Vollner Judit: Magzatkortól kamaszkorig : lélek, köldökzsinór, kötődés

„... egy ajtó volt az anya-magzat kapcsolatanalízis.” (Seres Angelika)

 

"Ha sikerül az anya lelkivilágát gyermekével, a szüléssel kapcsolatban harmonizálni, a szülés lefolyása könnyebb lesz, a gyermek jobban fejlődik mind az anyaméhben, mind a születés után, és kiegyensúlyozottabb lesz." (Hidas, 2000)

 

Ma már tudjuk, hogy az ember lelki élete nem a születés hanem már a fogantatás pillanatával kezdődik. Az anya minden lelki rezdülése hatással van gyermekére. Az anyaméhben szerzett tapasztalatok meghatározóak a testi-lelki fejlődésre, a személyiségre, a gyermek későbbi társadalmi kapcsolataira.

Hidas György (1925-2012) és Raffai Jenő (1954-2015) módszerével, a világon addig egyedülálló kapcsolatanalízissel foglalkozott a 2002 őszén megjelent Lelki köldökzsinór – Beszélgetések a kisbabámmal című könyv. Ebben a kötetben az analízisben részt vevő kismamák számoltak be élményeikről, tapasztalataikról. A Hidas professzor és Raffai doktor által kidolgozott módszer lényege, hogy két tudattalan: az anya és a magzat tudattalanja összekapcsolható, az anya felveheti a kontaktust az anyaméhben rejtőző gyermekével. Vollner Judit, a két iskolateremtő pszichoanalitikus tanítványa részt vett a kötet elkészítésében ő beszélgetett a kismamákkal.

A most megjelent Magzatkortól kamaszkorig : lélek, köldökzsinór, kötődés című kötet annak a tizenegy anyukának a tapasztalatairól számol be, akik annak idején a Lelki köldökzsinór riportalanyai voltak. Milyen a kapcsolatuk gyermekeikkel most, amikor már kamaszkorba értek? Milyen a kapcsolat az apákkal, testvérekkel, milyen képességek és tehetségek bontakoztak ki a kapcsolatanalízisben részt vett gyermekekben? Ha úgy tetszik, ez a kötet egyfajta „utánkövetés”.
A beszélgetésekben részt vesznek a gyerekek is: beszámolnak életükről, terveikről, Édesanyjukhoz fűződő szoros kapcsolatukról.

A személyes hangú, rendkívül izgalmas beszélgetéssorozat egyúttal kézikönyv is a mai kamaszokat nevelő szülőknek.

 

Minden szülő a legtöbbet akarja gyerekének. Akik a kapcsolatanalízis mellett döntenek, a lehető legkorábbi pillanatot ragadják meg erre. Szülőként óvjuk, neveljük, szeretjük gyerekeinket. A kapcsolatanalízis abban segít, hogy ezt minél korábban és minél természetesebben megélve tehessük. Egy anyukának egyszerre jelent csodálatos és félelmetes élményt is várandóssága. Vajon ki az a másik ott bennem? Hogy néz majd ki? Fogom őt szeretni, ő fog engem szeretni? Ezekre a teljesen természetes kérdésekre és kétségekre segít válaszolni a kapcsolatanalízis.”

 

(Müller Zsófia – egykori riportalany, aki továbbviszi a két pszichoanalitikus módszerét, maga is tart kapcsolatanalízist)

 

az ajánlást készítette: Faragóné Veress Csilla

Kapcsolódó linkek: