MUNKATERV 2010

Költségvetés, gazdálkodás:

Intézményünknek ebben az évben a 2009-es költségvetés összegénél 7%-kal kevesebb összegből kell gazdálkodnia. Gazdálkodásunkat továbbra is a megfontoltságnak és meggondoltságnak kell jellemezni. A működési feltételek egyik legnagyobb tétele a rezsiköltség, amelyen ésszerű takarékossággal sem tudunk sokat lefaragni. Fűtésköltségünk adott, nem tudunk lezárni radiátorokat, nincsenek teljesítménymérők. Áramfogyasztásunkat sem tudjuk jelentősen csökkenteni, hiszen az olvasói terek világítási rendszere nem teszi lehetővé a célirányos világítást (kicsit sarkítva: vagy minden lámpa ég vagy egyik sem). Bérköltségünk is adott, a könyvtár feladatainak végrehajtásához szükséges szak- és kisegítő személyzet iskolai, szakmai végzettség szempontjából megfelelő, létszámában éppen elég. A könyvtári szolgáltatások egyik legfontosabb része a dokumentumok biztosítása a használók számára. Gyűjteményünk folyamatos, az 2009-ben elkészült új Gyűjtőköri Szabályzatnak megfelelő gyarapítását biztosítani kell a szűkösebb költségvetésből is.

A célfeladatokra fordítható összeg 2010-ben 1 millió forint. Ebben az évben négy konkrét célfeladat kerül kijelölésre, amelyeknek keretében a célfeladatokra fordítható összeg 60-65% kerül felosztásra. A fennmaradó összeget tartalékoljuk az esetleg az év közben felmerülő feladatok minőségi megoldását elvégző kollégák jutalmazására.

Az éves pénzügyi revízió útmutatásaiból adódó intézkedési tervet ki kell dolgozni, és az adódó feladatokat meg kell csinálni.

Költségvetésünk a kiegészítő forrásai lehetnek a különböző pályázatok, melyek közül elsősorban azok lehetnek fontosak számunkra, melyek az elektronikus szolgáltatások színvonalas működtetéséhez szükséges technikai eszközök és szoftverek beszerzését, a digitalizálást illetve rendezvények, előadások lebonyolítását támogatják.

Személyzeti kérdések:

A szak- és kisegítő személyzet iskolai, szakmai végzettség szempontjából megfelelő, létszámában éppen elég. Ha három embernél több van egyszerre szabadságon vagy beteg, már komolyabb problémát jelent a könyvtári szolgáltatások megoldása. A helyzetet nehezíti, hogy 2009. második félévtől Schleicher Judit kolléganőnk terhesség miatt végig betegállományban volt, 2010-től pedig hosszabb távon igénybe veszi a gyermekgondozási szabadságot. 2010-ben a következő néhány év várható nyugdíjazásait is figyelembe véve át kell gondolni a könyvtári feladatokat és a létszámhelyzetet. A könyvtár zökkenőmentes fejlődése, működése érdekében célszerű időben felvenni új kollégákat, átadni a feladatköröket, tapasztalatokat.

2010-ben a munkakörök átgondolása mellett a könyvtári dolgozók munkaköri leírását egységes formában kell elkészíteni.

Az 1992. évi XXXIII. a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény alapján 2010-ben a E, F, G, H, I fizetési osztályba tartozó munkatársak minősítését kell elkészíteni:

Budavári Beatrix, Fábián Erzsébet, Fábián Krisztina, Farkas Petra, Katona Zsuzsa, Oláh Bernadett, Polán Ernőné, Rozmán Zsuzsanna, Tóth Éva, Törökné Antal Mária

Kiemelt szakmai feladatok

A könyvtári szolgáltatások korrekt és színvonalas biztosítása a Felnőtt- és a Gyerekkönyvtárban, a fiókkönyvtárakban illetve a honlapon mindennapi feladatunk, a könyvtári egységek munkatervében meghatározott sorrendben, határidőkkel és felelősökkel. 2010. márciusától változik a Könyvtárhasználati szabályzat:

nem kell tagdíjat fizetni a rokkant nyugdíjas ellátásban részesülőknek,

az előjegyzett dokumentumokat 3 napig tesszük csak félre (mindenkit telefonon vagy emailban értesítünk),

az elektronikus dokumentumok és a folyóiratok késedelmi díja 100Ft/nap ( a korábbi 50Ft/nap/dokumentum helyett)

Állományalakítás, elektronikus katalógus:

Ebben az évben is törekedni kell arra, hogy frissen megjelent dokumentumokat a legkedvezményesebb áron kínáló, leggyorsabban szállító könyvkereskedésektől vásároljunk.

A szerzeményezés, a gyűjteményalakítás útmutatóját, a Gyűjtőköri szabályzatot 2009-ben módosítottuk. A módosításból adódnak a következő feladatok:

A szabályzat fokozott figyelembevétele a szerzeményezésénél, ügyelve az esetleges eltérésekre. Ha az eltérés indokolt és nem kivételes eset, szükség lesz a szabályzat módosítására.

A térkép dokumentumtípust tartalmazó gyűjtemények a jelenlegi állapotukban nem felelnek meg a szabályzatban rögzített kívánalmaknak. Ebben az évben ezt az állományrészt felül kell vizsgálni és a szükséges módosításokat végre kell hajtani a gyűjteményekben.

2010-ben fokozott gondot kell fordítani a gyermekirodalom beszerzésére, elsősorban arra, hogy az értékes szép- és ismeretterjesztő irodalom (indokolt esetben) ne csak egy példányban kerüljön beszerzésre.

A szerzeményezésénél fokozottabban kell figyelembe venni a témában már meglévő állományunkat, ügyelni kell az új beszerzések miatt fölössé vagy avulttá vált példányok folyamatos kivonására. Ez első lépésben a rendelés előkészítésének átgondolását, újra tervezését jelenti.

Az elektronikus katalógus adatainak kiegészítése:

Befejeződik a Ságvári Fiókkönyvtár szépirodalmi anyagának kiegészítése.

Elkezdődik a hálózati raktár szépirodalmi állományának feltárása, egy mini „állományellenőrzéssel” összekötve.

Minden könyvtári egységben folyamatosan kell végezni a selejtes, térített és avult dokumentumok kivonását. A Felnőttkönyvtár raktárában levő állomány revíziója már harmadik éve húzódik. 2010-ben legalább a szépirodalom végéig el kell jutni a leválogatással és a törléssel.

Digitalizálás:

Folytatódik a Dunaújvárosi Hírlapok digitalizálása, ebben az évben a 1964-es és az 1965-ös évfolyamokra kerül sor. A két évfolyam egy-egy féléve diafilmen megvan, ezeket szkennelni kell, a többi újságot pedig a bekötött nyomtatott példányokból kell fotózni, majd ezeket a képeket kell formázni, hogy olvasható és esztétikus formába kerüljenek a honlapra. A munkafolyamat kiegészítése az esetleges hiányok pótlása a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár állományának segítségével.

2010-ben folytatjuk a helyismereti hanganyag digitalizálást. Ezt csak külső vállalkozás igénybevételével tudjuk megoldani. Ebben az évben a hangkazetták után a hangszalagok (orsós magnón készült felvétel) digitalizálást kell megoldani. A digitalizált hanganyagot CD-lemezen tároljuk, beleltározzuk és feltárjuk a tartalmukat.

 

Honlap, hálózat:

2009 végén vásároltuk meg a Win7 HomePrem operációs rendszert 12 példányban. Emellett egy laptopot és a WiFi szolgáltatás üzemeltetéséhez szükséges technikai eszközöket is beszereztünk. Az új operációs rendszert a Felnőttkönyvtár számítógépeire telepítjük. A könyvtár többi számítógépe nem alkalmas az új operációs rendszer működtetésére. A laptopot a belső munkák (adatbázis építések stb.) végzéséhez illetve előadásoknál a projektor működtetéséhez használjuk. A WiFi szolgáltatást a könyvtáron belül üzemeltetjük, a könyvtárat személyesen felkeresők használhatják saját laptopjukon az Internet eléréséhez.

A honlapon folyamatosan jelentetjük meg az új információkat (hírek meghívók, új könyvek ajánlása stb.). 2009-ben kezdtük el építeni a „Hírünk, nevünk messze száll...” című adattárat kísérleti jelleggel. 2010-ben a tapasztalatok alapján ki kell dolgozni a adattár hosszútávú építésének stratégiáját (milyen kategóriákat veszünk fel, milyen időrendben haladunk a feldolgozással, milyen felületen jelenjenek meg az adatok stb.).

A Gyerekkönyvtári honlaphoz kapcsolódó adminisztrációs felület kezelésének fokozatos átadása a gyerekkönyvtárosok számára. Első lépésként az aktív oldalak módosításához kapcsolódó ismeretek elsajátítása a feladat és a cél.

Folyamatban van az ACELIB könyvtári program frissítése (új lehetőség a belső munkában, új lekérdezési lehetőségek a webes felületen stb.)

10-14 éves korosztály a könyvtárban:

2009. október és november hónapban Hidvégi Judit gyakornoki programjának keretében készített egy felmérést a Gyermekkönyvtárból ebben az időszakban kölcsönzőkről (korosztályi megoszlás) és az általuk kölcsönzött könyvek tartalmi megoszlásáról (milyen jellegű könyveket olvasnak?). A felmérés megerősítette azt a tapasztalatunkat, hogy a felsőtagozatos gyerekek kevesebben és kevesebbet kölcsönöznek, mint az alsótagozatosak. (1. melléklet)

A felmérésből kiderül, hogy a látogatási alkalmak 52%-ban történt kölcsönzés, a látogatások 48%-ban más szolgáltatást vettek igénybe a gyerekek, tapasztalataink szerint a számítógépeket használták. Tavaly egész évben a Gyermekkönyvtárat látogatók 34%-a volt számítógéphasználó.

A 10-14 éves korosztály megnyerése illetve a lemorzsolódások megakadályozása érdekében célszerű konkrét ismereteket szerezni a korosztály szokásairól, motivációjáról.

2010-ben a tavalyi felmérés folytatásként április és május hónapban csak a 10-14 éves korosztályra (felsőtagozatosok) koncentrálva olyan felmérést készítenénk, amelyben konkrétan (szerző, cím) felmérnénk mit is olvasnak ezek a gyerekek. Módszer: hasonló a 2009. évi felméréshez. A felmérés célja: javaslat új állományalakítási szempontok meghatározására, módosítására ; javaslat olvasói tervek összeállítására (Ha ez tetszett, próbáld meg ezt is!)

Egy másik felméréssel a számítógépet használó gyerekek motivációját, használói szokásait szeretnénk vizsgálni. Módszer: egyéni beszélgetés keretében egy kérdőív kitöltése. A felmérés célja: miért éppen a könyvtárba járnak internetezni a gyerekek? milyen honlapokat látogatnak? A válaszok alapján javaslat egy lehetséges stratégiai tervre az internetező gyerekekkel való együttműködés módjára és tartalmára vonatkozóan, ha szükséges a könyvtárosok szemléletének módosítására. A felmérések tapasztalatait a fiókkönyvtárak és a Felnőttkönyvtár munkatársai is hasznosíthatják.

Rendezvények, foglakozások:

A hagyományos könyvtári szolgáltatásokon kívül tavaly sikeresek voltunk a kisközösségek szervezésében, működésük segítésében (pszichodráma csoport, olvasókör, Cimbora klub, családi délutánok). Jó kapcsolat alakult ki a Dunaújvárosi Családi Körrel. Ez a kapcsolat „hozta magával” a Ringató című új foglalkozást, melyre hetente kerül sor a könyvtárban Fejesné Horváth Irma vezetésével. Ezeket a tevékenységeket idén is folytatjuk, segítjük a kiscsoportok működését. Emellett minden könyvtári egységben folytatódnak a megszokott rendszerességű, tartalmú foglalkozások, ismeretterjesztő előadások, rendezvények.

Újdonság a Béke Fiókkönyvtárban a Mesék a könyvtárban című sorozat (mesélés, diavetítés, bábozás stb.) elindítása, és a Ságvári Fiókkönyvtárban egy ismeretterjesztő előadás megszervezése alsótagozatosoknak.

2010-ben az októberi Őszi Könyvtári Napok témája az Olvasás és család – család és olvasás lesz. A korábbi évekhez hasonlóan változatos programot igyekszünk összeállítani erre az időszakra is.Évek óta hagyományosan az Őszi Könyvtári Napok ideje alatt volt ingyenes a beiratkozás. Az idén csak a Könyves vasárnapon kerül sor erre az akcióra, illetve s a szeptember 4 -11. közötti héten.

Egyebek:

A tavalyi évben megvásárolt anyagokból ebben az évben készül el az új földszinti kölcsönző pult és az új DVD-tároló szekrény az olvasóterembe. Az energiafelhasználás racionalizálása érdekében felmérjük a lehetőséget, hogy az olvasói terek kivételével megoldható-e a radiátorok teljesítményszabályozóval való felszerelése.