Jankovics Marcell: Lékiratok

A szerző önéletrajzi könyvének ez már a harmadik kiadása. Az első kiadást az 1960-as évek végén bezúzták.

 
„A Lékiratok ifjúságom, gyermekkorom, eseménydús részeit dolgozza fel születésemtől kezdve a Pannónia Filmstúdióba való felvételemig, azaz életem első tizenkilenc évét.”

A könyv olvasása során, nemcsak egy család történetét ismerhetjük meg, hanem egy társadalom korrajzával is találkozhatunk. Hogyan éli meg egy gyermek a kitelepítést ? Az édesapja bebörtönzését? Ez is mind kiderül, hogy ha figyelmesen olvasunk. A szerző szülei második gyermekeként jött a világra 1941-ben. Nagynénje a naplójában így emlékezett meg, erről az örömteli eseményről.

„Nagy volt az öröm a családban, amikor 21-én Marciéknál megszületett a kisfiú. Marci ekkor hivatalosan Koppenhágában volt. Mancinál is minden simán ment. Édesapám külön örült, hogy valaki folytatja a családi nevet. Marcell lesz bár Manci ellenezte, ő mindenképpen a László nevet akarta, így a második neve az lett. Minden simán ment én még a Payor Sanatoriumban meglátogattam, ez volt a Nemzeti Bank Sanatoriuma.”

A szerző alapos kutatómunkát végzett a családfa kutatással kapcsolatban. Mind az anyai, mind apai ágon, az 1700-as évektől megismerhetjük a családok történetét az 1960-as évekig. Sok érdekességet tudhatunk meg a gazdag képanyaggal, levelezéssel, napló részletekkel gazdag függelékből is.

az ajánlást készítette: Farkas Petra