Jane Hawking : Utazás a végtelenbe

„Hawkingék az étkezéseknél rendszerint olvastak, és nem foglalkoztak azokkal, akik nem voltak hozzájuk hasonló könyvmolyok.”

 

Jane Wilde Cambridgeben ismerkedett meg későbbi férjével Stephen Hawkinggal (az igen népszerű, vezető angol elméleti fizikussal). Mindketten a cambridge-i egyetem diákjai voltak az 1960-as évek elején. Minden szépen alakult addig, amíg ki nem derült vőlegénye betegsége. Stephen Hawking esküvőjükön már bottal járt. Akkor az orvosok két évet adtak Hawkingnak, azóta közel 50 év telt el. Harminc évig voltak házasok, három gyermekük született. Ám ez a harminc év nem volt könnyű Jane számára. Különösen a férje családja támadta sokat. Úgy gondolták, hogy menyük nem ismeri el a férje munkásságát. Amikor Jane állapotos lett harmadik gyermekükkel, akkor meggyanúsították, hogy nem a fiuk, hanem annak férfiápolója a gyermek apja. Jane a házasságuk alatt többször is gondolt az öngyilkosságra. Gyermekeik is nehezen viselték, hogy apjuknak fontosabb a tudomány, mint a család.

Ha Jane Wilde-nak 1965 és 1990 között lett volna névjegykártyája, valószínűleg ez állt volna rajta: a sofőr, a nővér, az inas, a felszolgáló és a tolmács- meg persze a szerető hitves.

Jane Hawking könyvéből A mindenség elmélete címmel nagy sikerű film készült.

„Stephen betegsége szempontjából az egy év nagy idő volt, az apja pedig állandóan emlékeztetett rá: nem biztos, hogy a fia még egy év múlva is életben lesz. Ez a félelmetes igazság olyan tényező volt, amellyel mindig számolnom kellett, amikor a jövőre gondoltam.”

„Mi voltunk az utolsó olyan nemzedék, amely előtt egyenesen kijelölték az utat: romantika, szerelem, házasság, otthon és család. Stephen és az én esetemben kicsit más volt a helyzet, mert tudták, hogy ezeknek a céloknak az elérésére csak kevés időnk van.”

 

az ajánlást készítette: Farkas Petra

Kapcsolódó linkek: