ÚJRAOLVASÓ: Füst Milán: A feleségem története

"Kik azok, akik tökéletesen egymáshoz valók, ki mutat nékem ily boldogokat? "
„Elég bizonytalan vagyok én úgyis, és minden dolgomban, megint csak azt mondtam hát magamnak, amit annyiszor: hogy ez az ő nagy előnye fölöttem. Az ösztönössége. Mert innen a biztonsága. S ezért olyan eredeti ő, s olyan friss a szelleme mindig. Mert nincs agyonterhelve egy ósdi és magába merült világ hagyományaival, mint én voltam minden időmben.”

Az 1942-ben megjelent regény főszereplője Störr hajóskapitány, aki egészen furcsa módon, orvosi rendelvényre kezdett el foglalkozni a másik nemmel, hogy ezáltal csökkentse kínzó gyomorbaját. Feleségül is veszi Lizzyt, a kacér tanárnőt. A házaspár közt fennálló szellemi különbözőséget csak fokozza a kapitány mániákus féltékenysége, egészen addig míg rá nem döbben arra, hogy felesége mennyire is volt hű hozzá...

„A feleségem történetében, amely egy hosszú járatú holland hajóskapitány, Störr kapitány titokzatos és szerencsétlen házasságát meséli el, minden esemény különleges, szinte egyszerinek ható, mintha semmi olyan nem történne vele, ami az olvasóval is megtörténhetett volna – de minden úgy történik, ahogy a magunk sajátos dolgai mindannyiunkkal történnek...A regénynek talán egyetlen részlete sem hasonlít valamire, amit mi is átéltünk, de az egésze azt az emberi sorsot idézi mindenestül, amit mindannyian élünk. A találkozások, az elválások, véletlenek titokzatos törvényei azok, amelyekre ráismerünk ebben a sűrű, minden egyes ponton felejthetetlen szövésű szó-és képszövedékben.”

( Somlyó György: Füst Milán vagy a Lesütöttszemű Ember : emlékezés és tanulmány. Balassi Kiadó, Bp., 1993. 217-218.o.)

A regény francia fordítását követően Füst Milán 1965-ben Nobel-díj jelölést kapott.





Kapcsolódó linkek: