Beszámoló 2010

Költségvetés

A 2010-es év gazdálkodását alapvetően az határozta meg, hogy a város nehéz gazdasági helyzete miatt minden önkormányzati intézménynek megvonásokkal kellett szembenézni. Az önkormányzattól kapott utasítás értelmében 2011. május 14-e után a fenntartó csak a személyi- és bérjellegű juttatások átutalását vállalta bizonyossággal. Az intézmény működtetéséhez szükséges egyéb költségek (rezsi, a Ságvári Fiókkönyvtár bérleti díja stb.) átutalása akadozott egész évben, és általában a szolgáltatóktól kapott felszólítók után kaptuk meg a szükséges pénzösszeget. A működéshez szükséges egyéb kisebb kiadások fedezete a bevételből történt.

A 2010-es év elején az elfogadott költségvetésünk 94 millió 73 ezer forint volt. A 2010-es év végén a ténylegesen átutalt összeg 80 millió 862 ezer forint volt, azaz 13 millió 200 ezer forinttal kevesebb lett a költségvetésünk. Az évet 3 millió 993 ezer forint tartozással zártuk, melynek zöme dokumentumvásárlásból adódik. Az adósságunk nem az elfogadott költségvetés túllépéséből adódott.

2010. májusától szeptember végéig nem rendeltünk dokumentumot a könyvtár számára, de az intézmény jellegéből adódik, hogy a működésünk alapfeltétele a viszonylag friss könyv, DVD, folyóirat stb. biztosítása. A vásárolt dokumentumok számláinak töredékét tudtuk csak a saját bevételből fizetni, a többi számlánk még kifizetetlen. A könyvtár egyik fontos szolgáltatása az újságok és folyóiratok biztosítása látogatóink számára. Ezt a második félévben csak úgy tudtuk megoldani, hogy az érdekeltségnövelő támogatást teljes egészében erre használtuk fel.

A költségvetés összetétele források szerint:

fenntartói támogatás: 75 104 500 forint
saját bevétel (tagdíj, beiratkozás stb.) 4 076 000 forint
SZJA 1% 239 000 forint
érdekeltségnövelő támogatás (minisztérium) 1 088 000 forint
önkormányzati pályázatokon keresztül:
Mesemondó verseny 50 000 forint
Könyvfaló kerestetik olvasópályázat 50 000 forint
Családi délutánok 50 000 forint
Környezetvédelemmel kapcsolatos előadások 50 000 forint
Cimbora Klub támogatása 100 000 forint
Civilek Háza – Cimbora Klub támogatása 54 500 forint
Összesen: 80 862 000 forint
 

Költségvetésünk 80% - át az idén is a bérek és a járulékok kifizetésére fordítottuk, 15 %-át a dologi kiadásokra, rezsire és 4,8% jutott a dokumentumvásárlásra.

Személyi kérdések, ügyrend

2010-ben nyugdíjba ment Králl Józsefné ruhatáros kolléganőnk, és a könyvtár igazgatónője, Szécsenfalviné Lukács Mária. Szécsenfalviné Lukács Mária munka alóli felmentése 2010. július 15-től lépett érvénybe, azóta Katona Zsuzsa látta el a vezetői feladatokat, 2011. január elseje óta ő tölti be az igazgatói munkakört. 2010. október elsejétől más munkahelyen talált állást a GYES-en lévő Schleicher Judit.

A nyugdíjazás feltételeinek változása illetve a könyvtár dolgozóinak korosztályi összetétele miatt várhatóak további nyugdíjazások.

A ruhatárosi munkakör betöltését belső átcsoportosítással oldottuk meg. Tömöri Gyuláné (takarítónő) került a ruhatárba, az ő helyére pedig a kötészetből Molnár Erika lépett. A kötészet lehetőségei (eszközök, aranyozás hiánya), a feladatok nagysága nem indokolták, két könyvkötő foglalkoztatását. Az olvasószolgálati csoportvezetői posztot 2011. február elsejétől Tóth Éva tölti be. Az olvasószolgálatban így felszabaduló státuszt nem egy új munkatárs felvételével oldottuk meg, hanem három hatórás munkaidőben dolgozó kolléganő munkaidejét növeltük 8 órára.

A korábbi években nyugdíjba vonult szakalkalmazott kolléganők helyett eddig nem vettünk fel új kollégákat. 2010 november elsejétől F besorolással az állományalakító csoportba hirdettünk meg egy hatórás állást, melyet Molnár Csaba tölt be. December elsejétől D besorolással Pokornyi Orsolya tölt be egy négyórás állást az olvasószolgálatban. A fokozatos nyugdíjba vonulások miatt időben kell elkezdenünk az „utánpótlás” felnevelését, gyakorlati képzését, beilleszkedését, a tapasztalatok átadását.

2010. december elsejei hatállyal munkatársi címet Horgos Marianna, Molnár Erika, főmunkatársi címet Faragóné Veress Csilla, Petrovicsné Gadanecz Júlia, tanácsosi címet Hidvégi Judit, Polán Ernőné, Törökné Antal Mária, főtanácsosi címet pedig Oláh Bernadett és Tóth Éva kapott. A címpótlékok keretét a bérmegtakarításunk fedezte (betöltetlen státusz, kezdő fizetések, részmunkaidők).

A gazdasági és ügyviteli munkát segíti Kecskésné Takács Olga 2010. november elsejétől napi négy órában. Kecskésné Takács Olga csökkent munkaképességű (leszázalékolt), ezért az ő foglakoztatásával lényegesen kevesebb rehabilitációs járulékot kell fizetnünk.

Képzési tervünknek megfelelően Oláh Bernadett 2010-ben letette .az angol alapfokú írásbeli vizsgát. Hidvégi Judit gyakornoki programja a tervezettnek megfelelően folytatódott 2010-ben is.

2010-ben áttekintettük a könyvtár szakmai és egyéb szabályzatait, újakat készítettünk és egységes formában készítettük el a munkaköri leírásokat.

2010-ben készült szabályzatok:

A bélyegzőhasználat rendjéről ; Előmeneteli és jutalmazási szabályzat ; Kulcsok használata és a riasztó működtetésének rendjéről ; A könyvtárban betölthető munkakörökről ; Pénzkezelési szabályzat ; A műelemzések adatbázis gyűjtőköre, az adatfelvitel rendje ; Az információs és számítástechnikai rendszer biztonságáról

Fábián Erzsébetnek és Katona Zsuzsának készült el ebben az évben a minősítése. A 2010-es munkatervben szereplő többi munkatárs minősítése időhiány miatt nem készült el.

Állományalakítás, állományfeltárás

2010-ben a Költségvetés pontban leírtak miatt 62 %-kal kevesebb pénzt tudtunk dokumentumvásárlásra és 20 %-kal kevesebbet tudtunk folyóiratok előfizetésére fordítani, mint az előző években. 2009-ben 195 forint volt az egy lakosra eső dokumentumvásárlási összeg (könyv, DVD, folyóirat stb.), 2010-ben mindösszesen 124 forint.

Rendeléseinknél elsősorban arra figyeltünk, hogy a használói igényeket ki tudjuk elégíteni. Az olvasóink által kikölcsönzött könyvek 67 %-a szépirodalmi mű, így elsősorban arra ügyeltünk, hogy a népszerű, bestseller irodalmat illetve a magyar irodalom mérvadó alakjainak új alkotásait és a friss, értékes gyermekirodalmat beszerezzük. Az ismeretterjesztő és szakirodalom vásárlásánál erősen válogattunk a kínálatból. Elsősorban a városhoz kapcsolható szakirodalmat illetve a népszerű témákhoz (önsegítő, egészséges életmód, mentálhigiéné, gyermeknevelés, történelem) kötődő könyveket szereztük be. Lényegesen kevesebb könyvet tudtunk vásárolni a fiókkönyvtárak számára, elsődleges cél a felnőtt- és gyermekkönyvtár ellátásának biztosítása volt. DVD-állományunk egész évben 132 darabbal, hangoskönyveink száma pedig csak 17 darabbal növekedett.

A napilapok, folyóiratok előfizetésében lényeges változás nem történt 2010-ben, 271 -féle periodikumot fizettünk elő legalább egy példányban, 47-ből pedig legalább két példányt rendeltünk (összesen 365 példány).

2010-ben az igazgatói irodában található belső anyagokból (munkaterv, beszámoló, statisztika stb.) 96 kötetet állítunk össze, melyeket beköttetünk és állományba vettünk. (Rozmán Zsuzsanna, Katona Zsuzsa, Guba Patrícia)

2010-ben folytattuk az állomány törléséből az avult (488 db) és fölöspéldányokat (2360 db), melyek a Felnőttkönyvtár raktári állományának felülvizsgálata alapján kerültek kijelölésre. (szépirodalom D-E-F betűkhöz és a 001-180-as szakcsoporthoz tartozó könyvek). Selejtezési gyakorlatunkban továbbra is az a szempont, hogy az efemer, lektűrirodalomhoz tartozó könyveket nem köttetjük, elhasználódásuk után selejtként töröljük azokat (3139 db). (Horgos Marianna, Katona Zsuzsa)

Rozmán Zsuzsanna célfeladata volt a térkép-állomány felülvizsgálata. Ennek az állományrésznek a nagy része nem kölcsönözhető állomány volt. Az utóbbi években azonban (valószínűleg az interneten elérhető térképek használata miatt) alig használták az olvasók. Az állományrész frissítése általában is esetleges volt. A felülvizsgálata eredményeként töröltük a fölös- és az avult példányokat.

2010-ben folytatódott az elektronikus katalógus adatainak pótlása. Ebben az évben a hálózati raktárban található szépirodalmi könyvek adatait pótoltuk az N betűig. (Kovács Dóra)

A könyvtár pincefolyosóján található helyiségben őrzött újságokat (Szabad Nép, Népszava, Népszabadság:1949-1991.) a nyár folyamán az Felnőttkönyvtárral egy emeleten lévő kis raktárhelyiségbe helyeztük el.

Ebben az évben került sor a Béke Fiókkönyvtár állományának nagyobb léptékű felülvizsgálatára. A nem olvasott vagy kevéssé keresett könyvek a hálózati raktárba kerültek. A két fiókkönyvtár állományának mozgatása folyamatos, a hely adta kereteknek és az olvasók igényeinek megfelelően. (Fábián Krisztina, Faragóné Veress Csilla, Rozmán Zsuzsanna)

Látogatottság, forgalmi adatok

Beiratkozott olvasók száma: 7832 fő

2010-ben a legfontosabb tény a kölcsönzési, forgalmi adatok esetében, hogy nincs lényeges változása a 2009-es adatokhoz viszonyítva, nem történt jelentős csökkenés. Beiratkozott olvasóink száma csak 42 fővel csökkent. A kor és foglakozási statisztikából látható, hogy a középiskolások és a felsőoktatásban tanulók számának csökkenése továbbra sem állt meg. Míg a város általános iskoláiba járó diákok 50%-a valamelyik könyvtárunkba beiratkozott olvasó, addig ez a középiskolásoknak csak a 20%-ra igaz.

Forgalmi adatok, látogatók, kölcsönzők, kölcsönzött dokumentumok:

könyvtárhasználati alkalmak
személyes könyvtárhasználat honlap látogatások @, telefonos érdeklődés összesen
64666 38490 1361 104900




kölcsönzési alkalmak 41809




kölcsönzött dokumentumok
könyv folyóirat DVD, CD, hangoskönyv kikölcsönzött dokumentumok összesen
105080 6259 4656 115995

A távhasználati (honlap, @, telefon) alkalmak száma közel 3000 látogatással nőtt. A kölcsönzési alkalmak és a kölcsönzött dokumentumok számában sem történt jelentős változás. Az olvasók zöme változatlanul elsősorban szépirodalmi műveket kölcsönöz, melynek 67 %-a szépirodalom

(14 év alattiaknál 64 %). Ez az arány tavaly 66 % volt. Ez a folyamat úgy tűnik visszafordíthatatlan és szorosan összefügg azzal a ténnyel, hogy a közvetlen információszerzés forrásának szerepét a könyv helyett egyre inkább az internet veszi át, különösen a középiskolában vagy a felsőoktatásban tanuló diákok esetében.

A legkedveltebb témakörök  a Felnőttkönyvtárban a kikölcsönzött ismeretterjesztő könyvek alapján >>

A legkedveltebb témakörök a Gyerekkönyvtárban a kikölcsönzött ismeretterjesztő könyvek alapján >>

Csak a Felnőttkönyvtár forgalmi adatainál rögzítjük már évek óta a folyóiratot és az elektronikus-dokumentumot (DVD, hangoskönyv, CD) kölcsönzők számát is, nem csak a kölcsönzési alkalmakét. Az adatok azt mutatják, hogy a folyóiratot, DVD-t, hangoskönyvet kölcsönzők és a kölcsönzött dokumentumok száma jelentősen nem változott. A Felnőttkönyvtár beiratkozott olvasóinak 1,5%-a kölcsönzött legalább egyszer folyóiratot és 3,5 %-a legalább egyszer e-dokumentumot.

2010-ben 112 -féle folyóiratot kölcsönöztek ki, melyek közül a legnépszerűbbek a következők voltak: HVG, Praktika, Nők Lapja, Burda, 168 óra, IPM, PC-GURU, 3. évezred, Rubicon, Természetgyógyász Magazin.

A 831 -féle filmből (DVD) 721 félét, a 332 -féle hangoskönyvből 143 félét kölcsönöztek ki az olvasók.

Év Elektronikus dokumentumok kölcsönzése Folyóiratok kölcsönzése
olvasók Kölcsönzési alkalmak DVD Hangos-könyv CD Összes dok. olvasók Kölcsönzési alkalmak újság
2009 250 1772 3701 640 411 4752 132 330 989
2010 276 1649 3603 585 281 4469 118 283 847
változás 26 -123 -98 -55 -130 -283 -14 -47 -142

Könyvtárközi kölcsönzés

Az előző évekhez hasonlóan 2010-ben sem változott a könyvtárközi szolgáltatást kérők (95-100 fő) és a kért dokumentumok száma sem. A kért dokumentumok zöme (90 %-a) most is szakirodalom volt, mint ahogy a kérők zöme is szakdolgozatot, tudományos munkát készítő olvasó. A hangoskönyvek és a DVD-k természetesen a „szépirodalom” kategóriába tartoznak. A Fenőttkönyvtár és a fiókkönyvtárak közötti „kis könyvtárközi kölcsönzés” keretében összesen 361 dokumentumot mozgattunk a könyvtárak között. A fiókkönyvtárakban nincsenek e-dokumentumok, így az olvasóknak a Felnőttkönyvtárból tudják kivinni a fiókkönyvtárosok, a könyvek esetében pedig szélesebb a választék a Felnőttkönyvtárban. A Felnőttkönyvtárba elsősorban olyan könyveket kérünk át, melyek nincsenek meg, de az olvasók nálunk kérik. (Fábián Krisztina, Faragóné Veress Csilla, Oláh Bernadett).


Felnőttkönyvtár Ságvári Fiókkönyvtár Béke Fiókkönyvtár
Felnőttkönyvtárból fiókkönyvtárba
144 könyv 25 könyv
9 hangoskönyv 33 hangoskönyv
9 folyóirat
Fiókkönyvtárból Felnőttkönyvtárba Ságvári Fiókkönyvtárból= 124 könyv

Béke Fiókkönyvtárból= 17 könyv
Összesen 141 könyv 162 dokumentum 58 dokumentum
 

A honlap látogatottsága, használata (csak a külső IP-címekről), könyvtár a közösségi oldalakon

2010-ben 2512 látogatással többet regisztrált a Google Analytics rendszer a www.jakd.hu címen. Változatlanul a legnépszerűbb lehetőségek a honlapon azok, amelyek a könyvtári szolgáltatásokhoz kötődnek: keresés a katalógusban, hosszabbítás kérése, előjegyzés. Nőtt a hírek olvasottsága, sokan keresték fel a nyitva tartást illetve a Könyvtárhasználati szabályzatot tartalmazó oldalakat is. Jellemző, hogy az új szolgáltatások iránt általában nagyobb az érdeklődés. 2010-ben ilyen volt a megújult, kibővült „Hírünk, nevünk messze száll...” gyűjtemény. A legnagyobb csökkenés az 2009-es évhez képest a Keresés a katalógusban (-2860, ez még így is 64976 keresést jelentett) és az Évfordulók (-2279) menüpontban volt tapasztalható. Az Évfordulók esetében talán az egyik ok lehet, hogy 2008. augusztus 1. és 2009. augusztus 1. között történt meg a feltöltés, azóta csak ad hoc történt a frissítés. A legnagyobb növekedés a 2009-ben is népszerű hosszabbítás funkciónál (+2138), a linktár (+ 1427) látogatásánál történt.

A helyismereti adatbázis látogatottsága több mint duplájára nőtt, a műelemzések adatbázisé pedig háromszorosára. Ezeket az adatbázisokat általában 85-90 %-ban keresőkből (többnyire a Google-ból) kiindulva találják meg a látogatók. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy sok és egyedi tárgyszót használunk, amelyek nem túl „tudományosak”, a hétköznapi kereső által megfogalmazott kérdéseknek „megfelelőek”.

Nőtt a Gyerekkönyvtár honlapjának látogatottsága is. A Gyerekkönyvtár honlapjáról elindulva egy linkkel (Cimbora Klub) el lehet jutni a Fórumhoz, amelyet használnak is a gyerekek. A leglátogatottabb oldalak 2010-ben is a következők voltak: 1. Könyvfaló 2. Hírek, újdonságok 3. Cimbora 4. Képtár

2010. decemberében változtattunk honlap főoldalán az alsó „állandó boxok” részén. Öt új ikon helyeztünk el: iwiw, Facebook, wikipédia, hírlevél, Kérdezzen, segítünk!.

A Faceboook közösségi oldal népszerűségének növekedésével általában csökkent az iwiw használata, így valószínűleg kevesebben szerzik innen (is) a könyvtárhoz kapcsolódó információkat (meghívók, hírek stb.). A könyvtár 2010. november 30-tól létrehozta közössége lapját a Facebookon. Az év végéig 113 fő like-ta az oldalt, legtöbb alkalommal (577) az első ezen az oldalon megjelenő hírünket (Akár ingyen is lehet könyvtártag....) és a könyvajánlásokat (506) nézték meg. A közösségi oldalakon való megosztás a saját honlapunkon megjelenő hírekre, ajánlásokra stb. történő linkeléssel történik. Ezek a „keresések” a saját honlapunk statisztikájában a keresés forrásai pontban jelennek meg, mint hivatkozás. (Hidvégi Judit, Oláh Bernadett)

A honlapon megjelenő tartalmak létrehozásában közreműködtek:

Hidvégi Judit (DVD és könyvajánló, Facebook) ; Katona Zsuzsa (hírek, könyvajánló, honlap szerkesztése) ; Oláh Bernadett (hírlevél, könyvajánló, honlap szerkesztése, iwiw, Facebook)  Petrovicsné Gadanecz Júlia (könyvajánló, képtár) ; Polán Ernőné (hírek, ajánló) ; Rozmán Zsuzsanna (könyvajánló) ; Tóth Éva (DVD és könyvajánló) ; Törökné Antal Mária (hírek, ajánló)

Digitalizálás

Ebben az évben is folytatódott a Dunaújvárosi Hírlapról készült diafilmek szkennelése, a honlapon való megjelenéshez szükséges finomítások elvégzése. 2010-től már a 1962-es, 1963-as, 1964-es és az 1965-ös évfolyamok is elérhetőek az interneten keresztül. Az 1966-os évfolyam májusi, júniusi, júliusi és augusztusi példányai nincsenek meg diafilmen, így csak a meglévő példányok fotóit tudtuk beszkennelni. A hiányzó számok szkennelése az eredeti példányok alapján történik. Soron kívül került sor az 1976-os hírlap beszkennelésének elkezdésére, mert ebből csak egy példány található a könyvtárban, amelyet állományvédelmi okokból csak kivételes esetben adtunk az olvasók kezébe. A jelenlegi technikai eszközeinkkel és szoftvereinkkel nem mindig sikerül a legoptimálisabb elektronikus formát létrehozni, általában azonban jól használhatóak az interneten elérhető újságok. (Kovács Dóra, Stossek Mátyásné, Szántó Béláné)

A honlapon keresztül is elérhető cikkek linkelése a helyismereti adatbázisban folyamatos, jelenleg a 1964. szeptember 25-i számnál tart. (Hidvégi Judit)

Ebben az évben elkészült a helyismereti különgyűjteményben található hangkazetták digitalizálása is. Ezek a hangkazetták 1974 előtt készült visszaemlékezéseket tartalmaztak a város neves személyiségeitől (pl. Bóna István, Takács Imre, Borovszky Ambrus stb.), melyeket kazettás magnetofonon lehetett meghallgatni. A könyvtárban található kazettás magnetofon már nem volt alkalmas a kazetták lejátszására és a kazetták minősége eredetileg sem volt túl jó. 14 darab 60 perces és 14 darab 90 perces hangkazetta digitalizálását végeztettük el, amely 22 CD-lemezre fért el és a hallgathatóság minősége is javult. Így a hanganyag már meghallgatható az érdeklődők számára a könyvtárban.

Helyismereti különgyűjtemény, adatbázis

A helyismereti különgyűjtemény építése, a gyűjtőkörbe tartozó dokumentumok beszerzése anyagi nehézségeink ellenére is folyamatos. Sokat segít az állományalakításban, hogy a helyi kiadványok egy részét az alkotótól, kiadótól térítés nélkül megkapjuk. Év közben folyamatos volt a periodikumok feltárása (a nyomtatott és ha van elektronikus forma is), összesen 3384 rekorddal bővült az adatbázis. Folyamatosan figyeljük, linkeljük és feltárjuk az interneten megjelenő a gyűjtőkörben meghatározott tartalmú oldalakat, honlapokat, korrigáljuk a tárgyszavakat, pótoljuk, a tárgyszavak leírás mezőjében a hiányzó adatokat. (Hidvégi Judit, Oláh Bernadett, Petrovicsné Gadanecz Júlia)

A hírlapok digitalizálásához kötődően pótoltuk a bekötött évfolyamok esetleges hiányait és újraköttettük őket. Ezeket a köteteket állományvédelmi okokból nem adjuk az olvasók kezébe, az újságok tartalmát az elektronikus felületen lehet elérni.

A helyismereti különgyűjtemény elektronikus „különkiadása” a „Hírünk, nevünk messze száll...” gyűjtemény. A 2009 végén „indult” gyűjtemény megjelenése, szerkezete 2010-ben átalakult. Hat főcsoportot alakítottunk ki (1. Díjak, kitüntetések, 2. Film, színház, tánc, zene, 3. Írók, költők, 4. Képzőművészek, iparművészek, fotóművészek, 5. Sportolók, csapatok, 6. … és a többiek). Minden helyi híresség, aki bekerült a rendszerbe egy „adatlapot” kap, melyet aktív oldalként linkelünk a névsorhoz. Jelenleg 80 személyről tudunk hírt adni, akik közül 51 személy életrajza 2010-ben került a honlapra. A régebbiek esetében is sor került egyes esetekben kiegészítésre, pótlásra. Az egyes személyekhez kapcsolódó anyagok gyűjtésében, az életrajzok összeállításában a helytörténeti különgyűjtemény dokumentumai mellett segítség jelentenek az interneten található tartalmak. Emellett minden megkeresett alkotó, kitüntetett stb. örömmel és szívesen segítette munkánkat. (Oláh Bernadett).

Elektronikus képtárunk folyamatosan bővül. Ebben az évben az aktualitások (könyvtári rendezvények) mellett elsősorban a városban található képzőművészeti alkotásokról készültek képek (újak, szkennelés) és kerültek fel a képtárba. Elkezdődött a könyvtárunk múltjához kötődő képi dokumentumok gyűjtése is. (Petrovicsné Gadanecz Júlia).

A helyismereti adatbázis népszerűségét és használhatóságát jelzi a negyvenezer találat az internetes keresőkön keresztül és azok a kérések, amelyekkel az adatbázis kapcsán keresik meg a könyvtárak az érdeklődők. Csak néhány példa: dr. Szabó Róbert az MTA Történettudományi Intézetének tudományos munkatársa egy történeti lexikon elkészítéséhez kérte segítségünket, Vígh György egy honlap működtetéséhez talált számos használható információt Perkátáról, melyeket linkelni tudott (cserébe „reklámozta” könyvtárunkat a honlapon), a helyi főiskola jubileumi almanachjának összeállításában sokat használták a szerkesztők az adatbázist és az elektronikus formában elérhető újságokat. Néhány esetben magánemberek fordultak hozzánk szüleikkel, rokonaikkal, önmagukkal kapcsolatos cikkekért (pl. Nagyéri János).

Műelemzések adatbázis

Az adatbázis szerkesztése, bővítése ebben az évben is folyamatos volt. Az adatbázis összesen 1429 rekorddal bővült. Az interneten való elérés nem csak a Dunaújvárosban élők számára jelent segítséget a tanulásban és a kutatásban. A tavalyi évhez képest közel háromszor több találatot regisztráltunk a honlapunkon (188 627). Volt olyan érdeklődő, aki az adatbázisban talált tételek miatt Szlovákiából keresett meg bennünket és iratkozott be könyvtárunkba, néhány esetben pedig Magyarország más településeiről érkezett kérés a könyvtárba. (Tóth Éva, Vígh Zsuzsanna)

Rendezvények, foglalkozások

A könyvtár rendezvényeinek szervezésére is rányomta a bélyegét a pénzhiány. Rendezvényeink megszervezését, lebonyolítását zömmel a pályázatokon keresztüli támogatások tették lehetővé. Néhány esetben ingyen vállalkoztak az előadásokra, beszélgetésekre vendégeink (elsősorban helyi előadók), néhány esetben pedig befogadó intézményként működtünk.

Hagyományosan gazdag volt a kínálatunk az Őszi Könyvtári Napokon (kiállítás, filmvetítés, előadások, beszélgetések stb.). Ennek a programsorozatnak a támogatására minden évben a megyei könyvtár pályázatán keresztül jutunk pénzforráshoz. Ez az idén kétszázezer forint volt.

A könyvtárban évek óta műkődő Könyvklub és a Cimbora Klub tagjai az idén is aktív közösségi életet folytattak.

A Könyvklub tagjai havonta egy alkalommal találkoztak a Felnőttkönyvtár kistermében, ahol olvasmányélményeiket osztották meg egymással.

A Cimbora Klub tagjai tizenhárom alkalommal találkoztak, kirándultak, játszottak és vetélkedtek. Néhány példa: "Fecskejáték" ; készülődés az adventi műsorra ; a Diótörő című balett közös megtekintése ; kirándulás a szentendrei skanzenbe ; Cimborák nyári találkozója Dunaújvárosban, közös kirándulás a Baracsi úti arborétumba ; Ki mit tud? a hetedik születésnapon ; vendégünk: Vukovári Panna, a muminkönyvek fordítója ; Mit mesél az arcod, a szemed avagy szóból ért az ember?

Négyszer találkozhattak a családok a Gyermekkönyvtárban kézműves foglakozásokon és két alkalommal tartottak előadást a Madártani Intézet munkatársai a fecskékről, az őket fenyegető veszélyekről. A Gyermekkönyvtárban a tanév során nyolc alsótagozatos osztály havonta egy alkalommal vett részt könyvtárhasználati órán.

A Ságvári Könyvtárat rendszeresen látogatta a Jószolgálati Otthon lakóinak kis közössége. Két előadást hallgathattak meg az érdeklődő gyerekek Dunaújváros madárvilágáról.

Felnőttek számára „... a könyvek birodalmáról...” címmel hirdettünk pályázatot, amelyre 22 pályamű érkezett. Összesen 70 olvasó pályázott a Könyvfaló címre, 6 felsőtagozatos és 64 alsótagozatos diák, 7 iskolából. Az alsótagozatosok 405 feladatlapot töltöttek ki és 96 műről 129 ajánlást készítette, a felsőtagozatosok 83 műről 87 ajánlást készítettek. A Mesemondó Gyerekek 19. találkozóján negyven diák szerepelt (24 alsótagozatos és 16 felsőtagozatos).

Az „Ilyenek voltunk...” (Dunapentele, Sztálinváros, Dunaújváros 1950-2010 című kiállításunk (Petrovicsné Gadanecz Júlia) mellett helyet adtunk a Ciprusi hangulatok című kiállításnak, Kozár Tivadar fotóinak és a rendőrség „Vigyázz magadra!” című vándorkiállításának.

A Felnőttkönyvtár kistermében minden hétfőn délelőtt Fejesné Horváth Irma, zenepedagógus vezetésével „Ringató” foglalkozáson vehettek részt a kisgyermekes családok.

Mindezeken kívül még a következő rendezvények voltak a könyvtárban:

A zarándok útja (vendég: Bernáth Zsolt) ; Meditációs koncert Bagdi Bellával ; Költészet Napja (előadó: ifj. Pálfalvi János) ; Stressz, egészséges életmód (vendég: Barna Miklós természetgyógyász) ; Seherezádé nyomában – nők és az iszlám (előadó: Kéri Katalin egyetemi docens) ; A rendszerváltás hatása életünkre, értékeinkre (előadó: Szegál Borisz pszichológus, főiskolai tanár) ; Immunrendszer, életmód, étkezés (vendég: Bokor Katalin természetgyógyász)

(A rendezvényekhez kapcsolódó meghívók, beszámolók, hírek a honlap archívumában elérhetőek.)

Egyebek

2010. június 30-tól a DMJV Közgyűlésének június 10-i ülésén született döntése alapján a könyvtár 008-as helyiségében került elhelyezésre a Dunaújvárosi TV archívuma (691 DVD, 3943 VHS videokazetta, 675 audiokazetta és 175 BETA kazetta). Jelenleg a kazetták dobozokban találhatóak, a későbbi tennivalók tisztázatlansága miatt még nem alakítottunk ki végleges helyet a gyűjteménynek. A tulajdonossal (Corner-Trade Kft) kötött, a DMJV közgyűlése által elfogadott megállapodás alapján a könyvtár jelenleg csak helyet ad az archívumnak: „... a későbbi felhasználó a jelen szerződés alapján a műsorfolyam tekintetében felhasználási jogosultságot nem szerez, így a műsorfolyam bármely részének bármilyen technikai eljárással történő rögzítésére, többszörözésére, megváltoztatására, nyilvánossághoz közvetítésére, használatára, hasznosítására, felhasználására, bármilyen egyéb módon történő felhasználására nem jogosult.” A tulajdonosi jog tisztázása után kerül majd sor az archívum további sorsával kapcsolatos döntésre, a könyvtár további feladatainak meghatározására.

2009 év végén vásároltuk meg azokat az alapanyagokat, faanyagokat, amelyekből 2010-ben elkészült a földszinti új kölcsönző pult, új tárolószekrény a DVD-knek az olvasóteremben. Új bútorok és padló került az állományalakító csoport irodájába (Sztupa Ferenc).

A 2010-es év a pénzügyi nehézségek ellenére sem mondható rossznak. A legnagyobb gondot a dokumentumok vásárlásánál éreztük. Látogatóink, olvasóink a statisztikai adatok szerint nem pártoltak el tőlünk, jelenleg még kielégítő a kínálatunk. A világhálón nyújtott szolgáltatásainkat pedig ebben az évben többen vették igénybe, mint 2009-ben. Szellemi, emberi kapacitásaink, lehetőségeink jobb, optimálisabb felhasználásával törekednünk kell a látogatók igényeinek mind szélesebb körű kielégítésre, még akkor is ha mindezek nem is pótolják az új dokumentumokat, de talán egyfajta megtartó erőt jelenthetnek.

2011. február 15.