Suki Kim: Nélküled mi sem vagyunk: élet az Észak- Koreai diktatúra elit egyetemén

„A generációkon át beléjük plántált nacionalizmus olyasfajta alattvalót „termelt ki”, amely törékeny egóval rendelkezett, és nem volt hajlandó elismerni a világ egyéb, fejlett részeit.”

 

Suki Kim Dél-Koreában született, de Amerikában nőtt fel. Az írónő egy évet dolgozott Phenjanban, Észak-Korea elit egyetemén. A diákok főként a phenjani elit családok gyermekeiből állnak. Ezen az egyetemen csak fiúk tanulhatnak. Szigorú szabályok szerint működik az iskola.

A diákok mellett a tanárokat is szigorúan megfigyelik. A könyv írója egy Amerikában működő evangélikus misszió munkatársaként dolgozott az iskolában, 2011-ben. 2011 decemberében teljesen megváltozott az élet az egyetemen, mert meghalt Kim Dzsong Il, Észak -Korea akkori vezetője.

A külföldről érkező tanároknak azonnal el kellett hagyniuk az egyetemet. A diákok mindennap kötelezően az alábbi dallal kezdték a napjukat: „Nélküled mi sem vagyunk, Nélküled nincsen hazánk.”

Olvasás közben sokszor megdöbbenhet az olvasó azon, hogy a hallgatók mennyire tájékozatlanok a világot érintő kérdésekben.

„ Az idő ott mintha más ritmusban telt volna. Amikor valaki a külvilágtól elzárva él, minden egyes nap pontosan olyan, mint az előző. Ez az egyformaság addig gyúrja a lelket, amíg az ember egy lélegző, táplálkozó, ürítkező lénnyé válik, amely napfelkeltekor ébred, és napnyugtával nyugovóra tér. Ez az üresség minden lassan múló nappal mélyebbre és mélyebbre szivárog, miközben mindenki láthatatlanná és jelentéktelenné válik.”

az ajánlást készítette: Farkas Petra