AJÁNLÓ

Ismeretterjesztő és szakirodalom

Baán Izsák: Az atyák életszabályai >>

A keresztény egyház korai történetében a szerzetesi közösségek, monasztikus rendek komoly tekintéllyel bírtak: először a birodalom keleti felében látjuk, hogy az elszórt, egymástól távol élő sivatagi remeték egy csoportjában felmerül az együtt töltött élet és közösen gyakorolt aszkézis lehetősége is. A keleti közösségek közül az elsőt Pakhomiosz szervezte meg a harmadik században, maga köré gyűjtve a sivatagi anakhorétákat. A nyugati szerzetesség nagy alakja és meghatározó szabálygyűjteménye, Szent Benedek és az ő Regulája, a hatodik századtól bír megkerülhetetlen tekintélyű befolyást e közösségek életében. A jelen kötet a Benedek és Pakhomiosz között fennálló három évszázadot vizsgálja: a nyugati közösségek a Benedeki Regula előtt is meghatározott szabálygyűjtemények szerint éltek: a kötet szerzője és a benne közölt szövegek fordítója, Baán Izsák ezt a korszakot mutatja be részletesen öt gyűjteményt elemezve.

Bálint György: Minden héten szüret >>

Harmincöt éve jelent meg a népszerű Bálint gazda jelen, negyedik, átdolgozott kiadását megérő könyve, a Minden héten szüret. A 2020-ban elhunyt szerző több mint félszáz növény portréját mutatja be a kertbarátoknak, akik nemcsak megfigyelhetik kertjük növényeit, de néhány olyan dolgot is megtudhatnak, amik nem feltétlenül tartoznak a kertészkedéshez. Póréhagyma, sütőtök, pasztinák, hónapos retek, tulipán, fejes saláta, szamóca, kajszibarack, mák, csicsóka, spenót egyaránt szerepel a palettán, néhány oldalon bemutatva tulajdonságaikat, igényeiket, sőt kis táblázatba kigyűjtve termesztésük legfontosabb tudnivalóit. A Bálint Györgytől megszokott, ízes nyelvezettel tálalt program az év hónapjaira és heteire elosztva tartalmazza a kerti mustrát.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Cserna-Szabó András: Rézi a páczban >>

Cserna-Szabó András legújabb kötetében csupa olyan szépirodalmi és/vagy művelődéstörténeti, gasztronómiatörténeti elbeszélés kapott helyet, amelyben éppúgy szerepelnek a szerzők, mint kedvenc fogásuk, italuk, törzshelyük. Minderről a szerző a tőle megszokott könnyed és szórakoztató módon, elegáns klasszikus műveltséggel ír, bőven fűszerezve csípős iróniával. Kilóg a sorból nyitónovellája (Ab Ovo), amelynek főhőse képzelt alak, egy túlhajszolt, gasztronómiai függőségben szenvedő bölcsész-tanár, akit annyira lenyűgöz az ételek iránti rajongása, hogy még a valóságból is kibillen. A folytatásban pedig olyan írónagyságokról és kulturális ikonokról mesél, mint Epikurosz, Hrabal, Mikszáth, Fedák Sári, Lénárd Sándor, Füst Milán, Szomory Dezső, Márai Sándor és társaik.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Donnellan, Declan: Színész és célpont >>

Donnellan könyve a színművészettel mint szakmával foglalkozik, bemutatva, elmagyarázva, szemléletes példákkal ecsetelve annak legfontosabb gyakorlati fortélyait, fogásait. Részletes ismerteti azt, ahogy a profi színész felépít egy-egy szerepet: szó esik a karakter sajátos identitásának és döntési motivációinak a megértéséről, a szöveg és a gesztusok, reakciók összehangolásáról, a mozgás- és légzéskontrollról, illetve a kontroll és spontaneitás egyensúlyáról. Ezek mellett még megannyi műhelytitkot megoszt arról, hogy miként lehet és kell hitelesen és karizmatikusan színpadra állni. Célja azonban nem a rigorózus vezetés, hanem az, "hogy a színészt bátran, szabadon és önállóan gondolkodó alkotóvá tegye".

Farkas Zoltán: Erdély újra felfedezve >>

Az Erdély teljes körű bemutatására vállalkozó szerző 20 nagy kedvenc és 20 titkos kedvenc rövid ismertetésével és a gyakorlati tudnivalók számbavételével kezdi kötetét - látnivalók, szálláshelyek, étkezési lehetőségek, közlekedés stb. -, majd általános ismertetés keretében a régió történelmét, népeit (magyarok, románok, németek, cigányok), vallásait, művészetét és népművészetét ismerteti. Ezt követően kerül sor a tulajdonképpeni útleírásokra, amelyek - a történetileg elfogadott lehatárolástól eltérően - a bővebben értelmezett országrészt hat egység szerint (Partium, Erdélyi-medence, Székelyföld, Szászföld, Dél-Erdély és a Bánság, Máramaros), majd azon belül is kisebb régiók mentén írják le. Minden egység elején összefoglalás olvasható a legfontosabb látnivalókról, és a bemutatott település, illetve táj ismertetése után további információk találhatók a szállás, étkezés, szórakozás stb. lehetőségeiről.

Feynman, Richard P.: Hat könnyed előadás >>

Richard Feynman, a világhírű fizikus hírneve már rég túllépett a tudomány körein, számára az egyetemi előadóterem színházterem volt, mindenféle hallgatóság figyelmét fel tudta kelteni és meg tudta tartani. Híres fizikai előadásaiból hatot tartalmaz a kötet (Atomok mozgásban; A fizika alapjai; A fizika és más tudományok viszonya; Az energia megmaradása; A gravitáció elmélete; A kvantumos viselkedés), melyek mindegyikében tetten érhető az a ritka képessége, ahogyan a jelenségek lényegét megmagyarázza. Igazi tudománynépszerűsítő munka melyet felnőttek és középiskolás diákok éppúgy használhatnak, mint képzett matematikusok és fizikusok.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Gundry, Steven R.: A növényparadoxon >>

Legtöbben hallottunk már a búzában található fehérjéről, amely kiterjedt gyulladást okoz a testben. Amerikában az emberek dollármilliárdokat költenek gluténmentes étrendekre egészségük megőrzése érdekében. De mi van, ha eleve nem jól közelítjük meg a kérdést? A növény-paradoxon című könyvében Steven Gundry elismert kardiológus és szívsebész felfedi, hogy a glutén csak egy változata az elterjedt, igen mérgező, növényi alapú fehérjéknek, melyeket lektineknek hívunk. A lektinek nemcsak olyan gabonafélékben találhatók meg, mint a búza, hanem a „gluténmentes” ételekben is, melyeket általában egészségesnek tekintünk, úgymint a gyümölcsök, zöldségek, diófélék, babfélék és a hagyományos tejtermékek. Ezeket a fehérjéket a természet arra tervezte, hogy megvédje a növényeket a ragadozóktól (beleértve az embereket is). Emésztés során a lektinek kémiai háborút indítanak el a testünkben, gyulladásos reakciókat váltanak ki, ami súlygyarapodáshoz és komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Hockney, David: A képek története >>

A brit művészettörténész‒kortárs festő szerzőpáros, Martin Gayford és David Hockney tavaly remek művészeti kalauzzal lepte meg a fiatalabb generációt (A képek története gyerekeknek), most pedig a felnőtteknek szánják hasonló felépítésű és című, kettejük dialógusán alapuló, vaskos kötetüket. A sikeres, keresett festőművész, David Hockney (a könyv párbeszédében DH-val rövidítve), akinek képei milliárdokért kelnek el, és Martin Gayford (MG) műkritikus, életrajzíró izgalmas beszélgetést folytatnak: feltérképezik, hogyan és miért készítenek több ezer éve képeket az emberek. Mindkét megszólaló a magasművészetből és a popkultúrából egyaránt hoz példákat, és a különböző korok és médiumok meghökkentő egymásra hatásaira, kapcsolataira mutat rá.

Johansson, Sverker: A nyelv eredetéről >>

A nyelvek eredetének kérdése olyan tudományos téma, amelynek képtelenek ellenállni a szenvedélyes amatőr "kutatók", így a hiteles elméletek mellett rengeteg - sokszor teljesen abszurd - teória született és születik ezzel kapcsolatban, számtalan fixa idea, különös és legtöbbször a tudomány szempontjából teljesen értelmetlen meggyőződés lát napvilágot. Ezeket kívánja ellenpontozni Sverker Johansson kötete, aki nyelvészként több mint másfél évtizede kutatja ezt a kérdéskört. Jelen művét kifejezetten a laikus olvasóknak szánja tudományos ismeretterjesztési céllal, hogy eloszlassa a különféle tévhiteket, és bevezesse a komolyan érdeklődőket erre az összetett, nagyon izgalmas témába. Megközelítése inter- és multidiszciplináris jellegű, mivel a nyelvészet és nyelvészettörténet mellé emeli a régészet, az anatómia, a neurológia, a genetika, a szociálantropológia és más kapcsolódó tudományterületeit is.

Kogon, Kory: Projektmenedzsment mindenkinek >>

A többszerzős (Kory Kogon, Suzette Blakemore, James Wood) kötet tagjai mindhárman a FranklinCovey (több mint 150 országban működő globális szervezet) szakértői, akik az életből merített példák segítségével azt mutatják be, miként lehet valakiből sikeres projektmenedzser akkor is, ha erre nézve nem kapott szakmai képzést a felsőoktatási intézményekben. Mindhárom szerző egy-egy téma szakértőjeként írja le a projekt tervezésének, indításának, végrehajtásának, ellenőrzésének és lezárásának folyamata mentén, mire van szüksége egy projektmenedzsernek a munkája során ahhoz, hogy a végeredményt siker koronázza. A hét fejezet mindegyikének élén egy fontos szemléletmódot bemutató leírás áll, ezt el kell sajátítania annak, aki a módszert hatásosan szeretné alkalmazni a gyakorlat során. Ezután következik az alapvető tudás és eszköztár.

Küzdelem a Parkinson-kór ellen >>

Napjaink leggyorsabban terjedő neurodegeneratív betegsége a Parkinson-kór. Az ebben a betegségben szenvedők száma az utóbbi huszonöt évben csak az Egyesült Államok területén 2,6 millió főről 6,3 millióra nőtt. A téma négy szaktekintélye – az idegtudós Todd Sherer, a Michael J. Fox Alapítvány igazgatója, valamint három Parkinson-kórra szakosodott neurológus, Ray Dorsey, Michael S. Okun és Bastiaan R. Bloem – abban próbálnak segíteni, hogy az érintettek teljesebb életet élhessenek. Felvázolják, hogyan is működik ez a betegség, milyen új vezérelvekkel, védelemmel és erőforrásokkal lassítható a kór, miként biztosítható jobb támogatás és ellátás, milyen új, biztató terápiák vannak már a láthatáron, valamint hogy milyen konkrét lépések vezethetnek a tünetek csökkentéséhez, az életminőség javításához.

Maguire, Kay: Gyümölcstermesztés >>

A több mint 250 éves Brit Királyi Botanikus Kert (Kew) a világ legváltozatosabb növénygyűjteménye, ahol a kiváló szakemberek 19 000 fajt meghaladó flórát gondoznak. A Royal Botanic Gardens égisze alatt megjelenő szép kiállítású, színvonalas könyveket a Kossuth Kiadó a Kew gardens kézikönyvek című sorozatában gyűjti, melynek újabb tagja a Gyümölcstermesztés fortélyait taglalja. A világhírű intézményben tanult a ‒ már számos műve révén hazánkban is ismert ‒ szerző, Kay Maguire, aki alapos, pontos és érthető könyvében termesztési, metszési, betakarítási és szaporítási tanácsokkal látja el az olvasót. A hasznos kézikönyv a londoni székhelyű Kew szakértőinek közreműködésével készült, és az almától a szamócáig minden kedvelt gyümölcsöt megtalálunk benne.

Magyarország legszebb kerékpáros túraútvonalai >>

A szerkesztők változatos helyszínekre invitálják a felhasználókat, olvasókat: a hegyi terepek mellett jócskán kínálva síkvidéki programokat is. Például ezek a síksági vagy szelíd dombvidéki területek gyalogosan sokszor végeláthatatlannak tűnnek, ám biciklizve már befogadhatók és igazán érdekesek. A felkínált túrák során körbejárhatjuk a Fertő, a Velencei- és a Tisza-tavat, sőt Románia, Szlovákia és Ausztria felé is átléphetjük a határt. A könyvben helyet kapott huszonnyolc fejezet változatos nehézségű kirándulásokat ajánl, köztük számos olyat, amelyen a gyerekek is bátran kipróbálhatják magukat. A kiadó korábbi köteteihez hasonlóan az egyes útvonalakat gazdag képanyag, áttekintő térkép és gyakorlati leírások teszik teljessé.

Pavlovits Tamás: A végtelen észlelése a kora újkorban >>

A filozófiatörténész szerző jelen monográfiájában nem kisebb kérdést jár körbe, mint a kora újkori filozófiában megjelenő jelenséget: a végtelen észlelését. Első hallásra paradoxonnak hathat, hogy a végtelent az emberi elme és az emberi érzékelési tartományok végességével észlelhetjük. Az antik filozófiai megközelítések is (Arisztotelész, Szent Ágoston) is abból indultak ki, hogy csak határolt dolgot lehet észlelni, és mivel a végtelen határtalan, ezért nem is észlelhető, valamint a képzelet csak a tapasztalati dolgokból meríthet, az emlékeket mozgósítja, így a végtelent még elképzelni sem tudjuk. Ez változik még a késő középkorra, majd a kora újkorra, és annak ellenére, hogy a kortárs filozófiai iskolák sem foglalkoznak különösebben a végtelennel és annak észleleti lehetőségeivel, a filozófiatörténetnek volt egy korszaka, amikor ez igen fontos kérdéssé vált.

Rovelli, Carlo: A tudomány születése >>

Újabb izgalmas kötettel jelentkezik a neves elméleti fizikus, a kvantumgravitáció jelenségének nemzetközi hírű kutatója, a Hét rövid fizikalecke és Az idő rendje című könyvek szerzője, Carlo Rovelli. A tudomány születése valójában az ókori görög filozófus, Anaximandrosz munkásságával és hatástörténetével foglalkozik. Ő volt az a gondolkodó, aki korát jócskán megelőzve alkotta meg elméletét, alaposan átrajzolva a világmindenség térképét. A „fent az ég, lent a Föld” alkotta kozmosz helyébe egy nyitott kozmoszt állított: a szabadon szárnyaló Föld és az azt körülvevő égbolt kozmoszát. Olyan gondolkodásbeli áttörés volt az, amelyet radikálisabbnak nevezhetünk a későbbi tudományos forradalmaknál, így például Kopernikusz megfigyeléseinél.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Staar Gyula: A matematika emberi arca >>

Staar Gyula könyve tizennyolc hazai, illetve külföldi, kivétel nélkül nemzetközi hírű és jelentőségű matematikussal készített interjút tartalmaz. A matematikusok (Lovász László, Császár Ákos, Aczél János, Charles Simonyi, Jefim Zelmanov, Pelikán József, Katona Gyula stb.) fotói és a személyes hangvételű bevezető sorok után olvasható beszélgetések elsősorban az adott tudós életútjáról, tanulmányairól, a matematika iránt hajdan feltámadt érdeklődéséről, az őt foglalkoztató matematikai problémákról, felfedezései jelentőségéről, a matematikai problémák "világhelyzetéről", a kutatások perspektíváiról szólnak, méghozzá oly módon, hogy a magasabb matematikában nemigen járatosak is megérthessék, miben is áll az éppen tárgyalt számelméleti, valószínűségszámítási, operációelméleti probléma, milyen úton-módon fognak hozzá a matematikusok megoldásaikhoz.

Szikszainé Nagy Irma: Intertextuális tükrök >>

A Kristeva által 1968-ban életre hívott fogalmat, az intertextualitást járja körbe kötetében Szikszainé Nagy Irma, s a fogalomtörténeti bevezetőt követően az intertextualitásra épülő elemzéseinek ad helyet. A kötet tehát – kis leegyszerűsítéssel – elmélet és gyakorlat mentén szerkesztődött össze, teória és praxis egymás mellé állítását követi. Ám ennél jóval többről van szó, mivel az intertextualitás nem egy tiszta fogalom, függ a konkrét művektől, melyekből levezették azt, s alkalmazása sem lehet ebből kifolyólag a szövegek közti kapcsolatok pozitivista feltárásának sziszifuszi folyamata. A kötet igen szellemesen és jól átgondoltan viszi színre a fogalom működésmódját és változatainak dinamikáját, valamint az egyes konkrét irodalmi művek egymáshoz viszonyított kapcsolatát.

Tarkeshi, Jasmine: Jóga kézikönyv >>

Elsősorban azoknak ajánlható Jasmine Tarkeshi könyve, akik korrekt bevezetőt szeretnének kapni a jóga elméleti alapjaiba és gyakorlatába: a szerző minden, a témakörrel kapcsolatos alapvető tudnivalót áttekint és röviden elmagyaráz. Bevezetője után arról ír, hogy pontosan miben áll, hogyan kell elképzelnünk test és lélek egységét, majd elmondja, hogyan készüljünk fel a napi jógagyakorlásra. Ezt követi a legfontosabb jógapózok (ászanák), légző- és meditációs gyakorlatok pontos leírása, lépésről lépésre, színes szemléltető ábrasorral kiegészítve, továbbá néhány gyakorlatsor-összeállítás. Az utolsó fejezetben arról olvashatunk, hogy miként lehet a jógából életmód, életstílus.

Pedagógia, nevelés

Buda András: Pedagógusok a digitális korban >>

Egy jó pedagógus sokkal nagyobb mértékben tud javítani egy osztály teljesítményén, mint egy jól felépített tankönyv, esetleg egy online oktatási platform. Ezért nagy szükség lenne a jó és nyitott pedagógusokra, mivel a jelenünket meghatározó információrobbanás és digitalizálás korábban nem ismert új kihívásokat támasztott az iskolarendszerek felé. A kötet a digitális kor pedagógiai lehetőségeit járja körbe: a kötet első felében az elméleti összefoglalót olvashatjuk, melyben hazai és nemzetközi kutatási eredményeket mutat be Buda András: a digitális nemzedékek kérdése, a pedagógusoktól elvárt tulajdonságok, valamint az IKT-eszközök jelenléte és lehetőségei az iskolában mind helyet kaptak az első öt fejezetben. A következő négy fejezet ezeket a kérdéseket vizsgálja a gyakorlatban a debreceni iskolákban végzett kutatásokra alapozva. A kötet végén az IKT-használat fejlesztésének korlátait és lehetőségeit egyaránt ismerteti a szerző.

Montgomery, Hedvig: Az óvodáskor kihívásai >>

Hedvig Montgomery már a mostani kötet két előzményében (Szülői varázslat 1-2.) is kifejtette abbéli nézetét, hogy a szülői mesterséget ugyanúgy kell tanulni, mint bármely más szakmát, hiszen senki sem születik jó vagy rossz szülőnek, azonban mindenki törekedhet arra, hogy jobb szülővé váljék. Ennek a megalapozása már a gyermek születése előtti korszakban megkezdődik és egészen nagykorúságáig tart. A szerző most is hét fejezetben (A hét lépés) mutatja be, miként építhető fel 2 és 6 éves kor között a „szülői varázslat”, azaz, hogyan lehet mindenki olyan szülő, amilyen lenni szeretne. A folytatásban további pregnáns témák kerülnek terítékre: az ovi, a testvércsaták, az evés és alvás, a tévézés és számítógépezés, az esetleges válás.

Piroddi, Chiara: Gyermekünk érzelmi nevelése >>

Gyakorló pedagógusok, kisgyermekes szülők számára íródott ez a kötet, amely a Montessori-módszer elméleti alapjait és legfontosabb gyakorlati tudnivalóit ismerteti, valamint segít abban, hogy jobban értsük a kicsik (1-5 évesek) lélektani folyamatait, és abban is, hogy meg tudjuk teremteni számukra az ideális környezetet. Rövid történeti áttekintés után általánosságban kerül ismertetésre Maria Montessori "új pedagógiája", majd a Montessori-módszer alapelveit tekinthetjük át. A folytatásban a szerző bevezet az érzelmek megismerésének, megismertetésének a világába (gyurmázós módszerrel, érzelemsütikkel, -tojásokkal, -gyümölcsökkel és -kavicsokkal), valamint abba, hogy a gyerekek hogyan értelmezzék és kezeljék megélt érzelmeiket különféle rávezető segédeszközök és játékok (pl.: nyugalomüveg, biztonságot nyújtó takaró, stresszlabda, undorragacs, örömtábla stb.) felhasználásával.

Mentálhigiéné, lélektan, pszichológia

Assaraf, John: Elmetréning >>

John Assaraf különféle speciális technikákat ajánl, hogy ezek segítségével számolhassák fel az érdeklődők a megvalósulás útjában álló rossz, korlátozó hitrendszereket, és szokásokat. Módszere neve Elmetréning, "mely szabadjára engedi az elméd rejtett erejét, megmutatja, hogyan fejleszd a tudatosságodat, az összpontosításra való képességedet és lelkierődet". Az első fejezetben a szerző az elme működését magyarázza el az olvasónak, elsősorban olyan témákra koncentrálva, mint hogy miért olyan nehéz célokat elérni és hogy miként pörgethetik fel az eseményeket körülöttünk Assaraf elmegyakorlatai. A folytatásban megtanulhatjuk, hogyan legyünk úrrá gondolataink és érzelmeink felett (megszabadulás a szokásoktól, félelmektől, stressztől, szorongástól, rossz gondolkodásmódtól), illetve, hogy miként irányíthatjuk tudatosan a viselkedésünket.

Deliága Éva: A szemnek láthatatlan >>

A szerző gyermekpszichológusként, terapeutaként és gyakorló édesanyaként, „saját bőrén” tapasztalja, hogy a gyermeknevelésnek a szeretetteljes és meghitt pillanatokon túl a problémákkal és nehézségekkel teli időszakok is részei. A gyermeklélektan alapvetése, hogy a gyermek viselkedését családi környezetben kell vizsgálni, mert a kiskorú viselkedése minden esetben visszatükrözi, ha a családi élet egyensúlya felborul. Ennek okán a pszichológus először a szülővel kezdeményez beszélgetést, hogy a bajok gyökerét felkutassa. A gyermek tünete a családi rendszerben fennálló probléma kivetülése, az, hogy ezek a szimptómák miként manifesztálódnak (bepisilés, székletvisszatartás, körömrágás, iskolai magatartásbeli problémák stb.) többnyire a személyiségétől függ. A szerző arra világít rá, ha a szülő jól érzi magát a világban és a család élete harmonikus, akkor a gyermek is jól érzi magát.

Eaton, Alicia: Lelki elsősegély gyermekünknek >>

Sajnos a tempó és stílus, amit a világ felvett a huszonegyedik század elejére, megviseli immár nemcsak a felnőtteket, hanem a gyerekeket is, akiben az iskolai és társadalmi, társasági elvárások már egészen kicsi koruktól kezdve elkezdik generálni a stresszt, a félelmeket, a szorongást. Ez a kötet azért íródott, hogy tanácsot adjon az aggódó szülőknek ahhoz, hogy segítséget tudjanak nyújtani effajta problémákkal küzdő csemetéjüknek. Az első részben a szerző megismertet a gyermeki elme működési mechanizmusával. A folytatásból kiderül, hogy miként kezdeményezzünk beszélgetést a problémáról, melyek az első teendők, milyen elsősegélytechnikák és -stratégiák állnak rendelkezésünkre, illetve tíz példaértékű eset kielemzése kapcsán kiderül, hogy az elméletet mi módon ültethetjük át a gyakorlatba.

Szociológia, társadalomtudomány

Az Ember Városa >>

Az 1940-ben megfogalmazott kiáltvány és nyilatkozat, mely Az Ember Városa (City of Man) címet viseli, talán ma ismét annyira aktuális, mint megírásának idején. A kötet a huszadik század közepi amerikai értelmiség összefogásának és közös gondolkodásának ma is érvényes lenyomata. Az aláírók és fogalmazók között ott találunk több német és olasz emigránst is, akik nem tudtak, illetve nem akartak a totalitárius államokban tovább élni: Thomas Mann és Herman Broch neve nem ismeretlen a magyar olvasók előtt sem. A kezdeményezés elindítója és a megfogalmazás során is elsődleges hangadója Giuseppe Antonio Borgese. A Nyilatkozat alapvetően egy javaslat, de egyben figyelmeztetés is: figyelmeztet a totalitárius diktatúrák kegyetlenségére és embertelenségére, a tömegek manipulálásának veszélyére, valamint a nyugati demokráciák (ekkor már csak Anglia és az USA) felelősségére.

Janky Béla: Erkölcs, racionalitás és közösség >>

A szociológus szerző nem kisebb dologra vállalkozik értekezésében, mint arra, hogy a játékelmélet alapján a közösségeket és az egyéneket meghatározó, döntéseiket minden esetben befolyásoló döntéseket a morál és erkölcsiség alapján bemutassa, valamint az egyes szituációkat értelmezze. Kötetében mint szociológus vizsgálja az erkölcsi döntések, morális dilemmák helyzetét, az egy-egy konkrét esetre adható válaszok lehetőségét, de a bevett szociológiai paradigmákon és kérdésfeltevéseken túlmutatva ezeket a játékelmélet, a résztvevők számára legnagyobb haszonnal járó döntések láncolata modellezésének bevonásával árnyalja, és olyan kérdéseket is megfogalmaz így, melyek korábban nem kerülhettek fel a szociológiai vizsgálatok horizontjára.

Kádár Zsuzsanna, B.: Állam - párt – történetírás >>

Több szempontból is aktuális témákat boncolgat a jelen kismonográfia szerzője: egy állampárt által létrehozott intézmény, kiváltképp, ha a történelemmel foglalkozik, mennyiben tud független maradni, egyáltalán lehet-e ilyen igényeket megfogalmazni; a másik ennek a konkrét intézménynek a jelene. A Politikatörténeti Intézet az 1948-as megalapításától kezdve (akkor Magyar Munkásmozgalmi Intézet néven) az MDP, később az MSZMP párttörténeti történészműhelyeként és levéltáraként működött. A rendszerváltást követően először az MSZP égisze alatt tudott fennmaradni és a szabadpiac adta új lehetőségekkel élni, a kihívásokra válaszolni. Az intézetet idén év elején „kilakoltatták”, irataiknak és munkatársaiknak új épületet kellett keresniük.

Magyarország 2021 >>

Új sorozatot indít útjára a Századvég Alapítvány, melynek műhelyeiben három évtizede zajlanak rendszeres és az élet minden területére kiterjedő társadalomtudományi kutatások. Az első kötet kiemelten kezeli a koronavírus-járványt és annak hatását, amit az is jelez, hogy külön főfejezet foglalkozik annak egészségügyi és gazdasági hatásaival, ám a további írásokban is megjelenik a téma. A Magyarország 2021 című kiadvány ezen kívül olyan további területeket vizsgál, mint a nemzetállamok újrafelfedezése, a gazdaság és a politika transzformációja a 21. század első két évtizedében, közös pontok a magyar és az uniós közvéleményben, a magyar gazdaság krízisálló képessége 2008 környékén és napjainkban, a gazdasági válságkezelés 2020-21-ben, az energiaszektor jellemzői az elmúlt tíz évben, az oktatásról és a munkaerőpiacról alkotott vélemények a magyar társadalomban, a fontosabb politikai törésvonalak napjainkban.

Irodalomtudomány

Pardi Anna: A század gyermeke, Arthur Rimbaud >>

Több zeneszerző életét és művészetét is bemutatta már esszékötet és életrajzi regény határán mozgó köteteivel Pardi Anna. Ezúttal az irodalomtörténet terepére lépve, ugyanezt teszi a francia költővel, a szimbolizmus úttörőjének megkerülhetetlen alakjával, Arthur Rimbaud-val, aki mindössze harminchét évesen hunyt el Marseille-ben. De hogyan is telt a gyermekkora Charleville-ben, ebben az észak-francia városkában, melyet kemény, hideg telek jellemeztek? Miért nem boldogult a „piszok kölyökkel” az édesanyja, Vitalie Cuif? Miről szóltak első versei? Hogyan szökött meg először, a francia-porosz háború idején Párizsba? Milyen újabb szökések követték mindezt? Hogyan vette fel a kapcsolatot Paul Verlaine-nel? Hogyan alakult a botrányokat sem nélkülöző kapcsolatuk? Milyen utazásokat tettek Belgiumban és Angliában? Miként is zajlott el az a bizonyos lövöldözés Brüsszelben, amiért Verlaine-t börtönbe zárták?

A szerző művei könyvtárunkban >>

Turcsány Péter: Wass Albert, a boldog szomorúember >>

Wass Albert alakját ma nehéz elfogulatlanul szemlélni. Erősen megosztja az utókort értékelése, ám az kétségtelen, hogy helye van a huszadik századi magyar irodalmi kánonban. Rajongói, tisztelői az idei Ünnepi Könyvhét alkalmából végre az első komolyabb monografikus kísérlet első megvalósult kötetét is kézbe vehetik egy pazar tipográfiával kialakított, életrajzi albumként is forgatható kiadvány formájában. A monográfia első része számtalan fotóval kísért életrajzi kronológia, ezt követi a még mindig szorosan végigkísért életrajz. Turcsány Péter felhasználta az író Voltam címmel lejegyzett memoárját. Az 1908-tól 1929-ig ívelő pályaképet azonban ismét kiegészíti, megelőzi a nyolcszáz éves Wass család története, melyben kibontakozik a régi Erdély történeti adalékokban gazdag krónikája.

Történelem

Sárközi Károly: Sámánrévüléstől harangzúgásig >>

A kötet a magyar őstörténettel foglalkozik. Ám mielőtt megijednénk, hogy egy újabb délibábos, romantikától túlfűtött történelmi összefoglalót vettünk a kezünkbe, a szerző leszögezi, hogy a legfrissebb tudományos tényeket, konszenzusokat és elméletek fogja nekünk, olvasóknak közérthető módon összefoglalni. A könyv arra nagyon jó példa, hogy egy „laikus” is milyen mélyen bele tudja magát ásni a komolyabb tudományos diskurzusokba, ám éppen a céhenkívüliség biztosítja neki azt az egyedi pozíciót, hogy eredménnyel vállalkozzon a legújabb tények ismeretterjesztő közvetítésére. A könyv 32 történetet beszél el, melyek mind tudományosan igazolt, elfogadott állításokat tesznek meg kiindulópontjuknak, valamint 11 mesét, vagyis olyan félig-fiktív történeteket, melyekkel az őstörténet évszázadainak hiátusait tölti ki kreatívan. A kötetből kiderül, hogy a nyelvcsalád, az etnikai és kulturális rokonság és hasonlóság nem mindig fedi egymást.

Gyermekkönyvtár

Lengyel Gábor: Csile, a Bérc tündére >>

A csillebérci Gyermekvasút és az általa bejárt csodaszép budai táj kicsik és nagyok kedvence a mai napig, és ez ihlette történetmondásra a szerzőt is, aki kislányaival sokszor megtette ezt az útvonalat. A mesefüzér nyitányában az éppen nagyban unatkozó Szofinak és Rékának megjelenik Csile, a Bérc tündére, aki azzal űzi el a lányok unalmát, hogy elmeséli nekik a budai hegyek történetét, és nem is akárhogy: szárnyakat varázsol rájuk, és már repülhetnek is ki, a hűvösvölgyi, zugligeti erdők fölé. A csodás utazás során a gyermekvasút útvonalán haladnak, érintve a Hárshegyet, a Szépjuhásznét, a Vadasparkot, a János-hegyet, Csillebércet és a Normafát is. Csile repülés közben pedig mesés helytörténeti idegenvezetést tart a kislányoknak...

Aradvári-Szabolcs Mariann: Kiskanálnyi szeretet >>

Elsősorban leendő és gyakorló kisgyermekes szülők számára készült ez a hasznos tanácsokkal teli kötet, amely egyrészt részletes dietetikai tanácsokkal, másrészt remek, egyszerű és egészséges receptekkel látja el az érdeklődőket a gyerekek (és a mamák) étkezésével kapcsolatban, a várandósságtól hároméves korig. Az első fejezetben arról olvashatunk, hogy miket és hogyan egyenek a nők terhesség alatt. A folytatásban nagyjából hónaponkénti bontásban írnak a szerzők a kicsik változó, egyre bővülő étrendjéről, egészen a gyakorlatilag felnőttekével azonos, egy éves kortól fogyasztható repertoárig. A kötet utolsó harmadát kitevő fejezetben olyan egyéb kapcsolódó dolgokról olvashatunk, mint a biotáplálkozás, a fogápolás, a táplálékallergiák, vagy a fogyasztott étel mennyisége.

Balázs Imre József: MadárÁBÉCÉ >>

Gyönyörű verseskönyvvel örvendezteti meg a gyerekeket és a madárrajongó felnőtteket a kortárs erdélyi magyar irodalom jelentős alkotója, Balázs Imre József költő, irodalomtörténész, kritikus, aki már eddig is többször alkotott kifejezetten a kicsiknek. Ahogy korábbi műveit, ezt is az egyszerűség és líraiság finom egyensúlya, az érzékletes képteremtés, a pontos formaiság jellemzi, így elevenednek meg előttünk sorra a csodaszép, Kárpát-medencében honos madárfajok. A róluk szóló - sokszor tréfálkozó kedvvel ír- költemények madárnevek szerinti ábécérendben követik egymást, az Apró partfutótól a Zsezséig. A rímes-játékos versszakokba szőve a szerző röviden bemutatja a madara küllemét és szokásait is.

Bestard, Aina: Mit rejt az emberi test? >>

Egy kötetben egyszerre három ismeretterjesztő kötettel lepi meg a gyerekeket Aina Bestard. Hogyan lehetséges ez? Nos úgy, hogy a kiadványhoz mellékelt tripla - piros, kék és zöld - lencsén átnézve más és más képek bukkannak elő az oldalakon, némely színeket, vonalakat, ábrákat kiszűrnek a lencsék, másokat előhívnak, így minden oldalon egy ábra - de három különböző kép található. Ezeken a szinte varázslatos illusztrációkon az emberi test belső világa tűnik fel a szemünk előtt: a csontok és izmok, a bőr textúrája, az érzékszervek belső szerkezete, az agy, a légző-, emésztő- és keringési rendszer, az erek és sejtek, az édesanya méhében növekvő baba.

Bosnyák Viktória: Tikk-takk - Tengernyi tudás >>

Bosnyák Viktória képregényre hajazó történetében az óra és annak „tulajdonságai” állnak a középpontban. Az írónő „szerencséje”, hogy találkozott Körtemájer-Sercli Pállal, a Csámpás hableány kapitányával, aki elmeséli, hogyan tanított meg egy kismackót az óra használatára. Ennek érdekében Körtemájer Kapitány a napi történések menetrendjében meséli el, Tempusz kutyus és Minuta macska segítségével, hogyan működik a régi analóg, vagyis a hagyományos mutatós óra és a modern, digitális órákon megjelenő számokat, hogyan kell az „idő nyelvére” lefordítani. A kacagtató történet minden oldalán, a lapok tetején látható óra rajzáról leolvasható, hogy az adott esemény mely időpontban történt meg.

A szerző további művei a Gyermekkönyvtárban >>

Kertész Erzsi: A titokdoboz = The secret box >>

A kiadó nemrég indította útjára újabb sorozatát, melynek kötetei angolul tanuló gyerekek nyelvgyakorlását hivatottak segíteni – a kisiskolás korosztálynak szóló történetek olvashatóak bennük két nyelven, párhuzamosan magyarul és angolul. A mese főhőse ismerős lehet már Kertész Erzsi rajongóinak: ő Fecó, aki szeret mindenfélét feltalálni, mint például a repülő cipőt. A legújabb történet elején épp azzal kísérletezik, hogyan nézzen ki úgy, mint egy igazi feltaláló. Épp a feltaláló szerelését állítja össze, mikor beállít a szomszéd Zsiga. Kissé meg is sértődik, mikor a srác úgy jellemzi őt, mint egy magát Albert Einsteinnek képzelő eszkimó horgász. De aztán Fecó megmutatja neki a legújabb találmányát, mely el is tereli az egészről a figyelmét. Egy lakattal lezárt ládikát, melyet úgy nevezett el: titokdoboz…

Ripley, Catherine: Hogyan látnak a halak a víz alatt? >>

Korábbi könyvében Catherine Ripley egy ikonikus gyerekkori szóra és egyben jelenségre, a "Miért?"-re épített fel egy ismeretterjesztő képeskönyvet. Ennek továbbgondolt változata a most megjelenő kötet, amelynek a címe szintén egy olyan kérdés, amit több százszor tesznek fel a kicsik türelmes szüleiknek: Hogyan? A válaszokat ezúttal Catherine Ripley adja meg a kíváncsi kérdésekre, amelyek hét téma köré csoportosulnak: szülinapozás, könyvtár, állatok, betegség, utazás, strand és repülőtér. Sok egyéb mellett olyanokra derülhet fény, mint: hogyan maradnak égve a gyertyák a szülinapi tortán, hogyan kerülnek a könyvek a könyvtárba, hogyan látnak a halak a víz alatt, hogyan hatnak a gyógyszerek, hogyan építik a hidakat, hogy kerül az a sok homok a tengerpartra, vagy hogyan tud felszállni "az a nagy, nehéz" repülőgép.

Rønne, Nina Nordal: Szürke >>

A mese kis főhőse, Szürke egy ködös napon vastag kabátot vesz, és kimegy a tengerpartra sétálni. Köveket gyűjt - persze szürkéket - és kincsét próbálja a többi színnek is megmutatni, azok azonban rá se hederítenek, csak kinevetik. Szürke elszomorodik, és bizony az irigység is elborítja: bárcsak olyan lenne, mint a bátor Piros, a szépséges Kék, vagy a vicces Sárga! Ez utóbbi ráadásul rossz tréfát űz vele, elcseni a kövét és elszalad vele. Még szerencse, hogy arra jár Barna, aki felajánlja az elkeseredett Szürkének, hogy segít megkeresni a kövét és Sárgát. Hamarosan csatlakozik hozzájuk Zöld, Narancs és Lila is, akikkel kisvártatva vidám játékba fognak. Kisvártatva Sárga magától megjelenik és bocsánatot kér, így az összes szín együtt játszva töltheti a délutánt...

Simon Réka Zsuzsanna: Bojta színre lép >>

A meseregény címszereplője a kedves kis nyuszi, Bojta az 1./c osztály padját koptatja. Közeledik a nyári szünidő és az utolsó tanítási napon mindenki beviszi az iskolába kedvenc olvasmányát, Bojta legutóbb élvezettel elolvasott könyve a Töpörödött Fricek, avagy a mamutok árnyéka című meseregény volt. Amália is megmutatja társainak legkedvesebb könyvét, amelyben a kétbalkezes boszorkány, Zengőhangú Vargánya eltűnik, ám baleset történik, mert Pici olyan erőszakosan tépi ki a kislány kezéből a könyvet, hogy annak lapjai elszakadnak. Van ezután nagy sírás-rívás, majd úgy döntenek, hogy a rádióban közzé tesznek egy felhívást: „Akinek birtokában van a Gúsvánc lovagról és Zengőhangú Vargányáról szóló könyvritkaság, az jelentkezzen Amáliánál”…

Szabó Róbert Csaba: Vajon Nagyi és a száguldó város >>

A Vajon nagyi és az aranyásók című meseregényben ismerhették meg a kiskamaszok a marosvásárhelyi szerző, Szabó Róbert Csaba főhősét, a nyolcvanas éveiben is aktív Vagyon Nagyit és unokáját, Ferkót. Vajon Nagyi útja ezúttal Kolozsvárra vezet. Régen hosszú ideig élt itt, és most arra kérték meg, hogy ott vigyázzon Ferkóra, míg zenész szülei újabb turnéra mennek. Két varázserejű barátja, Felkiáltójeles és Kérdőjeles manó társaságában, aprócska bogárhátújával el is indul Kolozsvárra. Egykori lakóhelye azonban sokat változott az idők folyamán, valódi „száguldó várossá” vált, ahol még a körforgalom is szokatlan a Nagyi számára. Vajon sikerül kiigazodnia a helyi viszonyok között? Hogyan reagál a felügyeletre Ferkó, aki úgy gondolja, hogy majdnem tizennégy évesen már elég nagy ahhoz, hogy önmagára vigyázzon?

Tiberg, Joar: Szia, félelem! >>

A félelem alapvető érzéseink egyike, ami bár nagyon kellemetlen tud lenni, mégis van funkciója, van haszna. Erre igyekszik felhívni a figyelmünket ez a képeskönyv, amelynek szerzőpárosa a gyerekeknek a félelem arcairól mesél. Először is leszögezik, hogy mindenki fél - ha nem is mindig, de alkalmanként. Hogy mitől? Nos, a válaszok sora végtelen. Van aki a rendetlenségtől, a kutyáktól vagy a megfázástól, mások egy rossz álomtól, a zajtól, a hőségtől, vagy attól, hogy az érzéseikről beszéljenek, de az is előfordul, hogy valaki a boldogságtól vagy éppen a saját anyukájától retteg. Mindezek a belső démonok sora vonulnak fel a színes oldalakon, hogy aztán az utolsó lapon elárulják a szerzők: "A félelem jó is lehet. A félelem megtaníthatja, hogy mit ne csináljak. A félelem fogja a kezemet. Szia, Félelem!"

Wilson, Hannah: Mocsok, műanyag és számtalan szemét >>

A felhalmozott szemét mennyiségének csökkentéséhez, valamint az üveg, a műanyag, a papír és a fém újrahasznosításához kínál ötleteket a gyerekeknek jelen kiadvány. Megtudhatják, hogyan is tesz kárt a Földben ez a rengeteg szemét, és melyek a legfőbb érvek az újrahasznosítás mellett. Ezek után a szerző egyenként foglalkozik az egyes anyagok (műanyag, üveg, papír, fém, textil) gyártásával és újrahasznosításával, több praktikus ötletet is bemutatva a kis olvasóknak. Így például megtudhatják, hogyan csinálhatnak palackból malacperselyt vagy madáretetőt, dunsztos üvegből ultramenő ceruzatartót, magazinlapcsíkokból poháralátétet, üres konzervdobozból virágcserepet, kinőtt pólóból párnahuzatot vagy farmernadrágból táskát. A végén külön fejezet foglalkozik az élelmiszergyártással és az étel-újrahasznosítással.