Évfordulók, események
...és ez történt még a mai napon
1923. szeptember 7-én alakult meg az Interpol
Az Interpol világ legnagyobb nemzetközi rendőri szervezete, amelynek munkájában 190 ország vesz részt. Célja, hogy előmozdítsa a tagországok bűnüldöző erőinek kölcsönös segítségnyújtását, és fejlessze azon intézményeket, amelyek feladata a Az Interpol zászlója nemzetközi bűncselekmények megelőzése és visszaszorítása. A magas szintű szervezettség, technikai felszereltség és szakmai felkészültség komoly támogatást nyújt a bűnüldöző szerveknek szerte a világon.
1914-ben egy nemzetközi bűnügyi kongresszuson merült fel egy közös szervezet felállításának gondolata, majd egy kilenc évvel későbbi találkozón megalakult az International Criminal Police Commission (ICPC, Nemzetközi Bűnügyi Rendőrség Szervezete) – 1956-tól INTERPOL néven ismert. A szervezet központja 1989 óta Lyonban van, de minden tagországnak van saját intézménye, amelyen keresztül az adott ország bűnügyi-rendőri szervei tartják a kapcsolatot a központtal. Az Interpol igen kiterjedt telekommunikációs rendszerrel, egyedi adatbázissal (ujjlenyomatok, DNS minták, lopott okmányok listája, stb.) is rendelkezik.
Az Interpol központja (Lyon) Az INTERPOL tevékenysége a bűncselekmények három nagy kategóriájára koncentrál:
- emberek és országok elleni terrorizmus és bűncselekmények: beleértve a gyermekek elleni bűncselekményeket, az emberkereskedelmet, illegális bevándorlást, autólopást és műkincslopást;
- gazdasági, pénzügyi és számítógépes bűncselekmények: beleértve a banki csalásokat, pénzmosást, korrupciót és hamisítást;
- illegális drog- és bűnszervezetek tevékenységei: beleértve a szervezett bűnözést.
A filmekben látottakkal szemben az INTERPOL emberei nem tartóztatnak le embereket (ezzel megsértenék az adott ország szuverén intézkedési jogát). Ehelyett az országos központok kérésére ún. „vörös értesítéseket” küldenek szét, benne meghatározott személyek letartóztatására és/vagy kiadatására vonatkozó felhívásokkal. Más színű értesítésekkel is dolgoznak: sárgával az eltűnt emberek megtalálásához kérnek segítséget; kékkel illegális tevékenységekről vagy egyes személyek azonosításához gyűjtenek információt; a feketével egy holttest azonosítását kérik, zölddel egy ország más országokat figyelmeztethet bűnözőikre, akik náluk is követhetnek el valamit; a narancs pedig a bűnüldöző szervek figyelmét bombákra vagy más fegyverekre hívhatja fel.