2014. évi munkaterv

Személyzeti kérdések:

2014-ben a gazdasági csoportból a Fábián Erzsébet, gazdasági vezető és Budavári Beatrix, gazdasági ügyintéző nyugdíjba vonulásuk miatt az év végén megkezdik sétáló idejük letöltését.

Fenntartói jogkörbe tartozik annak a kérdésnek az eldöntése, hogy marad-e a jelenlegi szervezeti felépítés az önálló gazdasági csoporttal vagy a pénzügyi-gazdálkodási és üzemeltetési feladatokat a Dunaújvárosi Gazdasági Ellátó Szervezet végzi majd.

Ennek a kérdésnek a korrekt és zökkenőmentes megoldása érdekében a második félévben meg kell kezdeni a fenntartóval való egyeztetéseket.

Jelenleg 28 fő a könyvtár engedélyezett létszáma, melyből 25 álláshely betöltött, amelyből, egy fő hatórás (Béke Fiókkönyvtár), egy fő négyórás (állományalakítási csoport) munkaidőben dolgozik. A karbantartási és rendszergazdai teendőket külön szerződés alapján két fő végzi.

Szakirányú felső vagy középfokú végzettséggel 16 fő rendelkezik ebből egy fő az intézményvezető.

A Felnőttkönyvtár és a Gyermekkönyvtár működtetését jelenleg 11 fő látja el, két műszakban (heti 43,5 órás, illetve 29 órás nyitva tartással), egy fő pedig a Béke Fiókkönyvtárban dolgozik ( heti 19 órás nyitva tartással), 3 fő az állományalakítási csoport munkatársa.

Az olvasószolgálati feladatok (Felnőttkönyvtár, Gyermekkönyvtár) optimális ellátáshoz egy szakirányú felsőfokú végzettségű ember hiányzik. 2013-ban meghirdettük az állást, de sajnos a jelölt az utolsó pillanatban visszalépett. Ebben az évben újra kísérletet teszünk az álláshely betöltésére.

Vígh Zsuzsanna kolléganőnk 2014-ben szülési, illetve gyermekgondozási szabadságon lesz, az ő hosszú távú távollétét helyettesítő munkatárssal kell megoldani.

Ebben az évben Budavári Beatrix kapja meg a 30 éves jubileumi jutalmat.

2014-ben Molnár Csaba és Pokornyi Orsolya befejezi gyakornoki programját, a program lezárása a munkatársak minősítésével zárul. Kiss Anita ebben az évben is folytatja gyakornoki programját.

Oláh Bernadett továbbra is részt vesz a MKE Fejér Megyei Szekciójának munkájában (vezetőségi tag), Törökné Antal Mária pedig az MKE Gyermekkönyvtári Szekciójának vezetőségi tagja.

A 370/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet a költségvetési szervek belső kontrollrendszeréről és belső ellenőrzéséről jogszabály előírja az intézményvezetők számára kétévente a belső kontrollrendszer témakörében az államháztartásért felelős miniszter által meghatározott továbbképzésen való részvételt. Ebben az éveben az Informatikai ellenőrzés című modul, e-learning formában történő elsajátítására kerül sor.

Költségvetés:

A 2014-as év költségvetési előirányzatunk következőképpen alakult:

Bevételek előirányzata:

Fenntartói támogatás: 91 072 ezer forint

Saját bevétel: 5 000 ezer forint

Összes bevétel: 96 072 ezer forint

Kiadások előirányzata:

Bérjellegű kiadások: 70 902 ezer forint

Dologi kiadások: 25 170 ezer forint

Összesen: 96 072 ezer forint

Ebben az évben magasabb az előirányzatunk, mint tavaly. Működési költségeink is emelkedtek, hiszen pl. az új költségvetési, számviteli rend betartásához, a munkafolyamatok elvégzéséhez új szoftverekre van szükségünk, amit havi 25 000 forintért tudunk bérelni, új honlapot készítettünk és 5,6 millió forintot terveztünk dokumentumvásárlásra.

Folytatni kell a számítógépes hálózat felújítását is, ebben az évben elsősorban a monitorok cseréjét kellene megoldani, az is kérdéses, hogy a fénymásoló meddig javítható még úgy, hogy optimális szolgáltatást tudjunk nyújtani. A monitorok cseréjét valószínűleg meg tudjuk oldani az érdekeltségnövelő támogatás 30 %-ból és a az adóból felajánlott 1%-ból.

2014-ben 1 400 000 forint állt rendelkezésre a célfeladatok jutalmazására.

A célfeladatokról, a megoldásokra kijelölt munkatársak személyéről és a célprémiumok összegéről a könyvtár vezetősége (intézményvezető, gazdasági vezető, csoportvezetők) döntött.

A feladatról minden munkatárs szöveges leírást kapott, amelyek tartalmazzák a határidőket és a feladat elvégzéséért járó pénzösszeget. A feladatok és a feltételek elfogadásáról a munkatárs írásban nyilatkozott.

2014-es évi célfeladatok:

  • Polisz program, új számviteli törvény elsajátítása, alkalmazása
  • „Barangoljunk tovább a könyvek birodalmában” című projekt kidolgozása, megvalósítása
  • 1945 előtt kiadott, ajándékba kapott könyvek restaurálása, javítása (kb. 30 darab), a Helyismereti különgyűjtemény fotóanyagának tárolásához szükséges eszközök elkészítése
  • Helyismereti adatbázis szerkesztési és gyűjtőköri szabályzata, digitalizált Dunaújvárosi Hírlapok linkelése
  • Christina Lenart angol nyelvű The urban transformations and changes of ritual practice in the post-socialist city of Dunaújváros.című szakdolgozatának fordítása
  • Összefoglaló, összehasonlító tanulmány elkészítése 2011-2013 közötti időszakban az olvasók folyóirathasználati, -kölcsönzési szokásairól
  • Az új honlap elkészítésének koordinálása
  • A Dunaújvárosi Hírlap fotóarchívumának digitalizálása, feldolgozása (képtár, Helyismereti adatbázis)

Szabályzatok:

Jogszabályi környezet változása miatt, illetve belső ellenőrzési utasításra ebben az évben kiegészítésre, átdolgozásra kerülnek a következő szabályok:

  • Szervezeti és Működési Szabályzat
  • Belső kontroll szabályzat
  • Számviteli, pénzkezelési, gazdálkodási szabályzatok
  • Tűzvédelmi szabályzat

Új, illetve átdolgozásra, kiegészítésre kerülő belső, szakmai szabályzatok:

  • Késedelmi eljárás szabályzata
  • Az olvasószolgálat pénzkezelési szabályzata
  • A Várostörténeti kronológia adatbázis szerkesztési és adatfelviteli szabályzatának véglegesítése
  • A Helyismereti adatbázis szerkesztési és adatfelviteli szabályzata
Nyitva tartás, munkarend, szabadság

Továbbra is nyitva tartunk a szombati napokon, kivéve a június 21-e és augusztus 30-a közötti időszakot (utolsó szombati nyitva tartás = június 14., első szombati nyitva tartás = szeptember 6.)

2014-ban munkarend változás a következő napokon lesz:

munkanap:
2014. május 10., szombat
2014. október 18., szombat
2014. december 13., szombat

pihenőnap:
2014. május 2., péntek
2014. október 24., péntek
2014. december 24., szerda

A szabadságolási terv elkészítésének határideje: 2014. május 5.

A szabadságolási tervben mindenki vegye figyelembe, hogy az éves szabadságából minimum 14 napot egybefüggően június 15-e és augusztus 20-a között kell kivennie.

Együttműködés, kapcsolatok

iskolai könyvtári feladatok ellátása térítés ellenében:

ADU Csepel Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola

Pentelei Molnár János Szakiskola

közösségi szolgálat keretében végzett olvasóköri tevékenység

Széchenyi István Gimnázium

Lorántffy Zsuzsanna Szakközépiskola, Szakiskola, Kollégium

terembérlet:

Bibliai Szabadegyetem (Adventista Teológiai Akadémia)

Ringató (Veréb Judit)

Útkereső Segítő Szolgálat

Libri könyvesbolt-hálózat dunaújvárosi üzlete (könyvvásárlók, illetve a könyvtár olvasói kedvezményekre jogosultak a társintézményben)

SZEM Baráti Kör (rendezvények szervezése, látogatása)

Dunaújvárosi Hírlap (az újság fotóarchívumában található képek digitalizálása és feltárása a helyismereti adatbázisban)

Kiemelt feladatok, célfeladatok

40 éves a könyvtár

1974. november 4-én nyitott ki az Apáczai Csere János utcában a József Attila Könyvtár, a Vörösmarty Mihály Szakszervezeti Könyvár és a Körzeti könyvtári hálózat összevonásával létrejött új intézmény.

Az évfordulóra szeretnénk meglepni a látogatóinkat, olvasóinkat, a város lakóit a megújult honlapunkkal és ha lehetőségeink engedik egy képeslappal, melyen a történetünkhöz kötődő képmontázs látható.

Az évfordulóhoz kötődően a Könyvtárosok Világnapján (április 14.) Facebook oldalunkon játékos fejtörő elhelyezése.

Állományalakítás

  • 2014-ben 5,6 millió forintot terveztünk állománygyarapításra. Ez az összeg még kiegészül az érdekeltségnövelő támogatással, melyről 2014. június 30-ig kell értesítést kapnunk.

  • Folytatódik az állomány revíziója a Felnőttkönyvtár ismeretterjesztő és szakirodalmában.

  • 2014-ben lehetőségünk lesz a Nemzeti Kulturális Alap által felajánlott dokumentumokból térítésmentesen válogatni.

  • A könyvtári állomány ellenőrzéséről (leltározásáról) és az állományból történő törlésről szóló 3/1975. (VIII. 17.) KM–PM rendelet értelmében teljes körű állományellenőrzést kell végeznünk. Az állomány nagysága, az állományegységek elhelyezése, és az tény, hogy folyamatos nyitva tartás mellett kell megoldani a feladatot különösen indokolttá teszi az alapos, körültekintő tervezést. Az állományellenőrzéssel kapcsolatos intézkedési terv elkészítéséért Rozmán Zsuzsanna a felelős, a határidő 2014. szeptember 30.

    • Évek óta gyűlnek, azok az 1945 előtt kiadott könyvek, melyeket ajándékba kap a könyvtár (kb. 30 darab). Ezeket a könyveket Gyűjtőköri Szabályzatunk szerint nem vásároljuk meg, ám ha már ajándékba ide kerültek, érdemes állományba venni őket. Állománybavétel előtt ezeket a könyveket át kell kötni, illetve restaurálni kell.

    • 2005-ben, 2006-ban és 2007-ben készült felmérés a folyóiratok használatával, olvasásával kapcsolatban a Felnőttkönyvtárban. Tapasztalataink szerint az eltelt években számos változás történt az olvasási szokásokban, az internetes elérhetőségekben stb. 2011, 2012 és 2013-ra vonatkozóan rendelkezésünkre állnak a folyóiratok használatával kapcsolatos különböző statisztikák, adatok. Ezeket felhasználva Molnár Csaba célfeladata egy tanulmány készítése, mely a változásokat összegzi, javaslatokat tesz az esetleges változásokra. A célfeladat technikai, adminisztrációs feladataiban Horgos Marianna segít.

Az olvasási kultúra fejlesztéséhez kapcsolódó foglalkozások, kiscsoportok a könyvtárban

  • 2013/2014-es tanév a második, amikor önkéntes szolgálat keretében részt vehetnek a középiskolás diákok az olvasóköri munkában. A 2014/2015-ös tanévben kísérletet teszünk a jelenlegi két iskola mellett újabb középiskola bevonására, esetleg integrált csoport (több iskola diákjai számára) kialakítására.

  • A Gyermekkönyvtárban évek óta jól működik a kapcsolat az közeli iskolák alsótagozatos osztályaival, pedagógusaival. 2014-ben el kell készíteni egy módszertani tervet, azzal kapcsolatban, hogy hogy lehetne a felsőtagozatos osztályokkal, pedagógusokkal is hasonló rendszeres és folyamatos kapcsolatot kialakítani. A tervezet elkészítése Fábián Krisztina, Pokornyi Orsolya és Törökné Antal Mária célfeladata.

  • A Gyermekkönyvtár olvasóiból alakult csapat is bekapcsolódik a Vörösmarty Mihály Könyvtár által szervezett Könyvpara című interneten induló, majd „élő” vetélkedőbe. A gyerekek rendszeres felkészítését a gyermekkönyvtárosok végzik
  • Folytatódik a Gyermekkönyvtárban az óvodai és a közeli iskolák alsótagozatos osztályainak fogadása. A foglalkozások középpontjában egy-egy érdekes és értékes gyermekkönyvvel való ismerkedés áll.
  • Sajátos módja az értő olvasás elsajátításának segítésére az alsótagozatosok számára hirdetett „Három bajusz gazdát keres” című pályázat, amely Vig Balázs azonos című meseregényére épül. A cél, hogy az akár egyénileg, akár közösen olvasott műhöz kapcsolódó kérdések, feladatok megoldásával élményszerűbb, feldogozhatóbb legyen a mese a gyerekek számára. A pályázat zárásaként május 29-én maga az író lesz az egyik „főnyeremény”.
  • A Cimbora Klub, amely az idén lesz 11 éves, ebben az évben is folytatja tevékenységét a könyvtár segítségével.
  • A Béke fiókkönyvtárban 2014-ben is folytatódnak a mesedélutánok.
  • Az előző években készült tematikus könyvajánló „füzetek” frissítése tavaly elmaradt. Érdemes átgondolni, hogy szükségesek-e ezek a füzetek? Ha igen, milyen módszerrel lehetne megoldani a gyakoribb és egyszerűen megoldható frissítést.
  • 2014-ben is folytatjuk az Újraolvasó „sorozatot”. Az előző évben csak magyar írók, költők évfordulóihoz kötődően készültek az ajánlások. 2014-ben módosítunk ezen a koncepción, és a világirodalom nagy alakjainak műveit is ajánljuk.

A könyvtár honlapjának, megújítása, modernizálása, adatbázisok építése

    • 2008. szeptember 6-án kapott nyilvánosságot második honlapunk, amely az akkori technikai lehetőségeknek jól megfelelt. Az azóta eltelt 5 év alatt sok változás történt mind a a hardver (okostelefonok, tablet-ek stb. elterjedése), mind a honlapkészítés technikájának területén. A honlapon megjelenő tartalmainkban is megjelentek újdonságok (pl. digitalizált helyi újságok), képanyagunk sokat bővült, ám jószerivel csak a könyvtár honlapjáról érhető el, a keresőkön keresztül nem nagyon. Emellett vannak olyan elemek is a jelenlegi honlapon, amelyek nem állták ki az idő próbáját pl. a fórum működtetése. 2013-ban Oláh Bernadett készítette el a tanulmányt, tett javaslatokat arra, hogy a mai viszonyok között milyen egy jó könyvtári honlap, mit és hogy érdemes újítani. 2014-ben az előző honlap készítőivel (DDS) - akikkel azóta is folyamatos és jó a kapcsolatunk - vesszük fel a kapcsolatot az új honlap tervezésével ás kivitelezésével kapcsolatban.

    • Továbbra is cél a Helyismereti a műelemzések adatbázis folyamatos, naprakész építése, gondozása, az esetleges problémák kiküszöbölése. A Helyismereti különgyűjtemény 2013-ban Christina Lenart angol nyelvű szakdolgozatával gazdagodott, mely a Bartlett school of Graduate Studies University College London számára készült, angol nyelven, címe: The urban transformations and changes of ritual practice in the post-socialist city of Dunaújváros. (A város és az ünnepi szokások változásai a posztszocialista Dunaújvárosban). A dolgozat elkészítéséhez könyvtárunk jelentős segítséget nyújtott. A dolgozat angol nyelven kevés ember számára „élvezhető”, ezért Kiss Anita célfeladata a dolgozat magyar nyelvű fordításának elkészítése.

Digitalizálás

    • 2014-ben is folytatjuk a helyi újságok digitalizálást a már megszokott kétféle technikával (szkennelés és fotózás). 2013-ban Vígh Zsuzsanna szkennelt be helyismereti vonatkozású kéziratokat, dokumentumokat, amelyek pdf formátumba történő konvertálás után szintén kikerülnek ebben az évben a honlapra.

    • A Pannon Lapok Társaság Kiadói Társasággal kötött együttműködési szerződés (2. melléklet) értelmében könyvtárunk vállalta, hogy a Hírlap fotóarchívumát átválogatja és a fontos, várostörténeti szempontból értékes fényképeket beszkenneli, elhelyezi a a honlapunkon található Galériában. Emellett informatív aláírásokkal látja el a képeket és feltárja a Helyismereti adatbázisban is

Gazdasági, pénzügyi feladatok

A 2014. január elsejétől hatályos 2000. évi C. törvény a számvitelről és a hozzá kapcsolódó egyéb jogszabályok megismerése és alkalmazása.

A számviteli és egyéb gazdasági jogszabályok miatt az új nyilvántartási rendszer és a POLIS program elsajátítása.

Rendezvények

A Gyermekkönyvtár és a Cimbora Klub iskolaévhez igazodva készíti el a rendezvénytervét.

Cimbora Klub

    • Január 14. - Játékos ismerkedés a 16. századi Angliával.

    • Február 18. - Felkészülés a Koldus és királyfi című színdarab megtekintésére, ismerkedés a művel

    • Március 8. - Kirándulás Budapestre (Koldus és királyfi – árnyjáték megtekintése, látogatás a Hadtörténeti Múzeumban)

    • Március 11. - Farsang

    • Április 25. - Szülinapi gála

    • Május 13. - Séta a Duna-parton a Madártani Intézet munkatársával.

    • Június 10. - Évzárás, dinárok és tallérok „beváltása”

Országos Könyvtári Napok

  • Rendezvénytervünk elkészült, a megvalósítás a pályázati keretből könyvtárunkra jutó összeg függvénye.

Egyéb rendezvényt előre nem tervezünk, megkeresésekre és ötletekre lehetőségeink keretein belül nyitottak vagyunk.

Egyéb

Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése 2010. június 10-i ülésén döntött a Corner-Trade Kft.-vel kötendő szerződésről a DTV archívumával kapcsolatban. A döntés értelmében az archívum könyvtárunkban került elhelyezésre. 2010 júniusában megtörtént az átvétel, azóta a könyvtár pincefolyosóján tároljuk az archívumot.  Szóban többször jeleztük, hogy a hordozók avulása, élettartama miatt meg kellene kezdeni az archívum digitalizálását. 2014-ben megpróbáljuk konkrét javaslatokkal is alátámasztva a közgyűlés elé vinni a kérdést.

Dunaújváros, 2014. március 31.