Stefano Mancuso – Alessandra Viola: A fák titkos nyelve

A növények esetében ösztönösen két tulajdonságot feltételezünk: mozdulatlanságot és érzéketlenséget.”

 

A növények alapvető fontosságúak az élővilág és az emberi társadalom életében – még ha ebbe mélyebben sokan bele sem gondolnak. „A Földön az élővilág 99,7 százalékát nem az ember, hanem a növények alkotják. Az emberi faj aránya (az összes többi állattal együtt!) nem éri el a 0,3 százalékot!”

 

A szerzőpáros témával kapcsolatos kutatások és a növények működésének – könnyen érthető, olvasmányos – bemutatása mellett számos érdekességgel színesítve igyekszik rávilágítani, hogy a növények mily roppant bonyolult lények, a növényvilág pedig milyen érzékeny (és alkalmazkodó) a világ változásaira. Tudtuk például, hogy egyes fák lombkoronája úgy nő, hogy az a szomszédos fáéval ne kapcsolódjon össze? Hogy különböző stratégiákat alkalmaznak a virágaik beporzására és az önvédelemre; hogy manipulálják az állatokat; fotoszintetizálás közben pedig kiszáradhatnak...?

 

Nézzük például a csillagfürtöt. Ez a hüvelyes számtalan apró virágot nevel, amivel egy baj van: el kell kerülnie, hogy a méhek többször járjanak ugyanannál a virágnál. Ha a dolgos hártyásszárnyú betölti feladatát, és a nektárgyűjtés közben virágpor kerül a szárnyára, amit átvisz majd egy másik virágra, akkor ugyanennek a méhnek a második látogatása már felesleges volna, hiszen se nektár, se virágpor nem maradt. E probléma megoldására a csillagfürt nagyon hatékony stratégiát választott: kékre festi a szirmokat azokon a virágokon, ahol már járt beporzó. Így jelzi a rovaroknak, hogy nincs már kiszívható nektár, keressenek egy másik virágot. Ez a megoldás nagyon tisztességes a beporzókkal szemben, egyben nagyon hatékony a virág szempontjából, amely így biztosítja az összes virág beporzását.”

 

A könyv igyekszik rámutatni arra, hogy az életünk számára oly fontos növények nemcsak hogy táplálkoznak, lélegeznek, nőnek, hanem mozognak, alszanak, képesek alkalmazkodni, érezhetnek – hát miért ne gondolkodhatnának? A mai napig nem tartják úgy, hogy a növények intelligens élőlények lennének. Az ismeretterjesztő könyvvel ezen szeretnének változtatni.

 

Eljutottunk odáig, hogy a világon elsőként néhány évvel ezelőtt Svájc hivatalosan is elismerte a növények jogait!”

 

az ajánlást készítette: Kiss Anita