Aldous Huxley: Szép új világ

A Szép új világ egy klasszikus disztópia, amely hasonló a George Orwell 1984 című regényéhez. A könyv a totalitarizmus eszméjén alapul, és egy olyan futurisztikus világban helyezkedik el, ahol a tudomány és az öröm kombinációja meglehetősen feudális jellegű társadalmat alkot. A totalitárius elképzelést a kémcsöves csecsemőkkel és hipnotizálásukkal érik el, amely egy előre felállított kasztrendszert eredményez, amely intelligens emberekből áll, amelyek a legmagasabb pozíciókhoz igazodnak. Ezek a  lények genetikailag programozottak. Alfák, Béták, Gammák, Delták és a szerencsétlen Epszilonok világában kábítószer okozta boldogság áll fenn, amely a szóma néven ismert. Itt, "mindenkinek mindenkié", hangsúlyozva a kényszerű promiszkuitás rendszerét, amelyre már kisgyermekkorban kondicionálták az embereket. Ennek a könyvnek az alapja az eugenetika szörnyű ötlete, és annak ellenére, hogy több évtizeddel ezelőtt írták, üzenete továbbra is érvényes a mi generációnkra.

A regény egy olyan látszólag sikeres világ negatív oldalát vizsgálja, amelyeben mindenki elégedettnek tűnik, túlzottan szerepe van a testi élvezeteknek, azonban ezt a stabilitást csak a szabadság teljes feláldozásával és a személyes felelősség igényének feladásával lehet fenntartani. 

Szerintem ez a könyv valóban érdekes, mivel feltárja a technológia veszélyeit, és azt, hogy hogyan alakíthatja át az egész világot. Valójában Huxley megpróbálja elmondani, hogy a technológia nem képes megmenteni minket. Ez a téma az, ami a regényt ellentmondásossá teszi - mégis olyan klasszikus, amelyre vonatkoztathatunk, különösen a mai világban, ahol a technológia elég közel áll ahhoz, hogy uralkodjon az életünkön, amint a csúcstechnológiával rendelkező számítógépek, zenelejátszók és játékkonzolok gyorsan válnak természetes részévé az életünknek. Ezenkívül feltárja azt a kérdést, hogy a tudomány milyen messzire tud menni anélkül, hogy erkölcstelen lenne. Tényleg szeretnénk-e olyan világban élni, ahol az eugenetika uralkodik, és annak ellenére, hogy mindenki egyenlő a felszínen, valójában az egyenlőtlenség és az igazságtalanság eszméje érvényesül? Én nem, köszönöm! A regény egy utópia, egy tökéletes világ ellentmondásos elképzelését mutatja be, de az "utópia" szó két görög szóból származik: "jó hely" és "nincs hely"; ez azt sugallja, hogy a tökéletes világ lehetetlen.

A regény mondanivalója mély benyomást tett rám. Ez egy olyan könyv, amelyet biztosan nem fogok elfelejteni.

Összességében a Szép új világ félelmetes ábrázolása annak, ami hamarosan a jövőnk lehet. Nagyon élveztem ezt a jól megírt és gondolatkeltő regényt.

az ajánlást készítette: Soós Emma