2. számú melléklet - Óraterv

Műveltségi terület: Ember és társadalom

Tantárgy: Erkölcstan

Osztály: 5. osztály

Az óra témája: A közösség szabályai

Az óra cél- és feladatrendszere: Annak megvizsgálása, miért van szükség szabályokra egy közösségben, mi történik azokkal, akik ezt figyelmen kívül hagyják, és hogyan változhatnak meg ezek a szabályok. Empátia, együttműködés és önismeret fejlesztése.

Az óra didaktikai feladatai: ráhangolódás, helyzetteremtés, motiválás, ismeretbővítés, beszélgetés, összefoglalás, levezetés.

Tantárgyi kapcsolatok: Irodalom

Felhasznált források:

  • DEMETER Lázár Katalin, Játszótárs 2., Szentendre, Geobook, 2011

  • Dráma és tánc: az 5.-6. osztály számára, szerk. FORT Krisztina, KAPOSI József, NYÁRI Arnold, PERÉNYI Balázs, URAY Péter, Celldömölk, Apáczai, 2002

  • SANDERS, Chris (rendező, 2010), Így neveld a sárkányodat: animációs film, Dream Works Animation, USA, ’16-’19

 

Időkeret

A tanulók tevékenysége

A könyvtáros tevékenysége

Célok és feladatok

Módszerek

Tanulói munka-formák

Eszközök

5 perc

Háttükör

- egy fő háttal áll a csoportnak mozgássort hajt végre, a többiek utánozzák azt

- játék ismertetése,

- moderálás

- a mozgássort bemutató gyerek kiválasztása

társakhoz való alkalmazkodás elsajátítása, gyakorlása

közös játék

egyéni/ egész csoportos

5 perc

Számoljunk együtt!

- a csoport körben ül, és spontán sorrendben elkezdenek számolni, ha két ember egyszerre szólal meg, elölről kezdődik a számolás

- játék ismertetése,

- moderálás

tásakkal való együttműködés elsajátítása, gyakorlása

közös játék

egész csoportos

10 perc

- 4 csapat alakítása,

- könyvválasztás,

- véleményalkotás

- csapatalakítás segítése,

- könyvek elhelyezése,

-kérdésfeltevés

- csoporton belüli együttműködés,

- közös döntés meghozásának elsajátítása, gyakorlása

moderált beszélgetés csoportban

kis csoportos

Vetítő,

Könyvek:

- Louis Sachar: Bradley, az osztály réme

- Leiner Laura: Szent Johanna Gimi

- R. J. Palacio: Csodácska

- Cornelia Funke: Tolvajok ura

- Andrew Clements: Frindli

- John Boyne: Barnaby Brocket és a szörnyű dolog, ami vele megesett

5 perc

Életmentő tutaj

- a csapatoknak „Cápa!” felkiáltásra, egy egyre csökkenő méretű papírlapon kell elhelyezkedniük

játék ismertetése,

moderálás

- csoporton belüli együttműködés,

- alkalmazkodás

elsajátítása, gyakorlása

közös játék

kis csoportos

- nagy papírlapok

20 perc

Hajótörés - lakatlan sziget:

- Szigetnév választása a könyv alapján

- Ki lenne a főnök?

- Kinek mi lenne a feladata?

- Minimum 5 szabály kitalálása

- A könyv főszereplője is a csapat tagja – hogyan viselkedne ebben a helyzetben?

megbeszélés

- feladat ismertetése,

- motiválás,

- megbeszélés moderálása

-önismeret, kreativitás fejlesztése

-csoporton belüli együttműködés,

alkalmazkodás

elsajátítása, gyakorlása,

- empátia fejlesztése

-kooperatív módszer,

- csoportos munka

- moderált beszélgetés

kis csoportos

- 1 db nagy papírlap, vastag tollak

- 4 db A4-es lap, íróeszközök


 

5 perc

Gubancolódás

- a csapatok körbe állnak, és csukott szemmel megfogják egymás kezét, majd nyitott szemmel „kigubancolódnak”

játék ismertetése,

moderálás

- csoporton belüli alkalmazkodás, együttműködés elsajátítása, gyakorlása

játék kis csoportokban

kis csoportos

10 perc

Könyvrészletek felismerése

felolvasás,

moderálás

-figyelem, emlékezet fejlesztése

- előzetes tudás felelevenítése

egyéni/csoportos munka

egyéni/ kis csoportos

- kiírt idézetek (esetleg vetítő),

- 4 db A4es lap, íróeszközök

15 perc

Filmrészlet megtekintése,

kérdésekkel irányított beszélgetés

- beszélgetés moderálása

- szereplőkkel való azonosulás előidézése,

- empátia fejlesztése

- induktív mód-szer,

- beszélgetés egyénileg és csoportban

egyéni/ egész csoportos

- filmrészlet, vetítő, hangfalak,

- cetlik kérdésekkel (kis vikingek kiképzése, csapat összetétele, Hablaty mássága, közösség szabályai stb.),

- kalap

5 perc

Őrjáték

- a csoport tagjai, egymást segítve próbálnak eljutni a célig, miközben a háttal álló banya néha megfordul, és ha valakit mozgáson kap, „lefagyasztja” a tekin-tetével, és ezt csak egy társának az érintése szüntetheti meg

- játék ismertetése,

- banya szerepe

- csoporton belüli együttműködés elsajátítása, gyakorlása

közös játék

egész csoportos