinone és Tony Wolf neve garancia az igényes mesekönyvre. Nincs ez másképp a most megjelenő válogatással sem, amelynél egy harmadik szerző is közreműködött: a történetek Annalisa Lay átiratában szerepelnek a kötetben. Valamennyi sztori főszereplője két kis pocok, Tom és Polli, akik egy kies erdő mélyén élnek, és rendre hihetetlen kalandokba bonyolódnak együtt. Az első részben a gyerekek megismerkedhetnek Tom és Polli otthonával is, no meg ők maguk is bemutatkoznak. Az ezt követő hat mese közös vonása, hogy Polliékon kívül rendre felbukkan benne Attila, a félelmetes bandavezér, akinek bár a sivatagon túl van saját smaragdbányája, mégis visszatér az erdőbe garázdálkodni. Egyik első akciója során elrabolja szegény Pollit, hogy az a rabszolgája legyen. Ám a bátor Tom nem hagyja annyiban a dolgot, elindul kiszabadítani kis barátnőjét…

Mayer, Gina: A titokzatos kislány (A varázslatos virágbolt 2.)

Viola, miután segített nagynénjének, Abigél néninek a gyümölcs- és fűszernövény-szedésben, kimegy a játszótérre, ahol meglát egy kislányt, aki egyedül játszik. Odamegy hozzá, hogy együtt építsenek homokvárat, ám kicsivel később, egy óvatlan pillanatban új pajtása, Emma váratlanul eltűnik. A többi gyerek szokatlan módon vigasztalja Violát: ne bánja egy cseppet se, hogy Emma eltűnt, mert a jelenléte úgyis balszerencsét hozz mindenkire. Viola hiszi is, meg nem is a dolgot, de amikor Emma másnap is faképnél hagyja, a nagynénje virágos varázskönyvének a segítségével megpróbálja kideríteni, valóban rontást hozhat-e másokra Emma. A jelek az Emma szomszédságában lakó fiúhoz, Lukaszhoz vezetnek, és hamarosan kiderül, hogy honnan a sok "baljós jel": mindet Lukasz kreálta azért, hogy elriassza a környékről Emmát, akinek a beköltözése egyáltalán nem tetszett neki…

Mayer, Gina: Az eltűnt macskák (A varázslatos virágbolt 1.)

Viola a nagynénjével, Abigél nénivel él, akinek nemcsak egy csodaszép virágboltja van, hanem egy ősrégi varázskönyve is, amelyet ha olyasvalaki nyit ki, aki különleges képességgel bír - mint például Abigél néni és Viola -, akkor megmutatja egy-egy virág képét, ami az adott problémában segíthet. Egy nap egy Luca nevű kislány lép be a boltba, és a cicáját keresi. Nem sokkal ezután Viola rémülten veszi észre, hogy az ő cicájuk, Nelson úr is eltűnt! Nos, hamar felüti a varázskönyvet, ami a hunyor képét mutatja. A kislány még nem tudja, mire lesz ez az egész jó, de azért szed a növényből, azzal felszerelkezve kezd kutatni a cirmosok után. Amikor becsönget Andrishoz, akinek az ablaka alatt gyanúsan sok macskaszőrt lát, megszagoltatja vele a hunyort, és amíg a fiú próbál úrrá lenni tüsszentőrohamán, berohan a házba, ahol megtalálja a két elveszett cicát...

Mézes Judit: Gondűző mesék

Ezzel a kötettel folytatódik a péceli Katica Könyv Műhely Stresszoldó mesék című sorozata, amelynek harmadik részében Mézes Judit életmód-tanácsadó, bibliakutató és gyermekkönyvíró mesél a kicsiknek. A gyerekek e tanulságos és kedves történetek tükrében sajátíthatják el azokat a belső képességeket, amelyek segítenek megbirkózniuk a kihívásokkal. Mézes Judit elsősorban olyan szituációkat jelenít meg ezek által, amelyek boldogtalanná tesznek, csapdában tartanak - ő pedig arra buzdít, hogy merjünk változtatni, beismerni ha valami nem működik, és erősnek lenni elindulni egy másik úton. Vagy éppen legyünk képesek tapintatosnak lenni, ha kell figyelni, máskor okosan dönteni, mikor mire van szükség. Ezekhez adnak kis kulcsokat az olyan mesék, mint a Róka Regina az iskolában, Az icipici sün kalandos utazása, az Őszi mese, vagy a Meglepetés az odúban.

Pellai, Alberto: Én vagyok a király!

Gyerekeket, szülőket egyszerre szólítja meg ebben a kötetében is a szerző- és házaspár, akik miközben vicces, tanulságos történettel kedveskednek a kicsiknek, a "nagyoknak" számos olyan tanáccsal szolgálnak, amelyek segítenek a bizony sokszor valóban emberpróbáló hisztiidőszak abszolválásában. A bevezetőt egy verses mese követi, az Én vagyok a király!, amely arra vezeti rá a gyerekeket és szüleiket, hogy adott konfliktushelyzetben mi a helyes viselkedés, illetve hogyan tanácsos úgy kommunikálni egymással, hogy mindenki szelíd módszerekkel érje el, amit akar.. A képeskönyv utolsó harmadában kaptak helyet a nevelési tanácsok. Olvashatunk az akaratosság funkciójáról az idegi és értelmi fejlődésben, kiderül, hogyan segíthetjük a kicsit önmaga megnyugtatásában és a szabályok betartásában. A kötetet néhány játékos tipp zárja.

Pellai, Alberto: Pfuj, nem kérem!

"Pfuj, nem kérem!" - ez az a mondat, amit egészen biztosan hall minden szülő, amikor megpróbál a csemetéjével megetetni bizonyos dolgokat. Ezek a "nemszeretem" ételek, mit ad isten, véletlenül pont azok szoktak lenni, amelyeket anyu és apu pont egészségesnek és fontosnak talál. "Ez a zöld lötty itt ellenszenves nagyon. / Mocsárszínű leves, biztos, hogy meghagyom! // Ez itt varázsital, véletlen se leves! Sárkányfűfélékből készítettem neked. / Ha megeszed, kincsem, akármennyit játszhatsz, / Futkoshatsz, ugrálhatsz, estig el nem fáradsz." Ehhez hasonló gyerek-szülő párbeszédekből szövődik a kedves verses mese, amely ezzel a témával foglalkozik, igyekezve rávezetni mindkét felet arra, hogy miért érdemes nagyon is mértékkel fogyasztani pont a lecsábítóbb finomságokból - a csokiból, hamburgerből, csipszből, fagyiból - és napi rendszerességgel enni zöldséget, gyümölcsöt.

Pellai, Alberto: Utálom a szabályokat!

A szabálykövetés olyan dolog, amit bizony mindenkinek tanulni kell: saját kedvéből egy gyerek sem akar spenótot enni, időben lefeküdni, fogat mosni. A feladat a szülőkre hárul: szeretetteljes, ám határozott és következetes neveléssel kell rávezetni a kicsiket arra, hogy miért szükségesek és jók a szabályok. A tanulságos verses mesét a szülőknek szóló nevelési tanácsok követik, amelyekben olyanokról esik szó, mint a szabályok megértésének és elfogadásának a fontossága, a szabálytörő dühkitörések kezelése, a gyerekek rávezetése a szabályok tiszteletben tartására. A további remek tippeket (pl.: családi szabálygyűjtemény, jóság-tabló) tartalmazó mesés-játékos tanácsadó kötetet az ovis korosztálynak és szüleiknek készült, nekik ajánlható.

Russell, Rachel Renée: Szülinap (Egy zizi naplója 13.)

Zizi - Nikki - és minden pajtása jeles alkalomra készül: szülinapi partija lesz a Pompásvölgyi Country Clubban. Zizi nem számol azzal, hogy "halálos ellensége", Mackenzie is készülődik az ünnepségre - de az ő meglepetésének nem biztos, hogy örülni fog. A találkozástól már előre fél, még egy rémálmot is lát, amiben Mackenzie az arcát tortába nyomja, aztán rosszindulatúan hahotázik rajta. Vajon valóra válik, amitől retteg? A barátnői, Chloe és Zoey optimisták, és nagy elánnal szervezik zsúrt, nézegetik a bulifajtákat, míg végül közösen a medencés parti mellett döntenek. Készülődés közben derül ki, hogy Nikki egy párizsi utat nyert, ami szuper is lenne, ha nem lenne a szerelme, Brandon, aki viszont együttesével, a Rosszfiúkkal nyári turnéra készülődik. Így viszont külön kell majd lenniük. De kibírják-e egymás nélkül a nyarat? Kiderül a legújabb Zizi-regény végére.

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Stilton, Geronimo: A káprázatos küldetés

Geronimónak borzasztó napja volt, minden balul sült el, így alig várja, hogy végre álomba merülhessen. Alighogy elszundít, már ott is áll az ablaka előtt egy ezüsthintó, amelyet tizenhárom ezüst egyszarvú húz - ez fogja őt Fantáziába szállítani. Alig valamivel a nem teljesen zökkenőmentes landolás után rossz hírrel sokkolják: Florianna királynő váratlanul eltűnt, és vele együtt elveszett három csodás, nagyerejű varázstárgy is, amellyel annak idején I. Bűbájos Baldvin felépítette a Kristálykastélyt - ezek az Ezer varázslat könyve, a Kristálygömb és a Suttogó Pálca. Az ügyben Geronimo és egy helyi lovag, Kék Sárkány együtt kezdenek nyomozni. Az idő sürget, hiszen akinél együtt van a három mágikus tárgy, az bármit elpusztíthat vele, akár még a Kristálykastélyt is! És vajon mindez idő alatt hol rejtőzik Florianna?

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Stilton, Tea: Lángok gyűrűje

A mese írója a Varázslatok titkokkal teli földjére kalauzolja ifjú olvasóit. A történet szerint a helyszín valamikor a híres Hajnal Varázslójának nyújtott biztos menedéket. Egykoron, amikor a varázsló ide menekült, elrejtette különleges erejét minden falevélben, homokszemben és vízcseppben is. Ha a Varázslatok Földjét ellenséges erők fenyegetik, a Varázserő életre kel és az öt testvérrel, a tiszta szívű, bátor hercegnőkkel, a varázslat őrzőivel együtt megvédi a birodalmat. A legidősebb nővér, Samah aranyparipáján lovagolva száll harcba, ő a növények szavát érti, míg Nives és Diamante, akik ikertestvérek, egy farkas segítségével segítik a küzdelmet, a negyedik hercegnő, Kaléa elválaszthatatlan szeretett delfinjétől, Soltól akire szintén nagy szükség van a védelem során, Yara a legidősebb testvér pedig Mira nevű hiúzával segíti a varázsbirodalom földjének védelmét…

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Szabó Enikő: A legszerencsésebb óra

A szerző huszonnégy átdolgozott mesét tesz közzé a nagyalakú kötetben. Vannak közöttük magyar, német, angol, finn, spanyol, orosz, japán, koreai, kínai, tunéziai, brazil stb. népmesék. A szerző a földkerekség legszebb népmeséiből és legendameséiből válogatott, melyek szeretetről, boldogságról, barátságról, hűségről, megértésről, együttérzésről, szívbéli jóságról, hitről, igazi emberi értékekről szólnak. Azért éppen huszonnégy mese került a gyűjteménybe, mert a könyvet összeállító mesélő-szerző az adventi időszakra szánt minden napra egy mesét, melyet egyedül is el lehet olvasni, de felolvasva vagy elmesélve másokkal is meg lehet osztani az angyal-váró napokban, karácsonyra készülődve. Boldizsár Ildikó neves meseterapeuta tanítványaként a meseszövegek után feltünteti mindegyik történet forrását is, hogy milyen népmese, és hogy ki volt a mesélő, akitől eredetileg hallotta.