Saul fia: Nemes Jeles László filmje

rendezte: Nemes Jeles László

főszereplő: Röhrig Géza

magyar film, legjobb idegennyelvű film Oscar-díja, 2016.

 

Saul (Röhrig Géza) az auschwitzi koncentrációs táborban az egyik Sonderkommando tagja. A Sonderkommando olyan zsidó foglyokból állt, akik az Auschwitzba érkező gyanútlan társaikat a gázkamrákba terelték, majd az elgázosítás után kihúzták a tetemeket, és kitakarították a helyet. Az egyik transzporttal egy olyan fiú érkezik, aki az elgázosítás után még lélegzik. Saul a házasságon kívül született, rég nem látott fiát véli felismerni benne, és elhatározza, hogy keres egy rabbit, akinek a segítségével tisztességesen eltemetheti a fiút. 

 

A borzalmak ott vannak a szemed előtt, és mégis rejtve maradnak: hallod, sejted, mi több át is érzed őket, és ami a legfélelmetesebb, hogy egy idő után belőled is kivesznek az érzések. Miközben Saul célt talál a létezésének, olyan célt, aminek abszurd módon saját létezését is alárendeli, te magad azzal az ijesztő érzéssel szembesülsz, hogy már nem fáj, ami Saul körül történik, szinte már fel sem zaklat, pedig a film fókuszának hála szinte ott vagy a történések közepén. És mégis kívülálló vagy.” A borzalom benned él és hal meg, Zalaba Ferenc>>

 

Nemes Jeles László egy sokszor megidézett témát idéz újra, nyomasztóbban, mint előtte bármikor.

„ismert költő ismert versét tényleg csak akkor szavald el, ha tudsz róla valami újat mondani, mert szinte biztos, hogy valaki előtted már csinálta jobban. Így van ez a túlexponált filmes témákkal is. Szerencsére Nemes Jeles László tudott újat mondani.” (Bodnár Judit Lola, 24.hu>>)

 

Az Oscar-díj ellenére a Saul fia megosztja a nézőket, és megosztja a kritikusokat is.

Lehet, hogy a film nem hibátlan, mindenesetre sokkoló élmény. Mindenkinek látni kell(ene).

Nehéz megszólalni utána, de: lehetetlen nem beszélni róla.

 

az ajánlást készítette: Tóth Éva

 

A filmhez kapcsolódó könyvek könyvtárunkban: