Abe Kobo: A negyedik jégkorszak

"Te, aki magad ébresztetted fel az alvó jövőt? Úgy látszik magad sem érted, hogy mit tettél?"

Abe Kobo japán író, az úgynevezett háború utáni írócsoport tagja, a legnépszerűbb japán regény, A homok asszonya írója.

A negyedik jégkorszak című fantasztikus regényét 1959-ben írta meg, amelyet 1969-ben fordítottak le először magyar nyelvre.

A regény első felének olvasásakor néha deja vu érzése lehet az olvasónak, be-bevillanhatnak  Philip K. Dick Különvélemény (1956) című novellájából és az abból – azonos címmel – készült film kockái. Hőse, Kacumi professzor egy japán kutatóintézetben sajátos gondolkozógépen dolgozik, mely képes a jövőt megmutatni. Izgalmas fordulatok után derül ki, hogy közvetlen munkatársai nem egyszerű jóslásra használták fel a gépet, s egy hatalmas, az egész országot átfogó titkos szervezet emberei.

Az összeesküvés elméletek megfejtései, a jelen és a jövő közötti sorozatos tépelődések sodorják egyre messzebbre a főhőst, aki az út végén szembekerül a saját jövendőmondó gépezetével, ami egész végig, az Ő hangján irányította az életét, a gép, amelyet Ő alkotott. „…én – te vagyok…Az én akaratom a Te akaratod…Én úgy teszek, ahogyan Te tennél, ha ismernéd a jövődet.” A végső kérdés: van-e élet a génbeavatkozások után, s ha igen, hát milyen?

 „Az olvasó feladata e könyv elolvasása után, hogy megállapítsa, reményt táplál-e szívében vagy reménytelenséget. Mindenképpen őszintén szembe kell néznünk a jövővel, és ne ringassuk magunkat abban az édes álomban, hogy a mindennapok megszokott rendje biztonságot ad, hogy a ma mindig így folytatódik magától, mert nézetem szerint ez a tévhit sok zavar forrása.”

(Abe Kobo)

Kapcsolódó linkek: