Elif Shafak: Az építészinas

„- Mondd meg nekem, mi lenne a megfelelő ajándék egy olyan embernek, akinek mindene megvan ?

- Egy elefánt nagyságos uram. A Föld legnagyobb állata.”

 

Az építészinas színpompás kaleidoszkóp, benne vannak az Oszmán birodalom illatai, hangjai, csodái és mindenféle lakói abból az időből, amikor a nyüzsgő Isztambul volt a világ közepe. Elif Shafak lebilincselő, egzotikus meséje rabul ejti az olvasót, és nem ereszti el a legutolsó oldalig.

A helyszín Isztambul, az időpont a tizenhatodik század. Tizenéves potyautas érkezik a hajón a városba, különleges ajándékot hoz Szulejmán szultánnak. A kisfiúnak nincs senkije és semmije,csak Csota, a ritka és értékes fehér elefánt, amelyet a szeráj, vagyis a palota állatkertjébe szántak.

A kisfiút Dzsihannak hívják. Dzsihan élete akkor változik meg gyökeresen, amikor találkozik Szinánnal, a szultán főépítészével. Dzsihan Csota felügyelete mellett szép lassan kitanulja az építészet csinjá-binját. Szinán 1489-ben született és 1588-ban halt meg. A Szulejmán-mecset a legelső munkái közé tartozott, amit 1550 és 1557 között épített. Munkásságának egyik legnagyobb alkotása, az edirnei Szelim–mecset. Ezek mellett, még 84 mecsetet, 57 egyetemet, 41 fürdőt és 35 palotát tervezett és épített fel. Szulejmán szultán minden családtagjának ő tervezte a mecsetjét. Maga a mester, a Szulejmánról elnevezett mecsetben nyugszik.

 

„Ezennel megkérlek Dzsihan kán Rumi, emlékek építője, a nagy tiszteletben álló Szinán mester örököse, aki felülmúlhatatlan, és akinek világszerte akadtak követői, hogy vegyél részt ennek a felettébb dicső sírhelynek a megépítésében, amely nemzedékről nemzedékre tiszteletet fog majd ébreszteni az emberekben, mígnem eljön az Ítélet napja, amikor az egész földkerekségen kő kövön nem marad.”

 

az ajánlást készítette: Farkas Petra