Szegedy-Maszák Marianne: Csókolom a kezét (családtörténet)

„ Nem fogják megtudni soha, hogy hajdan egy ház állott azon a helyen. Egy ház, melyet sok- sok évig úgy neveztünk: otthon.”

 

Az írónő szülei életét meséli el ebben a történetben. Hanna és Aladár 1940-ben ismerkedtek meg Budapesten, de az esküvőre csak 1945 után kerülhetett sor. Az írónő anyai dédapja Weiss Manfréd, a Csepel Művek megalapítója volt. A műből három család életét ismerhetjük meg, a Szegedy-Maszák, a Chorin és a Kornfeld családét. A Chorin és a Kornfeld család élete gyökeresen megváltozott az 1944-es német megszállás után.

Hogyan menekült meg Weiss Manfréd családja a deportálástól? Többek között ezt is megtudhatjuk Szegedy-Maszák Marianne könyvéből. A családok életét az 1940-es évektől egészen a 2000-es évekig követhetjük nyomon.

„ Így végül a Patterson utcai ház is csak a nagyszüleim meg a nagynéném emléke miatt volt fontos, meg azért, mert ott nőttünk fel, a fivéreim és én. És ott ért véget egy nagyszerű és tragikus szerelmi történet, az édesapámé és az édesanyámé.”

Szegedy-Maszák Marianne könyve a 2014-es könyvfesztivál egyik legkeresettebb műve volt. Gazdag családi fotó-anyag egészíti ki a könyvet, a történetet Rakovszky Zsuzsa fordítása teszi még élvezetesebbé.

 

„ Magyarország, Európa és a holokauszt történetének egy fontos, eddig el nem mesélt fejezete”

(Kati Marton)

az ajánlást készítette: Farkas Petra

Kapcsolódó linkek: