Juan Rulfo: Aranykakas

„ - Zárják be a kapukat! - harsogta a kikiáltó, mert elkezdődött a viadal.”

 

Juan Rulfo, mexikói író kötetében egy hosszabb kisregényt és három egészen rövid elbeszélést olvashatunk. Juan Rulfo írásainak hősei időtlen emberi problémákkal küzdenek, tulajdonképpen bárhol játszódhatnának. A környezet sajátosságaiból, kicsi, szegény falu vagy város, jellegzetes ételek, italok és persze az elmaradhatatlan „sport”, a kakasviadal nem feledteti velünk, hogy Mexikóban vagyunk.

Az Aranykakas című kisregény népmesei hangulatban indul. A „legkisebb fiú”, Dionosio Pinzón egy elszegényedett mexikói falu kikiáltójának, éppen csak az életben maradáshoz szükséges dolgokra futja keresetéből. Legjövedelmezőbbek a vásárok napjai, amikor sor kerül az elmaradhatatlan és sokszor kegyetlen kakasviadalokra is.

A történet kezdetén Dionosio elkéri az egyik vesztes, halálra ítélt kakast, és szó szerint életet lehel belé. Először a falujában próbálja ki az aranykakast és a kakas nyer. Úgy tűnik a mindenki által lenézett férfi mellé odaszegődött a szerencse. Maradhatni is a faluban, ám édesanyja halála után már nincs miért a ott maradni. Még nincs annyi pénze, hogy tisztességesen eltemesse anyját és a falubeliek is csak csúfolják a szegényes temetés miatt.

Dionosio elindul szerencsét próbálni. Nem indul rosszul a dolog, mind addig, amíg nem találkozik egy énekesnővel és annak párjával, aki felvilágosítja a versenyek hátterében zajló piszkos manipulációkról.

Dionosio előtt ott a kérdés: akar-e továbbra is tisztán versenyezni vagy behódol? Milyen lesz az élete?

A kötet másik három elbeszélése igen rövid. Néhány oldalban azonban súlyos kérdésekről ír Juan Rulfo. Képes-e az ember nyomorult, rövid kis életében a jóra? Críspin, a meg nem született gyermeknek, a hűtlen feleség gyilkosának és az idegen gyermeket dajkáló utcalánynak a történetéből választ kaphatunk erre a kérdésre is.

az ajánlást készítette: Katona Zsuzsa