MUNKATERV 2009

A 2009-es év feladatait is alapvetően a könyvtárhasználók (távhasználók és személyes) által igénybe vett szolgáltatások színvonalas biztosítása határozza meg. Külön hangsúlyt fektetünk az új típusú kapcsolattartás eszközeinek használatára (e-mail, közösségi oldalak stb.), a könyvtár szolgáltatásaink bővítésére, korszerűsítésére (digitalizálás, olvasókör stb.).

I. Személyi és szervezeti kérdések:

2009-ben Fábián Krisztina a GYES mellett visszajön hat órában dolgozni. Képzettségének megfelelő feladatként a Béke Fiókkönyvtár működtetését kapta. Az eddig ott dolgozó Szántó Béláné más munkakör (digitalizálás) kap, munkavégzésének helye a központi könyvtár.

A 2008-ban nyugdíjba vonult kolléganők (Kálmán Andrásné, Gutenkunstné Szabados Margit) helyett nem vettünk fel új munkaerőt, viszont 2009. januárjától Horgos Marianna 8 órában, Kovács Dóra pedig 6 órában dolgozik, mindkettejük munkaideje 2-2 órával nőtt. A megnövekedett munkaidőben Horgos Marianna az állományalakításban vesz részt (az ottani feladatok igénye szerint) és szüksége esetén helyettesít a Ságvári Fiókkönyvtárban. Kovács Dóra a digitalizálás egyik felelőse.

A könyvtár képzési tervének megfelelően 2009-ben Rozmán Zsuzsanna folytatja és befejezi tanulmányait az ELTE könyvtár kiegészítő szakán. Törökné Antal Máriát egy gyermekkönyvtári munkával kapcsolatos akkreditált 60 órás tanfolyamra iskolázzuk be. Oláh Bernadett megkezdi felkészülését az angol nyelvvizsgára (szintfelmérés, tanfolyam).

II. Szervezeti és Működési Szabályzat:

2009. január 1-vel a 61/2008 számú törvény számos ponton módosította a KJT-t (pl, minősítés, végkielégítés stb.) A változásoknak megfelelően át kell nézni a SZMSZ-t és a szükséges módosításokat el kell végezni. Az eddig is szükséges, de még el nem készült mellékelteket el kell készíteni illetve frissíteni kell:

Tűzvédelmi Szabályzat (frissítés )

Balesetvédelmi Szabályzat (frissítés)

Vagyonnyilatkozati Szabályzat (frissítés)

Munkakörök Szabályzata (betöltendő munkakörök, végzettségek stb.) (új)

Állományalakítási Szabályzat

Gyűjtőköri Szabályzat (szerzeményezés, törlés) (frissítés)

Az elektronikus katalógus és az helytörténeti, műelemzések adatbázisok szerkesztési szabályzata (új+frissítés)

Digitalizálási terv (új)

Minősítési szabályzat (feladatok, végzettség, pályázat) (új)

Gyakornoki Szabályzat (frissítés)

Végkielégítési Szabályzat (új)

III. Állományalakítás, feltárás:

A szerzeményezés, az állománybavétel, a feltárás és a törlés folyamatos elvégzése az új Gyűjtőköri Szabályzatnak megfelelően.

Az elektronikus dokumentumok szerzeményezési stratégiájának hatékonyabbá tétele érdekében a 2008-ban kölcsönzött és nem kölcsönzött DVD-k és hangoskönyvek elemzése (milyen jellegűek a keresettek illetve nem kölcsönzöttek).

Állományellenőrzés a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskolába kihelyezett állománynál. A kint lévő állományból az utolsó példányok illetve a keresett dokumentumok áthelyezése a központi könyvtár megfelelő egységeibe illetve a fiókkönyvtárakba. Az állományellenőrzés mellett sor kerül a fölös, avult példányok törlésére is.

Az elektronikus katalógus adatainak kiegészítése a Gyermekkönyvtár és Ságvári Fiókkönyvtár állományánál.

Az új ETO táblázatoknak megfelelő szakjelzetek bevezetésének módszertani kidolgozása a 2 főosztályra vonatkozóan.

IV. Elektronikus szolgáltatások, honlap, digitalizálás:

Saját forgalmi adataink és az országos tapasztalat is azt mutatja, hogy a könyvtárak szolgáltatásainak igénybevétele eltolódik a távhasználat felé. Versenyképességünk egyik fontos területe az informatív, sokoldalú szolgáltatást nyújtó honlap.

Honlap:

    1. Az új honlap helyismereti, műelemzések és folyóirat-katalógus linkje még a régi felületre visz el, amely nem szép (különösen, ha összehasonlítjuk az új honlappal). A felviteli és a lekérdezési felület korszerűsítése. A változtatásra vonatkozó elképzeléseinket összegyűjtötte és rendszerezte Tóth Éva. A megvalósítás az idei év feladata, a honlap készítőjével (DDS) érdemes elkészíttetni ezt a munkát is.

    2. A felületek gondozása, folyamatos frissítése (hírek, ajánlások, évfordulók, linktár, közösségi oldalak, gyermekkönyvtári oldal stb.). A közösségi oldalak szolgáltatásai külön hangsúlyt kell fektetnünk a Fórum és a Kérdezzen – segítünk! szolgáltatások népszerűsítésére. (pl. az iwiwen, a honlap, faliújságon stb.)

    3. A honlap főoldalán a legalsó sáv (évfordulók alatt) új tartalommal való feltöltése, szerkesztése. Ez egy frekventált felülete a honlapnak, ide szeretnénk elhelyezni a várossal kapcsolatos, egy kattintással elérhető fontos adatok, dokumentumok és honlap közösségi szolgáltatások „gombját:

- helyi újságok digitalizált változatai (ezt most csak a linktárból illetve a középső „városi gombról” lehet elérni)

- helyi alkotók névsora, amelyhez linkeléssel kötődnek a helytörténeti adatbázisban az adott személyhez köthető információk és ha van, a saját honlap

- Fórumok és a Kérdezzen – Segítünk! szolgáltatásokra közvetlenül mutató figyelem felhívó „gombot” helyezünk el.

4. A Képtár anyagának bővítése, kiegészítése, új fényképek készítése a város középületeiről, köztereiről.

Digitalizálás, elektronikus, online elérhető dokumentumok az adatbázisainkban:

Továbbra is kiemelt jelentőségű feladat a saját készítésű adatbázisainkban (helytörténet, műelemzések) a közvetlen elérésű, teljes szövegű források folyamatos feltárása, csatolása. Az interneten található források figyelése és csatolása kiemelt feladat mind a két adatbázis esetében.

2008-ban elkészült a helyi újságok 1951 és 1961 (1951 és 1954 közötti évfolyamok nyomtatott formában nem voltak meg a könyvtárban) közötti számainak digitalizált változata (OSZK), formázás, rendezés után 2009. január 7-e óta elérhető a honlapunkon. A helyi sajtótermékek digitalizálását 2009-ben saját erőből folytatjuk. 2008-ban vásároltunk egy olyan szkennert, amelyen diafilmeket is lehet szkennelni. Mivel a helyi sajtó 1962 és 1986 közötti számairól van diafilmünk, gazdaságosabbnak tűnik, ha mi készítjük el a szkennelést.

2009-ben a helyi sajtó 1962-1967 évfolyamainak digitalizálása, formázása, rendezése a cél. Az elkészült évfolyamok internetes elérhetőségét a honlapunkon keresztül folyamatosan biztosítjuk.

Az 1951-1954 közötti évfolyamokat fel kell tárni a helyismereti adatbázisban. A következő évfolyamok (1955-1961) már fel vannak tárva a nyomtatott újságokból, így azokhoz csatolni kell az elektromos változatot is. Ez közel 2000 link elkészítését jelenti. Ezeknek a feladatoknak az elvégzése teszi lehetővé, hogy az adatbázisban biztosítani tudjuk a teljes szövegű elérést. Fontos, a városban hiányt pótló és egyedi ez a tevékenység, városunk múltjának a sajtó által mutatott szelete így valóban elérhetővé, közkinccsé válik és nem csak városunk számára, de a világhálón keresztül minden érdeklődő számra.

V. Olvasók, könyvtárhasználók - másképpen:

A hagyományos módszerek mellett új lehetőségekkel, eszközökkel próbálunk a könyvtárat személyesen felkereső olvasók „kedvébe” járni

A könyvtárat személyesen felkeresők száma az utóbbi évek során (különösen a felnőttek körében) folyamatosan csökken. Az is megfigyelhető, hogy a 14 év feletti korosztályhoz tartozó könyvtárlátogatók nagy része kölcsönöz is, azaz sok közöttük a rendszeres olvasó. 2009-ben megpróbálunk egy új formát, lehetőséget kialakítani az olvasni szeretők számára. Olyan kis közösség, olvasókör kialakítása a cél, ahol a résztvevők megoszthatják egymással olvasmányélményeiket, gondolataikat. A közösség kialakításának előkészítésében a könyvtár elektronikus szolgáltatásait igénybevevő (hírlevél, előjegyzés, hosszabbítás stb.) olvasóink számára ajánljuk fel a lehetőséget. Bízunk abban, hogy sikerül legalább egy autonóm kis közösség működését elindítani.

A 14 év alatti korosztálynál az a cél, hogy a kölcsönzők, olvasók arányát növeljük a látogatók körében. A gyerekek életkori sajátosságaiból adódik, hogy szívesen vesznek részt vetélkedésben. Ennek eddig egyik formája volt a Könyvfaló Kerestetik pályázat. 2009-ben a pályázat formája és tartalma megújul. Eddig feladatlapokat kellett kitölteni az ajánlott könyvekhez kapcsolódóan, az idén ajánlások készítése a feladat. A feladat népszerűsítése, az ajánlások elkészítésének segítése több egyéni foglakozást kíván meg a gyermekekkel.

A jól bevált könyvtárhasználati foglakozások módszerén annyiban változtatunk, hogy az új szemléltetési lehetőségeket is igénybe vesszük (projketor), elkészítjük a bemutatókat, reprezentációkat a standard tananyaghoz kötődően (katalógushasználat, írás- és könyvtártörténet).

VI. Rendezvények:

2009-ben városi szinten két új esemény megszervezésére és lebonyolítására kerül sor:

- 150 éve (1859. szeptember 30.) született Benedek Elek. Az évforduló alkalmából a Gyermekkönyvtár meseíró versenyt hirdet.

- 225. éve (1784. március 27.) született Kőrösi Csoma Sándor. Az évforduló alkalmából a Béke Fiókkönyvtár vetélkedőt szervez magyar utazók, földrajzi felfedezők munkásságával kapcsolatban

A Gyermekkönyvtárban folytatódnak a hagyományos foglalkozások a Cimbora Klub és a Családi délutánok keretében. A Béke Fiókkönyvtár új típusú rendezvényt is szervez: Vikár Béla születésének 150. évfordulója kapcsán táncház szervezése. A Ságvári Fiókkönyvtárban új kezdeményezésként „Rendhagyó irodalomórákat” és óvodás csoportoknak mesedélutánokat szervezünk.

A Felnőttkönyvtárban a hagyományos formában, előadásokkal kapcsolódunk a Radnóti-évfordulóhoz (100 éve született (1909. május 5.) és 65 éve halt meg (1944.november 9.) és a Darwin-évfordulóhoz (200 éve (1890. február 12.) született Charles Darwin .

Kiemelt feladat az Őszi Könyvtári Napok helyi rendezvénysorozatának megszervezése, lebonyolítása.

VII. Célfeladatok:

A célfeladatok 2009-ben is a munkaterv kiemelt területeihez kötődnek:

1. Honlap, teljes szövegű hozzáférés biztosítása:

- Képtár: a város középületiről, köztereiről képek készítése (kb. 250 kép), formázása, informatív feliratokkal való ellátása

Petrovicsné Gadanecz Júlia

  • A digitalizált helyi sajtó cikkeinek csatolása a helytörténeti adatbázisban (kb. 2000 link) és a hiányt pótló évfolyamok feltárása (5-600 tétel)

Hidvégi Judit

2. Új szemléltető módszer kidolgozása, bemutatók elkészítése a Gyermekkönyvtár könyvtárhasználati foglalkozásaihoz

Polán Ernőné

Törökné Antal Mária

Horgos Marianna