Franz Kafka: Az átváltozás

Az író a jogi diploma megszerzése után egy biztosítónál helyezkedett el, ahol a munka jó része az emberek halálára és más szerencsétlen események bekövetkeztére való splekuláció volt. Úgy gondolom, hogy ez, valamint hogy műveit állítólag éjszaka írta, nagyban hozzájárult a központi témák kialakulásához mint például az izoláció, diszfunkcionális szociológiai, valamint családi modell, illetve a lét értelmetlenségétől való szorongás.

Már a témák önmagukban sem hétköznapiak, de a varázslat a szenzációs, ötletes kifejtésben rejlik, mint például az ikonikussá vált, felütéssel kezdődő első mondat („Amikor egy reggel Gregor Samsa nyugtalan álmából felébredt, szörnyű féreggé változva találta magát ágyában.”), az észrevétlenül változó narráció, vagy a gondosan megtervezett lakás, ami az egész cselekmény helyszínéül szolgál. Külön említést érdemel az irodalmi szaknyelvben "kafkai"-ként elhíresült stílus, ami a valósághűt a látomásszerűvel gyúrja egybe.

Ha egyetlen okot kéne megnevezzek, hogy miért tartom művet annyira nagyszerűnek, egyértelműen az lenne, hogy mind a mai napig nem tudom eldönteni, hogy a végkifejlet pozitív vagy negatív-e. Ez azért is jelentős dicséret, mert egymásnak ellentmondó körülmények között is nagyon könnyen alakítok ki megalapozott véleményt. Például szilárd meggyőződésem, hogy a könyv főszereplője sosem alakult át semmilyen bogárrá, annak ellenére hogy az első szám, első személyű elbeszélője részletesen leírja például a plafonról való lógást. Erre történelmi tények és több részlet is utal a könyvben, amiket itt nem fejtenék ki, abban a reményben, hogy az Olvasó kedvet kapott a könyv elolvasásához, és saját maga bukkanhat rá az árulkodó részletekre.

az ajánlást készítette: Soós Benedek (Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja, Baja)