ÚJRAOLVASÓ: Burroughs: A vörös éjszaka 1. A vörös éjszaka városai

"... jóformán mindenki fiatalon hajtotta végre a lélekátvitelt.”
„Bármely embercsoportról kimutatható, hogy tíz-tizenöt százalékban megrögzött bajkeverők találhatók benne. Voltaképpen a legtöbb nyomorúságért a bolygón ez a tíz-tizenöt százalék a felelős. Felesleges az átnevelésükkel kísérletezni, mert egyetlen céljuk mások bántalmazása és zaklatása. Börtönben őrizni őket pénzkidobás. Ópiumra szoktatni őket túl sokáig tart, hasznos munkára nem foghatók. Csupán egyetlen orvosság létezik. A jövőben mihelyt rábukkanunk ilyen személyekre, akár korábbi értesülések révén, akár véletlenszerűen, teketória nélkül kiiktatjuk őket. A Bárt szavaival: „Dőre szánja csak az oly gonosztevőt, ki bűnhődik előbb, mint vétkeznék.”

(részlet)

„A könyv úgy kezdődik, mint egymástól független történetek sorozata: az egyik 1923-ban játszódik, a másik a XVIII. század körül egy kalózhajón, a harmadik a mai Amerikában, egy magánnyomozó kalandjait megörökítve. Ám rá kell jönnünk, hogy ez a sok szál mind összefügg, hiszen Burroughs munkájában nemcsak az egyes korok, hanem az egyes emberek közötti határok is elmosódnak.
Az olvasónak – miközben egyre kevésbé érti a dolgot – nincs is más dolga, mint hogy drukkoljon, nehogy a hagymázas vízió jóslattá váljon. A regényben felvázolt őrült, apokaliptikus látomás még ma is aktuális. ...

A vörös éjszaka városaiban minden korábbi művénél átfogóbb, kiérleltebb diagnózist ad az emberről. Hatalmas eszköztárral dolgozik, kifogyhatatlanul ontja az észbontó látomásokat és vérbő akciókat, kontinenseket és évezredeket átívelő szédületes utazásra csábít, miközben rettenetes és sokarcú vírusbetegséggel szembesít, amely a százezer éve letűnt ősi civilizációból, a vörös éjszaka városaiból származik. S hogy az apokaliptikus forgataggal mit akar elérni? Egyvalamit biztosan. Rá akar ébreszteni a szomorú valóságra: mivel a beteg állapota ilyen súlyos, bármiféle üdvözölés vagy megszabadulás csak reménytelen hazugság lehet.”

(fülszöveg)

A trilógia következő kötetei: 2. A halott utak vidéke (1980)  3. The Western Lands (1987) (magyarul nem jelent meg)

Kapcsolódó linkek: