Ugron Zsolna: Erdélyi menyegző

Milyen lehetett régen a főurak élete? És milyen a fejedelmeké? Na és milyen volt a fejedelem húgának lenni?

Ez a regény Erdélyben játszódik a 17. században. Magyarország három részre szakadt, a két nagyhatalom a Habsburg és a török birodalom leigázta részek mellett Erdély őrizte meg önállóságát. Erdélyben fejedelemség van, ahol sok az árulás és mindent és mindenkit a politika irányít. Vagy talán mégsem?

A Báthoryak mindig is fontos és megosztó szerepet töltöttek be a történelemben. Soha nem hagyhatja őket senki figyelmen kívül. Regényünk idején szerzi meg Báthory Gábor a fejedelmi címet. Húga, Báthory Anna, egy erős és talpraesett lány, aki büszke származására, és boldog akar lenni. Ám sajnos, mint sokan, ő is először - csupán a politika miatt - kényszerházasságba kerül Bánffy Dénes urammal, akivel megvannak egymás mellett, ám a boldogság kulcsa, a szerelem hiányzik… Anna már titokban másnak szánta a szívét. Eszterházy Miklósnak, aki megígérte, egyszer nagyúr lesz ő is, és majd eljön érte...

Ám a történelmet, bár ők írták, nem alakíthatták. A sors, Erdély sorsa mindig útját állta a fiatal lány boldogságának. Lehet-e valaha igazán boldog? Együtt lehet-e élete szerelmével?

„És jól jegyezd meg Anna, a valódi szerelem háborúkat nem szépséggel, kelemmel nyerik, ahhoz több kell, nagyon sok.”

A regény történelmileg hitelesen lefesti az olvasó elé a kort, a szereplőket és kapcsolataikat. Nekünk mindezen csak el kell igazodni, és gyorsan megtapasztalhatjuk, hogy a szerelem akkor is, mint ma, lehetett mennybeli és pokolbeli érzés.

Ezt a regényt mindenkinek bátran ajánlom, mert megvan benne a történelmi pontosság és mellette egy élvezhető és olvasóbarát szereplő, Báthory Anna, akinek a segítségével jobban el tudjuk képzelni, milyen is lehetett valójában a fejedelem húgának lenni a 17. századi Erdélyben.

az ajánlást készítette: Pocsai Dóra (Magyarországi Németek Általános Művelődési Központja, Baja)