ÚJRAOLVASÓ: Misilló királysága (regény)

125 éve született KASSÁK LAJOS, a magyar avantgarde megteremtője

ÚJRAOLVASÓ című rovatunkban a magyar irodalom meghatározó, mérvadó személyiségének

életútjára, életművére, egy-egy alkotására szeretnénk felhívni a figyelmet. 

Újraolvasással is ünnepeljük együtt egy-egy kerek évforduló kapcsán irodalmunk nagyjait és műveiket!

"Vasárnaponként gazdagon megrakodva az anyja is meglátogatta Misillót. A szikár, megedzett asszony erős, vigasztaló hittel készült hazulról, de alig váltott néhány szót a beteggel, hangos sírás fogta el s mindannyiszor csak erőszakkal tudták az ágytól elszabadítani.

Később, hogy kissé megszokta ezt az állapotot, szelíden, meleg szeretettel cirógatta fia bozontos vörösszőke fejét, majd az otthonról, az eljövendő egészséges, víg napokról beszélt neki s amíg titokban a laposan fekvő fehér pokróc alá kukucskált, naiv hittel maga is hinni kezdett a lehetetlenben, hogy egy szép napon majd új, a réginél is erősebb láb nő ki az otromba csonk helyén. Úgy gondolkodott - hála a Boldogságos Szűznek, Misilló még elég fiatal, s ha már az elhullott fogai helyett kinőttek az új, igazi fogak, biztos, hogy a lába is kinő."

A Misilló királysága  volt Kassák Lajos első regénye. A Nyugat adta közre foly­ta­tás­ban 1916 tavaszán és kora nyarán. A szomorú, realista néhol naturalista  történetben a főszereplők az emberi természet rosszabbik oldalát oldalát képviselik, mégis ez a regény hozta meg Kassák számára az irodalomban az áttörést.

Kapcsolódó linkek: