2013. évi munkaterv

 Változások:

Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlésének 462/2012. (XI. 15.) határozata, amely az Intercisa Múzeum átvételével kapcsolatos szándéknyilatkozat elfogadásáról, és a kapcsolódó feladatok meghatározásával kapcsolatos. A határozat 2 pontja értelmében: „Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlése az Intercisa Múzeum gazdasági feladatainak ellátására 2013. január 1-jei hatállyal kijelöli a József Attila Könyvtárat, egyúttal a könyvtár gazdasági csoportjának 1 fő szakemberrel való bővítését engedélyezi.”

A továbbiakban mind a két intézmény önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv, a könyvtára gazdasági csoportja a múzeum gazdálkodásával kapcsolatos feladatokat látja el.

A feladatbővülés elsősorban a gazdasági vezető számára jelent új feladatokat, amelyeket az új szakember munkába állásáig a gazdasági csoport tagjaival oszt meg.

Az új feladatról Együttműködési megállapodást kell készítenie a két intézménynek, melyben rögzítjük a feladatok megoszlását, a gazdálkodással kapcsolatos tennivalókat és szabályokat.

A változással kapcsolatban Dunaújváros Megyei Jogú Város Közgyűlésének 475/2012. (XI.29.) határozata a József Attila Könyvtár alapító okiratának módosításáról döntött.

A könyvtár működésével kapcsolatos fontos változás Az emberi erőforrások minisztere 13/2013. (II.14.) EMMI rendelete a települési önkormányzatok könyvtári, közművelődési és múzeumi feladataihoz nyújtott támogatások részletes szabályairól. A rendelet II. fejezetének 4. pontjának 2. bekezdése alapján a költségvetésből az önkormányzatok felé a könyvtári szakfeladatokra fordítandó összeg 10%-át dokumentumvásárlásra kell fordítani. Ez esetünkben közel 5 millió forintot jelent.

Költségvetés

A 2013-as év költségvetési előirányzatunk bevételi oldala a következőképpen alakult:

Bevételek előirányzata:

Fenntartói támogatás: 78 700 ezer forint

Saját bevétel: 4 500 ezer forint

Összes bevétel: 83 200 ezer forint

Kiadások előirányzata:

Bérjellegű kiadások: 67 800 ezer forint

Dologi kiadások: 15 500 ezer forint

Összesen: 83 200 ezer forint

2013-ban elsősorban az adózók által felajánlott 1%-ra építve megpróbáljuk folytatni a számítógépes infrastruktúra fejlesztését, a gépek cseréjét.

Személyzeti kérdések, ügyrend, szabályzatok

2013-ban 25 fő dolgozik a könyvtárban: 23 fő nyolc órában,  1 fő négy órában, 1 fő hat órában (GYES mellett)

más megosztásban:

10 fő felsőfokú szakirány végzettségű könyvtáros, 6 fő könyvtáros asszisztens,  4 fő könyvelés, pénztár, gazdasági és egyéb ügyintézés, 2 fő takarítás, 1 fő könyvkötő, 2 fő ruhatáros

Új és felülvizsgálandó szabályzatok, ügyrendek, tervezetek (erre elsősorban a jogszabályi környezet változása miatt kerül sor):

  1. Szervezeti és Működési Szabályzat módosítása

  1. Gazdálkodással, ügyvitellel kapcsolatos szabályzatok módosítása

Szakmai szabályzatok:

  1. Az elektronikus állománynyilvántartás és katalógus felviteli szabályzatának véglegesítése

  2. A Gyűjtőköri Szabályzat felülvizsgálata

  1. A Várostörténeti kronológia adatbázis felviteli és szerkesztési szabályzata

  1. Stratégiai terv az országos stratégiai tervhez igazodva

Együttműködés, kapcsolatok

2013-ban is részt veszünk az Állami Számvevőszék Integritás Projektjében. Folytatjuk a munkát Az Országos Digitális Könyvtárkataszter a "21. századi közoktatás – fejlesztés, koordináció" kiemelt projektben, melynek keretében a könyvtár által digitalizált tartalmakról adatokat szolgáltatunk egy közös nyilvántartó adatbázis számára.

Az ADU Csepel Vállalkozói Szakközép- és Szakiskola és a Pentelei Molnár János Szakiskolával van szerződésünk az iskolai könyvtári feladatok ellátására, melyért a két iskola térítést fizet.

Évek óta tapasztaljuk a tendenciát, hogy csökken vagy stagnál: a beiratkozott olvasók száma, a könyvtárat személyesen felkeresők száma és az olvasók korosztályi összetételében folyamatosan csökken a közép- és felsőoktatásban tanulók száma.

2011-ben (erre az évre van korosztályi statisztika) Dunaújváros 14 év alatti lakóinak 41%-a volt beiratkozott olvasónk, a 15-18 éves korosztálynak azonban már csak 34%-a. A középiskolás korosztály aránya három év alatt 12%-kal csökkent. Mindannyian tudjuk, hogy emögött az a jelenség áll, hogy a tanuláshoz szükséges információk megszerzésének fő forrása ebben a korosztályban az internet, idejük kevés, és sok, más élményforrás áll rendelkezésükre. Az is elfogadott, hogy olvasni nem csak könyvtári könyveket lehet.

Ám mégis kiemelt és fontos feladatunk, létezésünk alapja a sokat olvasó, a könyvet meghatározó élményforrásnak tekintő olvasó. Ezért kerestünk ebben az évben valami olyan formát, amellyel talán meg tudjuk „fogni” az olvasás élményének a középiskolásokat.

A Széchenyi István Gimnáziummal elsősorban a középiskolások tanulmányait segítő programok tervezésében, megvalósításában dolgozunk együtt. A Nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény értelmében 2016-tól az érettségi vizsga letételének előfeltétel 50 óra közösségi szolgálat teljesítése. A közösségi szolgálat könyvtári környezetben való teljesítéséről együttműködési megállapodást kötöttünk (8.melléklet), melynek keretében ifjúsági olvasókört szervezünk közösen és az itt végzett „munkát” közösségi szolgálatként végezhetik a diákok.

2013-ban is folytatjuk a Gyerekkönyvtárban az óvodások és iskolások számára a könyvtárat bemutató és az olvasásra ösztönző foglalkozásokat.

Új együttműködési formát alakítunk ki a Libri könyvesbolt-hálózattal, melynek értelmében a könyvvásárlók, illetve a könyvtár olvasói kedvezményekre jogosultak a társintézményben.

Nyitva tartás, munkarend, szabadság

Továbbra is nyitva tartunk a szombati napokon, kivéve a június 17-e és augusztus 20-a közötti időszakot.

Július 22-e és augusztus 16-a között rövidített nyitva tartás: hétfő, szerda, péntek: 8-13, kedd, csütörtök: 14-19.

A szabadságolási terv elkészítésének határideje: 2012. április 15.

A szabadságolási tervben mindenki vegye figyelembe, hogy az éves szabadságából minimum 15 napot egybefüggően június 15-e és augusztus 20-a között kell kivennie.

Kiemelt feladataink, célfeladatok

Honlap, elektronikus katalógus:

  • A könyvtári honlap megújításának előkészítése.

    Cél: ötletek, tapasztalatok, igények felmérése a munkatársak és a honlap szolgáltatásait igénybe vevő olvasók körében
  • A gyűjteményes kötetek elektronikus katalógusban való feltárása új, a felhasználók számára könnyebben érthető formában.

Felnőttkönyvtár:

  1. „Változó városunk” címmel kiállítás készítése a helyismereti különgyűjtemény képeslap és fotógyűjteményének és adatbázisban feltárt cikkek alapján.

  2. A helyismereti különgyűjtemény részét képező diafilmek (kéziratok, tanulmányok stb.) szkennelése.

Állományalakítás:

  • Állományrevízió, a fölös példányok kivonása a Gyermekkönyvtárban

    Cél: a gyermekkönyvtári terek átalakításának előkészítése
  • A nyelvkönyvek és az idegen nyelvű szépirodalmi állományrész ellenőrzése, a hiányok törlése, a gyűjtőkör vonatkozó részeinek módosítása.

  • Régi, ma már nem használt könyvtári jelzetek (140, 140M, 300K-1, 300K-2, 300K-4, 300K-9, 300KI, 300KP, 300KPI) megszüntetése, a könyvek új szakjelzettel való ellátása, a változások követése a nyilvántartásokban, katalógusokban. és a könyveken, a fölöspéldányok törlése.
Rendezvények, kisközösségek
  • Ifjúsági olvasókör létrehozása és működtetése, különös tekintettel a középiskolai közösségi szolgálatra

    Cél: a középiskolás korosztály körében az olvasás népszerűsítése, konkrét művek elolvasása, a mű kapcsán beszélgetés a felmerült gondolatokról, közösség kialakítása

  • A Gárdonyi Géza Általános Iskolával együttműködve városi szintű szépolvasási verseny megszervezése az író születésének 150. évfordulója alkalmából.

Mindennapi, folyamatos feladatok

A könyvtár folyamatos működtetése, a szolgáltatások biztosítása továbbra is alapvető feladat.

Állományalakítás

2013-ban 5 millió forintot kell biztosítani a fenntartónak dokumentumvásárlásra. Ez az összeg 40%-kal (2 millió forint) több mint amennyit a tavalyi évben tudtunk gyarapításra fordítani. Amennyiben sikerül megkapnunk ezt az összeget, akkor tudunk egy-egy műből (pl. sikerkönyvek) több példányt is beszerezni, DVD-ket vásárolni, illetve a Béke Fiókkönyvtár állományát is nagyobb mértékben tudjuk gyarapítani új könyvekkel.

A szerzeményezés alapja továbbra is a KELLO által kiadott Új Könyvek ajánló jegyzék és továbbra is hangsúlyt helyezünk az olvasók kéréseire, kívánságaira.

Folyamatos a dokumentumok állományból való kivonása, törlés. 2013-ben befejeződik a Felnőttkönyvtár szépirodalmi raktári állományának revíziója.

A kötészeti munkák sorában változatlanul arra törekszünk, hogy a kisebb sérüléseket úgynevezett gyorsjavítással oldjuk meg (egy-két napos forgalomból való kivonás) és csak azok a dokumentumok kerüljenek köttetésre, amelyek már nem javíthatók és az állományunk szerves részét képezik. A végleg őrzött periodikumok köttetése folyamatos.

Az elektronikus katalógus adatainak kiegészítése folytatódik:

Béke Fiókkönyvtár állománya és a csak a hálózati raktárban található szakkönyvek ETO-jelzeteinek pótlása.

Információszolgáltatás, tájékoztatás, ajánlás, kölcsönzés

A könyvtárat felkereső látogatók, olvasók mindennapi szakszerű és korrekt tájékoztatása, a kölcsönzés lebonyolítása alapfeladatunk.

A tájékoztatás új formájaként tavaly vezettük be az „Újraolvasó” nevű ajánlási formát, melynek fogadtatása tapasztalataink szerint kedvező volt, az idén folytatjuk az ajánlásoknak ezt a módját. Az elektronikus felületen megjelenő ajánlások készítését és a tematikus ajánló füzetek bővítését is folytatjuk mind a Felnőtt-, mind a Gyermekkönyvtárban.

Továbbra is fontos feladat a honlap rovatainak folyamatos tartalmi aktualizálása, frissítése.

Digitalizálás

Folytatódik a helyi hírlap digitalizálása:

1971, 1972, 1973, 1974-es évfolyamok fénymásolóval, az

1983, 1984, 1985, 1986, -od évfolyamok a diafilmek alapján

Az újonnan digitalizált újságok linkelése a helyismereti adatbázisban feltárt elemekhez folyamatos.

Mivel a helyi hírlap évfolyamai közül az 1987-es az utolsó, teljes évfolyam, amely még filmtekercsen megvan, 2013-ban elkezdtük a 1988-as évfolyam fényképezését.

Adatbázisok, különgyűjtemények

A Műelemzések, a Helyismereti az és a ”Hírünk, nevünk messze száll...” Várostörténeti kronológia adatbázis építése folyamatos, az időről időre szükségessé váló javításokat, módosításokat folyamatosan végezzük.

A Helyismereti adatbázis építési és szerkesztési szabályzatának előkészítése, a főbb szempontok rögzítése (segítség: a Műelemzések és a „Hírünk, nevünk messze száll...” adatbázis szabályzata).

A Várostörténeti kronológia adatbázis szerkesztési szabályzatának előkészítése, a főbb szempontok rögzítése.

A Helyismereti különgyűjtemény részét képező fotók, fényképek rendszerezése, szkennelése elkészült. Az idei év feladata a praktikus, jól kezelhető tárolási forma megtalálása és a feltárás módszerének kidolgozása.

A Helyismereti különgyűjtemény virtuális „része” a honlap Képtárában található „Képes múzeum”, melynek további bővítése, építése folyamatos feladat.

Béke Fiókkönyvtár

A tavalyi célfeladatban kitűzött cél a következő volt: a kölcsönzési alkalmak számának és a kölcsönzött dokumentumok számának növelése a 14 év alattiak körében legalább 15%-kal. Ebben az évben meg kell őrizni az elért eredményeket. Továbbra is ösztönözni kell a gyermekolvasókat, hogy kapcsolódjanak be a gyermekkönyvtárosok által készített „Rejtvényvár” pontgyűjtő versenybe. A kisebbek számára alkalmanként mesedélután, diavetítés szervezése.

Rendezvények, vetélkedők, kisközösségek

  1. Megújult formában folytatódik a Rejtvényvár című pontgyűjtő verseny, melynek keretében havonta más-más témakörrel ismerkedhetnek meg a gyerekek a kérdések, feladatok alapján.

  2. 2013-ban ünnepli 10. születésnapját a Cimbora-klub, mely továbbra is folytatja tevékenységét a könyvtár támogatásával.

  3. Folytatja működését a felnőtt olvasókör, melynek tagjai havonta egyszer találkoznak és osztják meg egymással olvasmányélményeiket.

  4. Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából a Költészet Napjához kötődően játékos, zenés, verses foglalkozás megszervezése a Gyermekkönyvtárban.

  5. Weöres Sándor születésének 100. évfordulója alkalmából a Széchenyi Gimnáziummal együttműködve verses megemlékezés megszervezése egy irodalomtörténész előadásával összekötve (Harmath Artemisz)

  6. Az idén október 7-e és 13-a között kerül sor az Országos Könyvtári Napokra, melynek fő témaköre az emberi kapcsolatok milyensége, alakulása stb. Lehetőségeinkhez mérten igyekszünk a könyvtári hét minden napjára érdekes és tartalmas programot szervezni.

A munkatervben megjelölt feladatok mellett (mint minden évben) az idén is valószínűleg adódnak be nem tervezett tennivalók és az intézmény gazdasági helyzete miatt is történhetnek