Beszámoló 2008

KÖLTSÉGVETÉS

SZEMÉLYI, TÁRGYI, MŰKÖDÉSI FELTÉTELEK

FEJLESZTÉSEK, VÁLTOZÁSOK, ÚJDONSÁGOK

1. Beszerzések, fejlesztések

2. Változások, újdonságok

FELMÉRÉSEK, VIZSGÁLATOK, MŰHELYMUNKÁK

KIEMELT FELADATOK

1. Honlap

2. Digitalizálás

3. Ságvári Fiókkönyvtár

DOKUMENTUMOK, GYARAPODÁS

BEIRATKOZOTT OLVASÓK, FORGALMI ADATOK

TÁVHASZNÁLAT

KÖNYVTÁRKÖZI KÖLCSÖNZÉS

FOGLAKOZÁSOK, RENDEZVÉNYEK

ÖSSZEGEZVE

KÖLTSÉGVETÉS:

2008-ban 116 millió 942 ezer (2007=103 millió 947 ezer) forintból gazdálkodott az intézmény. Bér és járulékok kifizetésére 89 millió 967 ezer (2007= 88 millió 190 ezer) forintot, dologi kiadásra 26 millió 777 ezer (2007=23 millió 246 ezer) forintot, ebből dokumentumvásárlásra 9 millió 802 ezer (2007=10 millió 123 ezer) forintot költöttünk.329 606 (2007= 316 447 ezer) forintot az adózók (adójuk 1%-a) a könyvtárnak ajánlottak fel. Ezt az összeget az idén is az elektronikus dokumentumok választékának bővítésére használtuk fel.

2008-ban a következő pályázatokon jutott támogatásokhoz a könyvtár:

1. Kulturális Minisztérium: Állománygyarapítási céltámogatás

1 273 000 forint felzárkóztató: önkormányzati önrész: 800 000 + állami támogatás: 473 000)

1 208 000 forint érdekeltségnövelő támogatás

2. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata

50 000 forint Könyvfaló kerestetik

80 000 forint A Cimbora Klub 2007-2008 évi programjaira

50 000 forint Családi délutánok a Gyermekkönyvtárban

50 000 forint 16. mesemondó találkozó

Arany János Általános Iskolával közösen:

40 000 forint Népmese Napja

40 000 forint Élőzenei hangverseny a Zenei Világnapon

40 000 forint Biblia éve (előadás)

SZEMÉLYI, TÁRGYI, MŰKÖDÉSI FELTÉTELEK:

2008-ban két kolléganőnk ment nyugdíjba: Gutenkunstné Szabados Margit, Kálmán Andrásné (állományalakító csoport). A nyugdíjazásokhoz kapcsolódó átszervezések miatt: 2008 január elsejével két kolléganőnk munkaideje megváltozott az olvasószolgálatban: Kovács Dóra (4 órásból 6 órás), Horgos Marianna (6 órás 8 órás) 2008. áprilisától Faragóné Veress Csilla a Ságvári Fiókkönyvtárban, Rozmán Zsuzsanna pedig az állományalakítási csoportban dolgozik.

Képzési tervünknek megfelelően 2008-ban elkezdte a második évet (utolsó év) az ELTE BTK könyvtár-informatika kiegészítő szakán (másoddiploma) Rozmán Zsuzsanna. Kovács Dóra elkezdte a Könyvtári intézet által szervezett könyvtári asszisztensképzőt (saját költéségen: tandíj; intézményi támogatás: utazási költség, fizetett távollét).

A 2008. évi 40. MKE szombathelyi vándorgyűlésen két fő (Oláh Bernadett, Tóth Éva), az ausztriai (Fürstenfeld – Graz – Bécs Fejér megyei MKE szervezésében) szakmai kiránduláson 6 fő (Kálmán Andrásné, Katona Zsuzsa, Oláh Bernadett, Rozmán Zsuzsanna,Szántó Béláné, Szécsenfalviné Lukács Mária ) vett részt. Petrovicsné Gadanecz Júlia és Rozmán Zsuzsanna volt ott az MKE Helyismereti Szekciójának éves vándorgyűlésén Győrben. 2008-ban a Dunaújvárosi Főiskolán rendezték meg a Networkshopot, többen felváltva, az érdeklődés alapján látogattuk az előadásokat. A Networkshop rendezvényein eddig nem vettünk részt, mert elég magasak a részvételi, szállás stb. díjak. A British Council és a Könyvtári Intézet szervezésében tartott olvasókörökkel kapcsolatos tréningen Katona Zsuzsa és Tóth Éva vett részt, az EBSCO továbbképzésen pedig Schleicher Judit. A Versenyképes ország – versenyképes könyvtáros záró konferenciáján (Országház) Petrovicsné Gadanecz Júlia és Tóth Éva volt ott. Rendszeresen részt vettünk a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár által és más, országos szakmai szervezetek által rendezett egyéb egy napos konferenciákon, továbbképzéseken

Az MKE Gyermekkönyvtári Szekciójának továbbra is vezetőségi tagja Törökné Antal Mária, a Fejér Megyei Szekció vezetőségének pedig Rozmán Zsuzsanna.

FEJLESZTÉSEK, VÁLTOZÁSOK, ÚJDONSÁGOK:

1. 2008-ban saját erőforrásból a következő beszerzésekre, fejlesztésekre került sor:

  • Az új könyvtári honlap és a hozzátartozó új, korszerű adminisztrációs felület létrehozása. A tervezést és a megvalósítást, szoros együttműködésben a honlapért felelős kolléganőkkel, a DunaNet Designe Studio végezte el. 2008. szeptember 6-tól ezt a felületet használják a „virtuális látogatók”. A honlap kialakításával a Google Analytics ingyenes statisztikai szolgáltató felületén is van fiókunk, amely sokoldalú lekérdezést tesz lehetővé a honlap használatával kapcsolatban

  • A könyvtár számítógépes hálózatának a földszinti irodákban található szegmensét az elavult koaxális ethernet hálózat helyett UTP hálózat kiépítésével korszerűsítettük. A hálózat kiépítését, beüzemelését, a logikai elemek módosítását a DunaNet végezte el.

  • 4 darab 19”-os monitort vásároltunk a Felnőttkönyvtár olvasói terébe, a korábban vásárolt lapmonitorok a Gyerekkönyvtárba kerültek így mindenhol lapmonitorok vannak a könyvtárban, kivéve két régi munkaállomást az állományalakító csoportban.

  • Vásároltunk egy diafilmek szkennelésére is alkalmas szkennert, amellyel saját magunk is meg tudjuk oldani az 1961 utáni évfolyamok digitalizálását. (1986-ig megvannak az évfolyamok diafilmen is.)

  • A Ságvári Fiókkönyvtárba kikerült egy számítógép, vásároltunk egy nyomtató-fénymásoló multifunkcionális eszközt és biztosított az internetezés lehetősége.

  • A 2007. évi szakfelügyeletben javasoltak szerint sor került a Gyermekkönyvtár berendezésének részleges cseréjére, felújítására (ülőbútorok, asztal, függöny stb.).

2. Változások, újdonságok:

  • Ságvári Fiókkönyvtár: 2008. március 1-től Faragóné Veress Csilla a fiókkönyvtár felelőse. Március 1-től (előzetes felmérés alapján) változott a fiókkönyvtár nyitva tartása.

  • Az állományalakító csoport 2008 áprilisától egy állandó 8 órás munkatárs (Rozmán Zsuzsanna) mellett még egy kolléganőből (Farkas Petra) áll, aki munkaidejének nagy részét (4 órás) ott tölti, egy kolléganő (Horgos Marianna) az olvasószolgálatból a munka mennyiségétől függően részt vesz az állományalakítás munkájában.

  • 2008. januárjában elkészült a könyvtár Gyakornoki Szabályzata. A szabályzatnak és a törvényi előírásoknak megfelelően februártól megkezdte gyakornoki idejének letöltését Hidvégi Judit.

  • 2008. március 31-től az elektronikus dokumentumokat is a számítógépes kölcsönzési rendszerben bonyolítjuk le. A kölcsönzési szabályzatban változott az elektronikus dokumentumok kölcsönzési ideje három napról két hétre, a késedelmi díj mértéke pedig 100 Ft/nap helyett 50 Ft/nap lett. A folyóiratok kölcsönzési ideje egy hét lett.

  • Ebben az évben került sor először az év elején a célfeladatok kijelölésére év végén pedig az írásos beszámolók alapján az értékelésre. Oláh Bernadettnek a honlap tervezése, kialakítása, feltöltése, Tóth Évának az új könyvtári gyűjtőköri szabályzat kidolgozása és Katona Zsuzsának koordinálás, segítés volt a célfeladata. Gazdasági vezetőnk, Fábián Erzsébet a pénzügyi ügyvitelhez kapcsolódó szabályzatokat készítette el célfeladatként, Faragóné Veress Csillának pedig a Ságvári Fiókkönyvtár megújítása volt a feladata.

  • Az Új Magyarország Fejlesztési Terv Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program támogatási rendszer Tudás, információ, változó könyvtárhasználat (TIOP) pályázatára benyújtott tervezetünkben informatikai eszközök beszerzésére és helység felújításra pályáztunk.

III. FELMÉRÉSEK, VIZSGÁLATOK, MŰHELYMUNKÁK:

Elkészítettük 2008-ban a kölcsönzött DVD-k és hangoskönyvek kölcsönzési gyakoriságát tükröző táblázatokat. DVD állományunk 2008-ban 494 különböző DVD-ből állt, ebből 415 művet kölcsönöztek (84 %). Tízszer vagy tíznél több alkalommal kölcsönözték ki a DVD-k 16 %-át, ötször vagy öt alkalomnál kevesebbszer pedig 59 %-ot ( egy alkalommal 10 %). A 144 féle hangoskönyvből 60-t kölcsönöztek ki (42%). A hangoskönyvek 67 %-át egy alkalommal kölcsönözték ki.

2007-ben könyvtárunk részt vett a Vörösmarty Mihály Megyei könyvtár által szervezett „Könyvtári teljesítménymutatók alkalmazásának bevezetése négy Fejér megyei könyvtárban” című vizsgálatban. A felmérést 2008-ban is elvégeztük azokon a területeken, ahol a statisztikai adatok elégségesek voltak a számítások elvégzéséhez, nem kellett külön felméréseket végezni. A 2006 és 2008 között a város lakossága 2%-kal, a beiratkozott olvasók száma 8%-kal csökkent. Jelenleg a város lakosságának 17%-a beiratkozott olvasó valamelyik könyvtárunkban. Az egy olvasóra vetített költség 11 573 Ft, ez 16%-kal nőtt. Ezek mutatók is azt jelzik, hogy a könyvtárhasználat beiratkozáshoz kötött, személyesen igénybe vehető szolgáltatásaihoz kapcsolódó adataink csökkennek, (legnagyobb arányú csökkenés 2006 és 2007 között történt), a költségek pedig folyamatosan nőnek. A költségeket az egész költségvetés összegéből vetítettük ki, amiben a bérköltségek, szerzeményezési stb. költségek benne vannak.

IV. KIEMELT FELADATOK:

1. Honlap:

2008. kiemelt feladata volt a könyvtár új honlapjának kialakítása, megvalósítása. 2008. márciusában egyeztettünk igényeinkről a honlappal kapcsolatban a DunaNet Design Studio munkatársaival, majd április 28-tól, a szerződés megkötésétől elkezdődött a DDS munkatársaival a tervek kidolgozása: látványterv, adminisztrációs felület stb. A többszöri egyeztetés, tesztelés után 2008. július 1-re készült el a honlap és az adminisztrációs felület. Ekkortól a könyvtári számítógépeken az új felületet használtuk, teszteltük, miközben folyamatos volt a honlap adatokkal való feltöltése, a szöveges oldalak, a linktár stb. szerkesztése. A honlapot 2008. szeptember 6-án „adtuk át a nagyközönségnek”, ettől kezdve bárki, aki a www.jakd.hu címet kereste, már az új felülettel találkozott.

A honlap korszerűbb, szebb és „többet tud”, mint a régi. Új szolgáltatások, amelyek nem voltak a régi felületen: külön felület a Gyermekkönyvtárnak, honlaptérkép, keresés a honlapon, navigációs sáv, fórum, hírlevél, kérdezzen-segítünk, archívum. Külön sávokban jelennek meg a honlapon: a hírek, az évfordulók és az ajánlott újdonságok. A honlap közepén kiemelt, képes „főmenü” található, amelyről a következő felületekre lehet eljutni:

1.Intercisa-Dunapentele-Sztálinváros-Dunaújváros (összefoglaló oldal, rövid ismertetőkkel a városról, linkkel a városunkra bármilyen módon kapcsolatban lévő saját és internetes felületekre). 2. Archívum (a hírekben, évfordulók között vagy az ajánlásban régi, régebbi anyagok, dátum és kategória szerinti kereséssel).

3. Gyermekkönyvtár (új honlapot nyit meg)

4. Képtár 5.

Dokumentumok keresése az interneten (olyan linkek csoportja, amely teljes szöveget tartalmazó adatbázisokhoz, felületekhez visz el).

A honlap elkészülésével egy időben a Google Analytics statisztikai adatszolgáltató felületén külön fiókban követhetjük nyomon sok szempont, sokféle bontás alapján a honlap látogatottságát. Az új statisztikai felület sok olyan adatot is tud, amit a régi „kézi” lekérdezéssel nem tudtunk megmondani. Pl. meg tudjuk mondani, hogy Magyarországról Dunaújváros után Budapestről, Pécsről, Szegedről keresték a legtöbben a honlapunkat, de volt keresés Romániából, Németországból, Szerbiából sőt Finnországból is.

2. Digitalizálás:

Az Országos Széchenyi Könyvtár által digitalizált 11 évfolyam (1951-1961) helyi újság formázása (forgatás, számonkénti csoportosítás) elkészült. Az 1951-1954-es évfolyamok eddig csak diafilmen voltak meg könyvtárunk állományában, így használatuk és feltárásuk nehézkes volt, gyakorlatilag még nem történt meg (kb. 100 cikk volt feltárva). A digitalizált dokumentumok tartalma honlapunkon az érdeklődők számára elérhető lesz.

3. Ságvári Fiókkönyvtár:

Januárban felmérést végeztünk az egyes órákban a forgalom alakulásáról, majd ennek megfelelően módosítottuk a nyitva tartást 2008. március 31-től. A fiókkönyvtárban bekövetkezett személyi változásokkal párhuzamosan sor került a könyvtár új arculatának kialakítására is:

2246 kötetet leválogattunk (bekerült a raktárba), átcsoportosítottuk az állományrészeket ; számítógépet, internetkapcsolatot: információszolgáltatás, kapcsolattartás, email-es hosszabbítás lehetősége

új szolgáltatás: fénymásolás, nyomtatás

az online katalógus használatának lehetősége miatt megszűnt a cédulakatalógus

V. DOKUMENTUMOK, GYARAPODÁS :

A 2008-as évben 4109 db (2007= 4421) dokumentummal bővült a könyvtár állománya, ebből 465 db (2007= 770) ajándék és újraleltározott dokumentum volt.

Dokumentumok vásárlására összesen 12 millió 073 ezer 5501 forintot költöttünk, amelyért 3644 db dokumentumot vásároltunk és 385 (54 darabbal kevesebbet, mint 2007-ben) darab újságot, folyóiratot fizettünk elő. Összesen 11 %-kal nőtt a dokumentumok (könyv, elektronikus dokumentum, térkép) vásárlásra fordított összeg. A beszerzésénél jelentős változást hozott, hogy az év második felében a Sunbooks beolvadt a Líra bolthálózatába. A Líra bolthálózat 35 %-os vásárlási kedvezményt biztosít, ez több, mint amit a KELLO nyújt (25 %), így júliustól több mint kétszer annyi dokumentumot vásároltunk a Lírától, mint a KELLO-tól. Legjelentősebben az elektronikus dokumentumok (CD, DVD, hangoskönyv) vásárlására fordított összeg nőtt, erre közel 1 millió forintot költöttünk. Ebben az összegben szerepel az OSZK által a helyi újságokról készített digitalizált formátumokat tartalmazó CD ára is (260 000 Ft). Ha ezt nem számítjuk, akkor is két és félszeresére nőtt az összeg.

A vásárolt dokumentumok lelőhely szerinti megoszlása az mutatja, hogy csak a Felnőttkönyvtár gyarapodása nőtt (146 dokumentum), a Gyermekkönyvtár 82, a Ságvári Fiókkönyvtáré 149, a Béke Fiókkönyvtáré 136 dokumentummal kapott kevesebbet, mint 2007-ban. Ennek legfőbb magyarázat, hogy az elektronikus dokumentumok 90%-a Felnőttkönyvtárba került, és ezen a területen volt a legnagyobb arányú a növekedés 2008-ban az előző évhez képest.

2008-ban összesen 2307 dokumentum került törlésre. A törlések 94 %-ra a felnőttkönyvtárban került sor. A törölt dokumentumok 50 %-a fölöspéldányként (Felnőttkönyvtár: raktár – szépirodalom:A-B és hálózati raktár), 26 %-a rossz, hiányos, selejtes állapota miatt került állománykivonásra.

V. BEIRATKOZOTT OLVASÓK, FORGALMI ADATOK:

2008-ban Dunaújváros lakóinak 16,89 %-a beiratkozott tagja valamelyik könyvtárunknak. Ez az arány nagyjából megfelel az előző évinek (17 %). A beiratkozott olvasók számának csökkenése a Ságvári Fiókkönyvtár kivételével mindenhol kevesebb volt, mint 2007-ben.

Szbte minden foglalkozási csoportnál csökkenés tapasztalható. Nem nőtt viszont a középiskolások (10% ; 2007= 17%) és a felsőoktatásban tanulók (13% ; 2007=32%) csökkenésének aránya. Ezek azok a korosztályok, amelyek a tájékozódás területén már az internet nyújtotta lehetőségek mellett „szocializálódtak”, számukra alapvető munkaeszköz, tanulási segédlet a világháló, de úgy tűnik, hogy azért nem elhanyagolható a könyvek szerepe sem.

Évek óta megfigyelhető az a tendencia, hogy a könyvtárat egyre kevesebben keresik fel személyesen az olvasók. Azonban a beiratkozott olvasók számának alakulásához hasonlóan, a látogatottság esetében is lassulni látszik a csökkenés 2007-hez viszonyítva: átlagosan 12 %-kal csökkent a látogatók száma az előzőző évhez képest (2007=17%): 14 %-kal (2007=20%) a Felnőttkönyvtárban, 11 %-kal a Ságvári Fiókkönyvtárban, viszont nőtt a csökkenés, 8 %-kal a Béke Fiókkönyvtárban és közel 10%-kal a Gyermekkönyvtárban. A kölcsönzők száma átlagosan csak 6 %-kal (2007=14 %) csökkent: 4 %-kal (2007=15 %) a Felnőttkönyvtárban, 2 %-kal (2007=9 %) a Gyermekkönyvtárban, 2 %-kal (2007=18%) a Ságvári Fiókkönyvtárban és 2 %-kal (2007=25 %) a Béke Fiókkönyvtárban.

Adataink szerint (hasonlóan az előző évhez) valamivel kevesebb mint a látogatók kétharmada kölcsönöz is a könyvtárakból. A Gyermekkönyvtárban és a Béke Fiókkönyvtárban ez az arány alacsonyabb, ami azt mutatja, hogy elsősorban foglalkozások, rendezvények, internetezés miatt keresik a két könyvtárat (ami növeli a látogatószámot), de sokan nem használják a könyvtár alapszolgáltatását, a dokumentumkölcsönzést. A Felnőttkönyvtárban nem változott ez az arány, a Ságvári Fiókkönyvtárban pedig 5 %-kal csökkent.

A kikölcsönzött dokumentumok száma is csökkent, összesen 4371 darabbal kevesebb dokumentumot kölcsönöztek ki, mint tavaly (2007=121360 2008=116989). 2008-ban 3, tavaly 2,85 darab (statisztikailag) dokumentumot kölcsönöztek ki egy alkalommal az olvasók. Könyvtári egységenként ez úgy néz ki, hogy a Ságvári Fiókkönyvtárban egy kölcsönzési alkalommal 5, a Béke Fiókkönyvtárban 3, a Felnőttkönyvtárban 2,6 és a Gyermekkönyvtárban 2,2 dokumentumot kölcsönöztek ki. 1-2 %-kal a Felnőtt- és a Gyermekkönyvtárban nőtt a kölcsönzött dokumentumok átlagos száma, a fiókkönyvtárakban nem változott.

2008 volt az első teljes év, amikor a Felnőtt- és a Gyermekkönyvtárban kölcsönöztünk folyóiratot és a Felnőttkönyvtárban DVD-t és hangoskönyvet is. Ez látszik a kölcsönzött dokumentumtípusok arányán is: 2008-ban a kölcsönzött dokumentumok 90%-a volt könyv, 2007-ben 92 %-a.

Összegezve: A 2008-as adatok azonban azt jelzik, hogy az előző évekhez képest lassulni, stagnálni látszanak a könyvtárakat személyesen felkeresők és az általuk kölcsönzött dokumentumok számának csökkenése. Aki eljön a könyvtárba, azoknak 60 %-a továbbra is kölcsönöz valamilyen dokumentumot.

VI. TÁVHASZNÁLAT:

Ebben az évben is folytatódott a személyes könyvtárhasználatban elindult csökkenés és nőtt a távhasználók száma és aránya. A könyvtárhasználatra változatlanul jellemző, hogy elsősorban a virtuális könyvtárat, a honlapot, az elektronikus szolgáltatások használatának száma nőtt. 2007-hez képest 22 %-kos az emelkedés.

2008. szeptember 6-tól működik az új honlapunk, új szolgáltatásokkal. Ettől a dátumtól a vonatkozó statisztikai adatokat a Google Analytics szolgáltatásának igénybevételével kaptuk meg. Ez a lekérdező felület újfajta adatokat is szolgáltat pl. a látogatók száma, mely városokból, országokból kerestek bennünket stb. Ezért az idei teljes évre vonatkozó statisztikánk kétféle lekérdezésből adódik. A honlapon található szolgáltatások használata minden területen növekedett. Folyamatos a katalógusokban, adatbázisokban elindított keresések számának növekedése. Emellett egyre többen használják az előjegyzés és a hosszabbítás funkciót is.

Az új honlap működésére vonatkozó adatok (szeptember 6 - december 31.):

Legördülő menük használata:

A könyvtárról: 2178 látogatás, legtöbbször keresett oldalak: nyitva tartás, könyvtárhasználati szabályzat, felnőtt könyvtári ismertető.

Katalógusaink, adatbázisaink: 4200 látogatás, legtöbbször keresett oldalak: katalógus, DVD-lista, helyismeret, folyóiratlista, műelemzések (a katalógusban való keresésre a másik lehetőség egy külön gomb, amit 52161-szer használtak) On-line katalógusok, adatbázisok: ez a menüpont a linktár menüpont metakeresője, ezért az adatok a linktárnál jelennek meg Közösségi oldalak: 2756 látogatás, legtöbbször keresett oldalak: hírlevél, fórumok, kérdezzen-segítünk Linktár: 2562 látogatás, legtöbbször keresett oldalak: full text, Európai Unió, könyvkeresők, Intercisa – Dunapentele – Sztálinváros – Dunaújváros Honlaptérkép: 90 látogatás

A „képes menü” használata: Az első két menüpont (Dokumentumok keresése az interneten ; Intercisa – Dunapentele – Sztálinváros – Dunaújváros) a linktárhoz visz el, a keresések száma ott jelenik meg.

Képtár: 274 látogatás (ehhez a szolgáltatáshoz csak ezen az úton lehet eljutni). A képtár képeinek csoportosítása, a csoportok előképpel való ellátása, a helyismereti jellegű képek kiegészítése az interneten található képekkel elkészült. A keresés és a felület kezelése lényegesen könnyebb lett a látogatók számára. Az aktuális eseményekről folyamatosan (rendezvények) töltjük fel a képeket. Jelenleg több mint 1200 kép található a képtárban. A gyermekkönyvtári felület külön képtárral rendelkezik, itt kb. 100 kép található. Ezt a képtárat az új honlap működése óta töltjük fel, a Gyermekkönyvtárhoz tartozó korábbi képek a főlapról elérhető képtárban találhatók.

Archívum: 2438 látogatás (ehhez a szolgáltatáshoz a „keresés a honlapon” keresztül is el lehet jutni).

Hírek (itt jelennek meg a meghívók is): Összesen 20 hírt és kilenc meghívót készítettünk, amelyeket 2258 látogató nézett meg (hír=1378 ; meghívó= 880). Legnépszerűbb hírek: az irodalmi alkotópályázattal kapcsolatos hírek (3 hír) = 669 látogatás ; az ünnepi nyitva tartásokkal kapcsolatos hírek (3 hír) = 364 látogatás ; Milyenek a könyvtárosok (felmérés egy szakdolgozathoz) = 131 látogatás ; a könyvtár „belülről” (ausztriai kirándulás, Szécsenfalviné Lukács Mária kitüntetése = 124 látogatás ; a honlapot ismertető, beköszöntő első hírünket és az ünnepi jó kívánságokat (3 hír) 90-90 látogató kereste fel. A meghívók közül a „legsikeresebb” az őszi könyvtári napokra invitáló, az egész hét eseményeit összefoglaló oldal volt, 308-an kattintottak ide.

Az évfordulók az alsó sorban találhatók, szeptember 6. óta minden naphoz (131) kapcsolódik egy-egy megemlékezés, ajánlás, információ. Ezeket az oldalakat 1282-szer nyitották meg, egy évfordulóra átlagosan 10 látogató volt kíváncsi.

Külön kell szólni a közösségi oldalak menüponthoz tartozó szolgáltatásokról:

Hírlevél: 2008. december 31-ig 120 olvasója volt (ők iratkoztak fel), összesen 14 hírlevelet szerkesztettünk. Ez a szolgáltatásunk sikeres. A Fórum és a Kérdezzen - segítünk! szolgáltatásunk még nem „indult be” igazán.

Tapasztalataink és az olvasói, sajtóban megjelent visszajelzések szerint sikeres volt a honlap megújulása. A honlap működésének négy hónapja alatt 4782 fő (ezt az adatot eddig nem tudtuk megmondani) 9597-szer, havonta átlagosan 2354 alkalommal látogatta meg (a régi honlapon havonta 2270 látogatás volt). A gyerekhonlap adatait külön is meg tudjuk mondani: 464 fő 763 alkalommal nyitotta meg az oldalt.

VII. KÖNYVTÁRKÖZI KÖLCSÖNZÉS (FELNŐTTKÖNYVTÁR ÉS SÁGVÁRI FIÓKKÖNYVTÁR):

2007-ben összesen 494 kérést teljesítettünk ebben a formában, az idén 388 darabot. A drasztikus csökkenés itt is megállt, most már csak 19 % 2007-hez képest. Ez az arány tavaly 45 % volt, melynek oka elsősorban a postaköltség olvasókra történő hárítása volt (megszűnt az állami támogatás) illetve az interneten megjelenő, elérhető dokumentumok számának folyamatos emelkedése. 12 %-ra nőtt az elektronikus formában teljesített kérések száma (2007=10%). Továbbra is jellemző a tanuláshoz, képzéshez, szakdolgozatíráshoz kért segítség. Az elektronikusan is elérhető dokumentumok esetében nem csökkent a kérések száma, ami jelzi, hogy a szakmai hozzáértés, a jó keresési stratégia változatlanul szükségessé teszi a könyvtár szolgáltatását.

IX. FOGLAKOZÁSOK, RENDEZVÉNYEK :

2008-ban 16 alkalommal (6 Felnőtt könyvtár, 7 Gyermekkönyvtár, 3 Béke Fiókkönyvtár) hívtunk előadót rendezvényeinkre. Az Őszi Könyvtári Napok keretében irodalmi alkotópályázatot hirdettünk 20 év alatti fiatalok számára (62 alkotó, 102 mű), megtartottuk a szokásos mesemondó találkozót, négy alkalommal került sor családi délutánra a Gyermekkönyvtárban. Három alkalommal rendeztük meg a kicsik számra az Aprók tánca című táncházat. A Cimbora Klub az idén is hagyományos és új programokkal várta a gyerekeket. 2008. májusában fejeződött be a Móra Ferenc iskolával közös foglakozás-sorozatunk az esélyegyenlőség jegyében, melyet Kökényesi Márta vezetett. 2008. októberében ugyancsak az ő vezetésével pszichodráma csoportot indítottunk középiskolások számára. Újdonság, hogy a Ságvári Fiókkönyvtár novembertől havi egy alkalommal foglalkozásokat szervez a szomszédos Jószolgálati Otthon gondozottjainak. Az idén is folyamatosan megtartották a Gyermekkönyvtárban a könyvtárhasználati órákat (18 harmadikos-negyedikes osztály, 119 alkalom).

X. ÖSSZEGEZVE:

Gyarapodásunk (dokumentumok, tárgyi eszközök stb.) szempontjából sikeres évet zárhattunk. A különböző vásárlási lehetőségek kihasználása miatt 2008-ban kevesebb pénzért ugyanannyi dokumentumot, magasabb értékben vásároltunk, mint tavaly. A beleltározott dokumentumok száma, mégis 312 darabbal kevesebb lett, ami annak köszönhető, hogy megállt, lelassult az a 2007-ben elindult folyamat, amely a két- és többkötetes művek darabonkénti újraleltározását jelentette. Tapasztalataink és az ésszerűség az diktálja, hogy nem érdemes ezt a munkafolyamatot felgyorsítani, elsősorban az aktuálisan, a problémát okozó köteteket kell szétszedni. Csökkent a folyóiratok, újságok száma elsősorban a Ságvári Fiókkönyvtárban, ahol a tényleges olvasói igényekhez igazodott a megrendelt folyóiratok száma.

A forgalmi adataink alakulása alátámasztja azokat a törekvéseinket, hogy nagy hangsúlyt fektetünk a honlap szerkesztésére, tartalmára, hiszen a könyvtárhasználati alkalmak között folyamatosan emelkedik a távhasználati alkalmak száma: 2007-ben az összes látogatási alkalom 25%-a, 2008-ban 30%-a volt távhasználat. Ehhez a folyamathoz tartozik a könyvtár digitalizálással kapcsolatos tevékenysége is, hiszen a cél itt is az, hogy a honlapon keresztül elérhető tartalom kerüljön a virtuális könyvtárunkba látogatók „kezébe”, szeme elé.

Rendezvényeink, foglalkozásaink általában sikeresek. A Gyermekkönyvtárban már lassan évtizedes hagyományai vannak egyes foglalkozás-, rendezvénytípusoknak (mesemondó, Cimbora Klub, könyvtárhasználati órák stb.), de az újdonságok is sikeresnek bizonyultak (Aprók tánca, családi délután). 2008-ban az előző évekhez képest gazdagabb és talán érdekesebb programokat szerveztünk az Őszi Könyvtári Napok keretében. Még csak kialakulóban van a Ságvári Fiókkönyvtár ilyen irányú tevékenysége, jó kezdeményezés a szomszédos Jószolgálati Otthon lakóival, gondozóival kialakulni látszó jó kapcsolat.

2008-ban éltünk a kiemelt szakmai teljesítmény, kiemelt jutalmazásával a célfeladatok megjelölésével, kiosztásával. Ezzel a módszerrel lehetőség nyílt a motiváltabb munkavégzésre, a könyvtár számára fontos feladatok színvonalas megoldására.