Évfordulók, események
...és ez történt még a mai napon
1812. szeptember 7-e: a borogyinói csata napja
Louis Lejeune festménye "Kutuzov és Napoleon, mikor a borodinoi ütközetet fölkínálták, illetve elfogadták, akaratuk ellenére és minden megfontolás nélkül jártak el. A történetírók pedig csak utólag lopták be a megtörtént tények elé a hadvezérek előrelátásának és lángelméjének ravaszul összeszőtt bizonyítékait, a kik pedig a világi események önkéntelen eszközei közt is a legönkéntelenebbek s a legszolgaiabbak voltak."
(forrás: Lev Tolsztoj: Háború és béke 3. könyv 2.fejezet. Révai testvérek, 1907.)
Az orosz Borogyino falunál vívott csata Napóleon francia császár 1812-es oroszországi hadjáratának egyik fontos ütközete volt. "Mintegy 600 ezer ember alkotta a Nagy Hadsereget, amellyel Napóleon az orosz nagyváros alá indult. Voltak köztük poroszok, osztrákok, egyéb német államok seregei, olaszok, lengyelek, spanyolok, hollandok és horvátok is. A hatalmas sereg „menetelt és menetelt, egyre nehezebb körülmények közt, egyre távolabb a kiindulási ponttól. Az orosz seregek meg egyre vonultak vissza, sehol sem lehetett őket ütközetre bírni.” Az oroszok azonban tudták: valahol meg kell ütközni a létszámfölényben lévő francia sereggel.
(forrás: Niederhauser Emil: Borogyino, 1812. Móra, 1980, 32-39.o.)
„Borogyinónál az írott történelem legnagyobb mészárlása zajlott le, amelyet az 1916-os somme-i csata első napjáig semmi sem múlt felül. (…) Az orosz veszteségekre vonatkozó számítások 38 500 és 58 000 között mozognak, de a legújabb becslések 45 000 körüli adatot jelölnek meg (…). A francia emberveszteség elérte a 28 000-et (…).” Ez a „félgyőzelem” döntött Moszkva elfoglalása ügyében is. Az orosz csapatok vezére, Kutuzov a folyamatos hátrálás mellett döntött: hogy megvédje megmaradt seregét, és ne kelljen újra szembekerülnie a franciákkal – úgy döntött, hogy Moszkva felé, a városon keresztül vonul vissza. A katonákkal együtt a város kétharmada is távozott; majd az utolsó távozók – Rosztopcsin főkormányzó kérése szerint – lángtengerbe borították egész Moszkvát. A keserédes „győzelem” díja egy valaha csodálatos, hatalmas város romjai lettek.
(forrás: Zamoyski, Adam: 1812. Napóleon végzetes oroszországi hadjárata. Park, 2008. 245-270.o.)
Kapcsolódó linkek