Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni : Napló I.- II. 1935-1946

„ Lakásnézés Anyámmal. Olyan szépet találtunk a Pozsonyi út elején. Jó lenne megmaradni . De bizonytalanságban maradunk felőle.” ( 1935.06.24.)

Radnóti Miklós özvegyének naplójáról csak nagyon kevesen tudtak eddig. Végakaratában kikötötte, hogy csak halála után adható ki a napló, melyben teljes őszinteséggel ír házasságukról. Meglepő, hogy milyen nyíltsággal vall még szexuális életükről is. A bejegyzéseket olvasva egészen más házaspárt ismerünk meg, mint amiről az iskolában tanultunk. Fanni nem volt tipikus feleség. Nyolc -tíz órát dolgozott, kozmetikushoz járt. Főzni nem nagyon főzött, inkább eljártak enni. Nagy társasági életet éltek. 1935-től 1946-ig ismerhetjük meg Fanni életét, s rajta, rajtuk keresztül a magyar irodalom nagyjainak mindennapjait. A bejegyzések 1946.09.09-én férje temetésének leírásával érnek véget.

Fanni 1970-ben kezdte el legépelni a naplót, a munkálatok az 1980-as évek végéig tartottak. A legépelt kézirat több, mint 1300 oldal lett. A napló jelenlegi formáját Ferencz Győző szerkesztette. Az utószóban a következőket írja a naplóról:

„ Radnóti Miklósné Gyarmati Fanni gyorsírásos naplóban örökítette meg házasságuk éveit. A napló magánéletének dokumentuma, teljes nyíltsággal beszél minden problémájáról. Az első bejegyzéseket 1935-ben egy fiatal huszonhárom éves nő vetette papírra, aki éppen házasságra készült szerelmével. Az utolsó lapokat 1946-ban egy még mindig nagyon nagyon fiatal mindössze harmincnégy éves asszony írta, aki akkor tudta meg, hogy megözvegyült, férjét 1944-ben megölték. Ezután még hét évtizedet élt. Úgy őrizte Radnóti Miklós emlékét, hogy hallgatásával vette körül.”

 

„ Azt mondtam magamban, hogy én már nem is élek, befejeződött az életem, ha Miklós nincsen többé, és most mégis újra kezdek írni. Győr mellett Abdán felnyitottak egy tömegsírt, és a megtaláltak és a megállapíthatók névsorában szerepelt teljes névvel, pontos adatokkal Miklós.”

(1946. 08. 19.)

az ajánlást készítette: Farkas Petra