2010-ben 40 éves lett a Ságvári Fiókkönyvtár

Boldog születésnapot a Technikum városrész könyvtárának!

1970. május 18-án nyitotta meg kapuit a Városi Könyvtár fiókkönyvtára a Bercsényi utcai épületben. Első ízben 1964. február 4-i számában említi a Dunaújvárosi Hírlap, hogy a Ságvári városrészben, a Ságvári Endre Általános Iskola Ifjúsági könyvtárának helyiségében, 1000 kötetes fiókkönyvtárat nyit a Városi Könyvtár. 1967-es hír, hogy a városrészben kialakítandó új szolgáltató központ részeként tervezték az épületet a Dunaújvárosi Tervezőiroda munkatársai. Ez volt az első olyan épület a városban, amelyet kimondottan könyvtári célra terveztek.

A Ságvári "city" terve (Dunaújvárosi Hírlap 1967. július 21) A Ságvári "city" terve (Dunaújvárosi Hírlap 1967. július 21)

Az épület homlokzati falán helyezték el 1970-ben Weiner Tibornak, a város első főépítészének emléktábláját. A bronz relief Cziránszky Mária szobrászművész alkotása. A városrész olvasni vágyóit az épület átadása előtt egy gyermekkocsi-megőrzőben kialakított, 5000 kötetes „könyvtár” várta. Katona Sándorné könyvtáros így számolt be a Dunaújvárosi Hírlap munkatársának 1970-ben, az átadás előtt a helyzetről: „Az elmúlt három év bebizonyította, hogy a Ságvári városrész könyvigénye semmivel sem kisebb, mint a városközponté. Itt, ebben a négylépésnyi helyiségben kell napi hatvan-hetven olvasót kiszolgálnom. Elméletileg lehetetlen. Gyakorlatilag, mint az elmúlt évek bizonyítják, mégis lehet ... Szakkönyvünk pedig van ugyan, de nagyon kevés. Egyáltalán: a könyvcsere, a könyvállomány frissítése megy a legnehezebben. A könyvállomány itt kereken ötezer, ebből kétezer-ötszáz kint van az olvasóknál. Ha csoda történik, és mind egyszerre visszahozzák, egyszerűen nem tudom hova elhelyezni a könyveket.” (Dunaújvárosi Hírlap 1970. február 24.) A könyvtárba beiratkozott olvasók száma 1968-ben, a szűkös helyzet ellenére 659 fő volt. Ez a szám 1969-ben 570-re csökkent. A könyvforgalom még ekkor is meghaladta az évi 60 ezret! Az új fiókkönyvtár megnyitása után rohamosan nőtt az olvasók száma, s 1971-ben már megközelítette az 1500-at. A beiratkozók egyharmada 14 éven aluli volt. A 65 négyzetméter alapterületű, 10 000 kötet befogadására és forgalmazására alkalmas helyiségben végre barátságos, otthonos környezetben fogadhatták az olvasni vágyókat. A 10 ezer kötet elhelyezésére alkalmas könyvtárban ma 12 000 kötet könyv és 80 -féle folyóirat található. Az állomány közel fele szak- és ismeretterjesztő irodalom. Külön helyiségben válogathatnak a könyvek közül a gyerekek. Az olvasók száma 2009-ben 724 volt. A városrész átlagéletkorának emelkedését jelzi, hogy a 14 éven aluliak száma mára már alig haladja meg a félszázat. Az olvasók könyveket, folyóiratokat kölcsönözhetnek. Naponta átlagosan 34-en keresik fel a könyvtárat és kb. 110 dokumentumot kölcsönöznek ki. Korábbi években a hely nem volt alkalmas rendezvények megtartására. A tavalyi évtől sikerült megoldani, hogy óvodások, általános iskolások és a Jószolgálati Otthon Bercsényi utcai intézetének lakói rendszeresen részt vehetnek csoportos látogatásokon. Végezetül álljon itt azoknak a névsora, akik a negyven év alatt kiszolgálták az olvasókat:

Katona Sándorné (Zsuzsa)

Gentischer Ferencné (Piroska)

Csáti Péterné (Ica)

Viczai Ferencné (Erzsi)

Szántó Béláné (Márti)

Erdős Erzsébet

Rozmán Zsuzsanna...

… és jelenleg várja Kedves Olvasóit a Ságvári Fiókkönyvtárban

Faragóné Veress Csilla