MUNKATERV 2011


Költségvetés

A 2011-es év gazdálkodásánál a 2010-es év második feléhez hasonló helyzetre kell felkészülni. Ez azt jelenti, hogy a fenntartó elsősorban a személyi, bérjellegű költségek kifizetését garantálja. Ezenkívül csak a működéshez feltétlenül szükséges számlák, elsősorban a közüzemi költségek, kifizetésére kerül(het) sor. Ezeknek a számláknak kiegyenlítésére is a felszólítók megküldése után kapunk pénzt. A könyvtár számlájára csak ezekben az esetekben érkezik pénz. Az intézmény működéséhez szükséges egyéb költségeket (internet, telefon, riasztó stb.) és a dokumentumvásárlást saját bevételből kell megoldanunk.

A város más önkormányzati fenntartású intézményeihez hasonlóan, az idei évben a tavalyi költségvetésünk  7 %-a került elvonásra. Így ebben az évben a következőket terveztük, tervezhettük:

 74 099 000 Ft  (fenntartó támogatás) +  5 000 000 Ft (saját bevétel)  = 79 099 000 Ft

ebből bérre és járulékokra tervezett összeg = 71 920 000 Ft

marad (közüzemi költségek, szolgáltatások költsége, dokumentumvásárlás stb.) = 7 179 000 Ft

2010-ben a központi könyvtár és a fiókkönyvtárak épületének  működtetése, fenntartása több mint 10 millió forintba került. Az idei évben erre szemmel láthatólag nincs pénz. A tervezett költségvetési összeg véglegessé válása után a következő költségcsökkentő lépéseket tudjuk megtenni:

1. A Ságvári Fiókkönyvtár bezárása:

A Ságvári Fiókkönyvtár bérelt helyiségben működik.  A tavalyi évben 2 millió forintot költöttünk a fiókkönyvtár  bérleti díjára, közüzemi költségekre, telefon, internet előfizetésére. A fiókkönyvtár bezárását a fenntartó is jóváhagyta (2011. március 24-i közgyűlési határozat a bérleti szerződés felmondásáról). A Ságvári Fiókkönyvtár bezárását, az állomány szétosztását, a költözködést 2011. július elsejére tudjuk befejezni, amennyiben a szerződésben foglaltak szerinti 90 napos felmondási határidőhöz ragaszkodik a bérbeadó DM-COOP Zrt.  A bezárással, költöztetéssel kapcsolatos tennivalókat ehhez a határidőhöz terveztük. Amennyiben rövid határidőhöz kell igazodnunk, változtatunk a terven a körülményeknek megfelelően. Költségcsökkentés szempontjából a rövid határidő előnyös lenne.

2. Kevésbé olvasott folyóiratok, újságok előfizetésének lemondása kb. 1,2 millió forint értékben.

A költségvetési helyzetünkből adódik, hogy a bérjellegű kiadások mellett elsősorban a közüzemi számlák kifizetésében számíthatunk a fenntartóra. Egyéb kiadásainkat (dokumentumvásárlás, újságok előfizetése, tiszteletdíjak, útiköltségek, riasztó üzemeltetése, fénymásolók karbantartása, nyomtatók üzemeltetése, irodai eszközök vásárlása stb.) saját bevételeinkből kell megoldani.

Személyi kérdések, ügyrend, szabályzatok 

2011. február 28-án véget ért Hidvégi Judit gyakornoki programja, amely a minősítés elkészítésével zárult. A 2010 végén felvett új kollégák közül Molnár Csabának és Pokornyi Orsolyának szeptemberben kezdődik a három évig tartó gyakornoki program.

            Felelősök: Rozmán Zsuzsanna, Tóth Éva

2011-ben előreláthatólag nem megy nyugdíjba egyik munkatársunk sem. Rendszeres képzésre, tanfolyamokra ebben az évben nem tudunk beiskolázni senkit anyagi helyzetünk miatt. Aki a könyvtár működése szempontjából hasznosítható képzésben szeretne részt venni, azt csak munkaidő kedvezménnyel tudjuk támogatni. Az egynapos konferenciákon, továbbképzéseken való megjelenést szűk keretek között  tudjuk biztosítani, elsősorban az útiköltség térítésével.

2011-ben Oláh Bernadett a MKE Fejér Megyei Szekciójának vezetőségi tagja lett, Törökné Antal Máriát pedig újra vezetőségi tagnak választotta az MKE Gyermekkönyvtári Szekciója.

A bekövetkezett változások miatt felülvizsgálatra kerül néhány szakmai és ügyrendi szabályzat:

Meglévő szabályzatok átdolgozása:

Szervezeti és működési szabályzat:

változás: Ságvári Fiókkönyvtár bezárása, munkaszervezet felépítése

Felelős: Katona Zsuzsa

Gyűjtőköri szabályzat:

változás: Ságvári Fiókkönyvtár bezárása, a térképek vásárlásával, gyűjtéssel kapcsolatos módosítások 

Felelős: Rozmán Zsuzsanna

Késedelmi ügyintézés rendje:

változás: 2010. július elsejétől megszűnt a könyvtár számára az a lehetőség, hogy térítésmentesen indíthasson bírósági eljárást (fizetési meghagyás, letiltó végzés a késedelmes olvasókkal szemben)

            Felelős: Tóth Éva

Könyvtárhasználati szabályzat:

változás: új szolgáltatás (szkennelés) díjszabása; a Béke Fiókkönyvtárban a központi könyvtárral azonos  értesítési és késedelmi díjszabás meghatározása

Felelős: Katona Zsuzsa

Új szabályzatok:

A „Hírünk, nevünk messze száll...” internetes gyűjtemény szerkesztési és gyűjtőköri szabályzata

Felelős: Oláh Bernadett

Munkatársak minősítésének rendje

Felelős: Katona Zsuzsa

Az elektronikus katalógus adatbeviteli, szerkesztési szabályzatának előkészítése

Felelős: Rozmán Zsuzsanna

2011-ben kerül sor a Kollektív Szerződés végleges megszövegezésére, elfogadására és  a könyvtár új stratégiai tervének (2012-2017) előkészítésére.

Felelősök: Faragóné Veress Csilla, Katona Zsuzsa, Tóth Éva

A minősítési szabályzat elkészülése után ebben az évben Hidvégi Judit minősítése mellett Rozmán Zsuzsanna, Törökné Antal Mária és Horgos Marianna minősítését kell elkészíteni.

            Felelős: Katona Zsuzsa

Az intézmény  közalkalmazotti tanácsát ebben az évben kell újraválasztani. A jelenlegi közalkalmazotti tanács 2011. szeptember elsejéig megalakítja a választási bizottságot. A választási bizottság a munkatársak véleménye alapján elkészíti a jelöltek listáját, amelyet 2011. október 6-ig nyilvánosságra hoz. A közalkalmazotti tanács megválasztásának időpontja: 2011. november 3.

            Felelős: Katona Zsuzsa, Tóth Éva

Az eddigi gyakorlat szerint a központi könyvtár nyári zárva tartása alatt a Ságvári Fiókkönyvtár biztosította a város könyvtári ellátását. 2011-ben a Ságvári Fiókkönyvtár bezárása miatt a Felnőtt- és a Gyerekkönyvtár nem zár be a nyáron, csak rövidített nyitva tartással működik július 25-e és augusztus 20-a között: hétfő, szerda, péntek = 8 – 13. kedd, csütörtök = 15 – 20. A nyári működési rend része, hogy június 12-e és augusztus 20-a között szombaton nincs nyitva a könyvtár. A nyári nyitva tartási rendről, a időpontokról időben értesíteni kell az olvasókat, látogatókat. Június elsejétől a könyvtárat felkereső látogatók számára szórólapokat kell készíteni, a könyvtári faliújságon „plakátot” kell elhelyezni, a honlapon meg kell jelenteni a hírt. Július elsejétől a helyi médiának is el kell küldeni a nyári nyitva tartással kapcsolatos hírt. A nyári nyitva tartás és a szabadságok zökkenőmentes biztosítása érdekében március 30-ig, a jelzett szabadságolási igények alapján április 15-ig készül el a könyvtár szabadságolási terve.

            Felelős: Katona Zsuzsa

Állományalakítás 

A költségvetési helyzet miatt dokumentumvásárlásra elsősorban a bevételeink egy részét használhatjuk fel. Pénzügyi helyzetünk bizonytalansága miatt nem tudjuk megmondani, hogy ebből az összegből mennyi pénzt tudunk vásárlásra fordítani.

Törekedni kell arra, hogy elsősorban a Felnőttkönyvtárba járó újságokat, folyóiratokat elő tudjuk fizetni (kb. 1,3 millió forint). Ha szükséges év közben még újabb előfizetések megszüntetésére kerülhet sor elsősorban a Béke Fiókkönyvtárba járó újságok esetében (viszonylag szűk nyitva tartási idő, aránylag kis látogatottság).

Könyvek, DVD-k vásárlására nagyon szűk keretek között tudunk gondolni. Elsődleges szempontunk, hogy a helyismereti különgyűjtemény gyűjtőköre ne sérüljön, a megjelenő új dokumentumok bekerüljenek az állományba. Emellett a lehetőségekhez képest megpróbáljuk a sikerkönyveket (akár lektűrt, akár egy-egy a magyar és a külföldi irodalmi életben mérvadó író könyvét vagy egy-egy ismeretterjesztő könyvet) legalább egy-egy példányban beszerezni a Felnőtt- és a Gyermekkönyvtárba.

            Felelős: Rozmán Zsuzsanna

2011-ben folytatódnak azok a munkák, amelyek az állomány felülvizsgálatához kötődnek:

1. A Felnőttkönyvtár raktári állományának felülvizsgálata a szükséges példányszámok és a tartalmi avulás szempontjából a 2-es, 3-as, 5-ös főosztályhoz tartozó csoportokban.

            Felelős: Horgos Marianna, Katona Zsuzsa

2. A leválogatott könyvek állományból való törlése, árusításra való előkészítése.

            Felelős: Farkas Petra, Molnár Csaba

3. Fölöspéldány jegyzék készítése az értékesebb, kézikönyv jellegű könyvekről, amelyek példányszámcsökkentés miatt kerülnek ki a könyvtárból. A jegyzéket elküldjük a Könyvtári Intézetnek, hogy más könyvtárak számára felajánljuk ezeket a dokumentumokat. Amennyiben nincs igény a könyvekre, meg kell próbálni nem csak helyben, hanem antikváriumokon keresztül is értékesíteni ezeket a dokumentumokat.

            Felelős: Tóth Éva, Kovács Dóra

4. Évek óta csökken az olvasótermek látogatottsága, kihasználtsága. Egyre kevesebben veszik igénybe az itt elhelyezett dokumentumokat, az információszerzés forrása egyre inkább az internethasználat felé tolódik el. Ezt a tendenciát jelzi, hogy évről-évre nő a kikölcsönzött könyvek között a szépirodalom aránya (2010-ben: 67 %) és csökken az ismeretterjesztő művek kölcsönzése.  Ezért az olvasótermi állományok felülvizsgálata szükséges egy lényegesen kisebb gyűjtemény kialakítása érdekében. A korábban csak helyben használatra kijelölt könyvek  nagy részét a kölcsönözhető állományba kell áthelyezni. Az így felszabaduló terekből a Gyermekkönyvtárban egy kicsik (elsősorban óvodások) számára otthonos, bábozásra, foglakozásra alkalmas teret kell kialakítani. A felnőttkönyvtári olvasóteremben felszabaduló polcokra a kölcsönözhető DVD-k és a helytörténeti gyűjtemény dokumentumai kerülnek. Így egy tágasabb, barátságosabb rész alakítható ki az olvasók számára.

            Felelős: Törökné Antal Mária, Petrovicsné Gadanecz Júlia, Hidvégi Judit

5. A Ságvári Fiókkönyvtár állományának szétosztása. Elsődleges szempont, hogy a Felnőtt- és a Gyermekkönyvtár valamint a Béke Fiókkönyvtár állományába kerüljenek azok könyvek, amelyek jelenleg hiányoznak az állományból  vagy érdemes a példányszámot növelni.

            Felelős: Rozmán Zsuzsanna, Faragóné Veress Csilla

2011-ben folytatódik az újonnan bekötött folyóiratok beleltározása és a többkötetes könyvek kötetenként leltározása és az elektronikus katalógus adatainak kiegészítése (gyermekkönyvtári anyag: ismeretterjesztő irodalom ; a hálózati raktárban található szépirodalom N betűtől)

            Felelős: Rozmán Zsuzsanna, Molnár Csaba, Kovács Dóra

6. A  004-es irattár rendezésekor előkerült könyvtári anyag (beszámolók, jelentések, statisztikák stb.) rendezése, köttetésre való előkészítése.

            Felelős: Petrovicsné Gadanecz Júlia

Olvasószolgálat, rendezvények

Új könyvekkel, DVD-kel ebben az évben nagyon korlátozott számban tudjuk csak ellátni olvasóinkat. 2010-ben  az olvasóink által kikölcsönzött könyvek több mint 64 %-a szépirodalom volt, ezért arra kell törekedni, hogy a meglévő állományból minél szélesebb választékban tudjuk megmutatni a népszerű, keresett témához kapcsolódó szépirodalmi könyveket. Jelenlegi lehetőségeinkhez képest, olyan módszerekkel kell élnünk, amelyek feltárják az olvasók számára azokat az „új” könyveket, melyek nem friss kiadásúak, de számukra esetleg újdonságok lehetnek.

1. A lektűrt, bestsellert tartalmazó polcok állományának folyamatos bővítése a meglévő állományból:

Egy-egy szerző, könyv adott esetben „új könyvként” jelenhet meg az elsősorban erről a polcról válogatók számára.

            Felelős: Horgos Marianna, Stossek Mátyásné

2. Tematikus könyvjegyzékek készítése néhány érdekes, keresett témában.

 A felsorolás a könyvtárost és az olvasót is segítheti. A jegyzékek segíthetnek abban, amikor „ezt olvastam legutóbb, mit olvashatok, ami hasonló?” kérdéssel találkozunk vagy „ha ez a könyv tetszett, akkor megpróbálhatná ezt is” jellegű ajánlásoknál.

Ebben az évben a felnőttek és a gyerekek számára is négy-négy témában készül jegyzék:

felnőtteknek:

A „Cég” ügyei: FBI, CIA, titkosszolgálatok, összeesküvéselméletek, titokzatos történetek

Na, ne : középiskolások, fiatal felnőttek számára

Szingli-tangli: fiatal nők számára

Családmesék: női életutak, családi történetek középkorú és idősebb nők számára

Felelős: Hidvégi Judit

gyerekeknek:

Kettévált világ: „zűrös” családok, válás stb.

Szélvarázs: fantasy

Én is versenyt futok a széllel: a másság, fogyatékosság

Már tudok olvasni: összefüggő, rövid történetek, regények

Felelős: Pokornyi Orsolya, Törökné Antal Mária

3. Változás a honlapon található Újdonságok rovat:

Eddig ebben a rovatban a frissen vásárolt dokumentumokra hívtuk fel a figyelmet. Az idén, a helyzetből adódóan,  a „számomra új könyv” jegyében a régebben megjelent, értékes művekről készítünk ajánlást. A rovatban minden héten új ajánlás jelenik meg. Az ajánlások elkészítésében legalább egy ajánlás erejéig mindig könyvtáros vegyen részt.

Felelős: Katona Zsuzsa, Tóth Éva

Rendezvények, foglalkozások:

A könyvtár ismertségének, elfogadásának egyik eszköze változatlanul a különböző rendezvények biztosítása. Ezért lehetőségeinkhez képest törekedni kell ezek megszervezésére. Ebben az évben arra kell felkészülnünk, hogy előadói tiszteletdíjakra nincs pénzünk, hacsak pályázati úton nem tudjuk ezt biztosítani. Úgy tűnik, hogy a korábbi évektől eltérően önkormányzati pályázatokon keresztül nem jutunk forráshoz. Országos pályázatok közül elsősorban az Őszi Könyvtári Napok keretében szervezett rendezvényekhez kapcsolódó programokra kaphatunk pénzt a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár közvetítésével. Ezért csak olyan rendezvények, programok  szervezésében gondolkodhatunk, amelyeket önerőből, pénz nélkül tudunk megoldani vagy az előadó, közreműködő minimális tiszteletdíjat kér (pl. csak útiköltséget). A Felnőttkönyvtárban ilyen lehet pl. a 70 éven felüli olvasók meghívása egy  beszélgetésre, a NAVA szolgáltatásainak közvetítése vagy a Gyermekkönyvtárban az olvasópályázatok, a Cimbora foglakozások.

Ebben az évben is helyet adunk Fejesné Horváth Irma Ringató című foglalkozásainak és a Göllner Mária Waldorf Pedagógiai Alapítvány által szervezett előadásoknak és játszóháznak. A könyvtári terek igénybevételéért cserébe Fejesné Horváth Irma két alkalommal ingyenes foglalkozást tart a könyvtárban. A Göllner alapítvány előadásai nyitottak a könyvtár látogatói számára is, segítséget nyújtanak gyermekfoglalkozások lebonyolításában, részt vesznek a Gyermekkönyvtár játékainak karbantartásában, új eszközök készítésében.

Az adventi időszakban helyet adunk a Pulpitus könyvesboltnak, a Jószolgálati Otthonnak és a Göllner alapítványnak árusításra, a meglévő anyagok felhasználásával egy nagy adventi naptár készítésére.

            Felelős: Tóth Éva, Katona Zsuzsa

2011-ben ünnepeljük Dunaújváros várossá nyilvánításának 60. évfordulóját. Ehhez kapcsolódóan a helyismereti különgyűjtemény anyagára támaszkodva egy kisebb kiadvány készítünk Mit írt a sajtó 1951-ben Dunapenteléről?: válogatás  címmel. Nyomtatott formában nincs meg a könyvtárnak az 1951-es helyi újság évfolyama, csak digitalizált formában. A kiadvány  megjelenésével azok is betekintést nyerhetnek az akkor megjelent cikkekbe, írásokba, akik nem internetezők pl. az idősebb korosztály. Viszonylag kevés költséggel (jutalmak) jár Az én városom című  pályázat meghirdetése  amatőr filmesek részére vagy egy interneten is elérhető Ismerd meg a könyvtáradat! című,  feladatlapok kitöltésével lebonyolítható vetélkedő.

Felelősök: Petrovicsné Gadanecz Júlia, Hidvégi Judit, Oláh Bernadett, Szántó Béláné

Őszi Könyvtári Napok tervezett programja október 3 -9.:

A tervezett programok megvalósítása elsősorban attól függ, hogy mennyi pénzt kapunk, kapunk-e a megvalósításhoz az országos pályázaton.

Mit írt a sajtó 1951-ben Dunapenteléről?: válogatás megjelenése

Ismered a könyvtáradat? Helyszíni és internetes játékos vetélkedő (feladatlapok)

Író-olvasó találkozó Jólesz György íróval a Gyermekkönyvtárban

Mit olvasnak, mit olvashatnának a 12 -16 évesek?

Beszélgetés Gombos Péterrel a HUNRA alelnökével

vagy

A továbbélő Móricz

előadó: Szilágyi Zsófia irodalomtörténésszel

vagy

Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című könyvéről

előadó: Lápis József irodalomtörténésszel

könyves vasárnap:

Énekelt versek, verses énekek ovisoknak, bölcsiseknek

vendég: Fejesné Horváth Irma zenepadagógus

Beszélgetés 70 éven felüli olvasóinkkal

„Az én városom” című pályázat eredményhirdetése

A Gyermekkönyvtárban évtizedek óta zajló könyvtárhasználati órák megtartásában változás történik. Fokozatosan megszüntetjük a tantervbe épített, könyvtárosok által rendszeresen megtartott tanórákat. Helyette az iskolai csoportoknak egy-egy alkalommal megtartott, a  könyvtárat és a szolgáltatásokat bemutató egy-két órás foglalkozásokat tartunk. Felkínáljuk a napközis csoportok számára, hogy a szabadidős tevékenységük keretében rendszeresen látogathatják a könyvtárat. A látogatásokat össze lehet kötni a kölcsönzéssel és egy-egy rövid, könyvekhez, mesékhez kötődő foglalkozást is tudunk biztosítani a csoportok számára.

Továbbra is támogatjuk a Cimbora Klub tevékenységét, a könyvtárhoz való kötődés jeleként szeretnénk, ha minden cimbora egyben aktív könyvtártag is lenne. Ez a „vállalás” akár a cimboraesküben is megjelenhet.

2011-ben kerül sor a Mesemondó Gyerekek 20. találkozójára, december 9-én. A találkozóra Lázár Ervin műveiből készülhetnek a jelentkezők, hiszen ebben az évben ünnepeljük Lázár Ervin születésének 75. és a halálának 5. évfordulóját. A jubileumi találkozó megszervezése mellett  a régebbi találkozók helyezettei számára  is szervezünk egy találkozót. 

Folytatódik a Könyvfaló kerestetik című olvasópályázat is, a korábbi évektől eltérő tematikával és módszerrel. Az idei feladatlapokon egy-egy vers, versrészlet olvasható, melyekhez 5 kérdés kapcsolódik. A kérdések és a megoldások elsősorban a szövegértést, a versek megismerését segítik elő.  Ez a pályázati lehetőség  alsótagozatos gyerekek számára nyitott. A feladatlapok a honlapon is megjelennek, akár @-ben is beküldhetőek a válaszok. Minden negyedik héten jelenik meg új feladatlap, az eredményhirdetésre hagyományosan a Kultúra Napján kerül majd sor.

Felfrissítjük a Rejtvényvárhoz kapcsolódó pontszerző versenyt. Az elmúlt években meglehetősen eklektikus gyakorisággal kerültek ki kérdések és általában egy témakörhöz kötődtek. Az új gyakorlat szerint kéthetente készül 10-10 kérdésből álló feladatsor külön az alsótagozatosok és külön a felsőtagozatosok számára. A kérdések sokféle témát érintenek, reméljük, hogy egyre többen kedvet kapnak egy-egy érdekes feladat megoldásához. A verseny értékelésére két alkalommal kerül sor: június 9-én és december 15-én.

A Könyvfaló kerestetik olvasópályázatba és a Rejtvényvár pontgyűjtő versenyébe bármikor bekapcsolódhatnak a gyerekek, a korábbi feladatlapok mind a két esetben folyamatosan elérhetőek.

2011-ben a felsőtagozatosok számára új típusú vetélkedősorozatot hirdetünk. A vetélkedő két mű, Michael Ende: Momo és Jólesz György: A széttört mese, elolvasásához kötődik. A könyvek „olvastatását” május elsejétől kell szorgalmazni, elsősorban egyéni beszélgetések keretében. A két könyv alapján két feladatlap készül, melyek a könyv tartalmához, az írókhoz, a könyvekben szereplő egy-egy földrajzi helyhez stb. kötődnek. A harmadik forduló „élő” lesz, ahol lehetőségük lesz a gyerekeknek változatos formában megméretni magukat a könyvek ismeretéből. A korábbi évek tapasztalata szerint viszonylag nehéz a felsőtagozatos gyerekek aktivizálása. Ezért nem az az elsődleges cél, hogy sok gyereket tudjunk mozgósítani. 10-15 gyerek részvétele a programban már jó eredmény lesz.  A két írásos feladatlapot szeptember elsején és szeptember 22-én kapják meg a részt vevők, a „döntőre” az Őszi Könyvtári napok keretében kerül sor.

Felelős: Törökné Antal Mária, Pokornyi Orsolya

Honlap, digitalizálás, adatbázisok

Honlapunk, az adatbázisok  szerkesztése, friss információkkal való ellátása, a helyi újság digitalizálása  továbbra is folyamatos teendő. Tóth Éva csoportvezetői kinevezése miatt kevesebb ideje jut a műelemzések adatbázis szerkesztésére, ezért Vígh Zsuzsanna mellett Hidvégi Judit is bekapcsolódik ebbe a munkába.

Kiemelt feladatok:

1. Az évfordulók rovat feltöltése az új honlap indulásához kötődik, 2008. szeptember elseje és 2009. szeptember elseje között kerültek fel a összeállítások, minden napra egy-egy. Azóta csak időnként került fel friss összeállítás. Az idén el kell kezdeni ennek a rovatnak a frissítését. Előkészítésként az ötleteket, javaslatokat kell begyűjteni, majd ezek alapján egy  „naptárat”, felsorolást  kell elkészíteni, mely alapján szeptembertől felkerülhetnek a honlapra az új, aktuális összeállítások.

Felelős: Szántó Béláné

2. A honlap aktualizálásához, frissítéséhez kötődik a Képtár könyvtárral kapcsolatos régebbi anyagának szerkesztése, a képek adatokkal való ellátása és a honlapon szereplő könyvtártörténet aktualizálása, a  könyvtári terekről új fényképek készítése, elhelyezése a honlapon a megfelelő ismertetőknél. A könyvtár munkatársairól, belső rendezvényeiről, kirándulásairól stb. készült fényképek összegyűjtése, rendezése. Ez az anyag nem publikus, de a könyvtártörténet része, elsősorban „belső használatra” készül.

            Felelős: Petrovicsné Gadanecz Júlia

3. A könyvtár és a számítógép történetéről a korábbi években 1997-ig készült összefoglaló. Az azóta történtek dokumentálása, összefoglalása időszerű, annál is inkább, mert sok minden történt ebben az időszakban (honlap, adatbázisok stb.)

            Felelős: Oláh Bernadett

4. Ebben az évben nem csak az újságokról készült filmek szkennelésével folytatjuk a munkát, hanem új technológiával, a fénymásolón keresztül, az eredeti újságot szkenneljük be. Ez a megoldás jobb képek előállítását teszi lehetővé, mint a filmről való szkennelés. Hátránya, hogy az A/3 méretnél nagyobb újságok nem szkennelhetőek ezzel a megoldással. Ebben az évben az 1967-es, 1968-as, és 1969-es évfolyamot szkenneljük és befejezzük az 1976-os évfolyam szkennelt képeinek javítását.

            Felelős: Kovács Dóra, Stossek Mátyásné, Szántó Béláné

5. A helyismereti adatbázis és gyűjtemény bővítése a vonzáskörzethez tartozó települések nyomtatott és írott sajtójának beszerzése és figyelése. Az írott sajtó beszerzése nehézkes, rendszertelenül jelennek meg a számok, nehezen jut el hozzánk az információ (leginkább akkor tudjuk meg, ha az adott településen lakik munkatárs).

            Felelős: Hidvégi Judit

Elsősorban a pénzügyi nehézségek  miatt nem lesz egyszerű a 2011-es év számunkra. Ami biztosan adott: az a szellemi kapacitásunk,  aktivitásunk, leleményességünk,  állományunk és a könyvtári terek.  Arra kell törekedni, hogy ilyen körülmények között is megtartsuk olvasóinkat és vonzó hely maradjon a könyvtár a város lakói számára

Dunaújváros, 2011. március 21.