AJÁNLÓ

FELNŐTTKÖNYVTÁRGYERMEKKÖNYVTÁR

SzépirodalomBestsellerek, romantikus történetekBűnügyi történetek, krimikFantasztikus regények, fantasy, sci-fikTinisarokÉletrajzi regények Ismeretterjesztő és szakirodalom - Mentálhigiéné, lélektan, pszichológiaHangoskönyv

Felnőttkönyvtár

Szépirodalom

Abriel, Anita: A remény útjain >>

Anita Abrielt magyar származású édesanyjának igaz élettörténete inspirálta regénye megírására. A könyv kezdetén 1946-ot írnak a naptárak, amikor Frankel Vera barátnőjével, Bán Edittel együtt megérkezik Nápolyba. A barátnők 1944-ben egy Auschwitzba tartó vonatról, a csodával határos módon tudtak megszökni, amikor Vera édesanyja, Alíz egy férfi segítségével meglazította a marhavagon rácsait, a két lány le tudott ugrani a halálvonatról. Miután véget ért a háború, azzal kellett szembesülniük, hogy valamennyi rokonuk gázkamrákban halt meg. Vera és Edit ekkor Nápolyba mennek, itt próbálnak meg élni, és Vera az amerikai, Anton Wight kapitánynak közbenjárására az Egyesült Államok nagykövetségén kap munkát. A lány időközben beleszeret a férfibe, aki viszonozta az érzelmeit, majd egy értékes nyakékkel lepi meg, de ezután nemsokára nyoma vész Antonnak…

Barna Imre: Kérdezd meg tőle >>

Az első regényével jelentkező Barna Imre történetének központi alakja Barabás Endre, azaz Bandi, a Budapesten élő diák, akinek vallási hovatartozása és egyéb családi kapcsolatai meglehetősen bonyolultak. A fiatal fiú indentitás-keresése adja a történet gerincét, mert Bandi mindvégig azt keresi, kiknek a leszármazottja ő, mert úgy érzi, ha pontosan meg tudja határozni születésének „koordinátáit”, akkor ő maga is helyére kerül majd a világ bonyolult összefüggésrendszerében. Barabás gyermekkorába is beavatódik az olvasó, amikor a Miksa utcában gyerekeskedő Bandi a későbbi szentendrei lakhelyüktől, a nagyszülők szamárhegyi házig kalauzolja az érdeklődőt. Az élményekkel teli gyermekkor eseményei is kérdésekké formálódnak benne, hiszen az orosz anya, a magyar apa a család egyik ágának zsidósága olyan bonyolultan fonódnak össze a gyermek életében, amelyet nem tud pontosan értelmezni.

Czóbel Minka: A pillanat értéke >>

A jelen kötetbe a szerkesztő a költőnő által kötetbe nem rendezett írásait gyűjtötte össze, melyek még Czóbel életében megjelentek, azokat a költőnő maga publikálta. A kötet nagy érdeme, hogy ezeket a lappangó verseket és kisprózai műveket tárja a mai olvasók elé, így nem kell a könyvtárak archívumából összevadászni Czóbel kevésbé ismert műveit, melyek közül az elsőket 1886-ban, míg az utolsó novellát 1939-ben publikálta. Gazdag írói, költői életmű, amely érdemes az olvasásra, arra, hogy szélesebb körben tejesszék, valamint az elmélyült elemzésre egyaránt, melyhez a jelen kötet aktívan hozzájárul. A költőnőről Bíró Erzsébet Franciska (a kötet szerkesztője) utószavából ismerhetünk meg több információt, melyek tovább árnyalják a Czóbel Minkáról kialakult képet.

Eliot, Thomas Stearns: Egy keresztény társadalom eszméje >>

A Nobel-díjas költő és esszéista két rövidebb írását veheti kezébe az olvasó: a Századvég politikai műveket magában foglaló sorozatába T. S. Eliot A hagyomány és az egyéni tehetség, illetve Egy keresztény társadalom eszméje című művei kerültek be. A két mű a hagyományokkal, a modernizmus veszélyeivel vet számot. Eliot jól látta a totalitárius államok felől érkező fenyegetéseket a harmincas években, melyekkel szemben szerinte a demokráciák önmagukban nem bírnak kellő erővel, nem bírnak kellő szellemi alappal, hogy szembe tudjanak szállni. Ha Isten helyett a tömeg magát kezdi imádni, könnyen teret nyerhet Hitler vagy Sztálin az imádat tárgyaként. A vezérkultusz az eltömegesedés, valamint a materializmus elterjedésének rovására volt írható Eliot szerint, amelyből egyedül egy keresztény társadalom jelenthet kiutat, működő, erős alternatívát.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Fám Erika: Halló, Juli! >>

Az erdélyi születésű író első regényét veheti kézbe az olvasó. Fám Erika maga is stíluskísérletnek jelölte meg a telefonos párbeszédek sorából összeálló regényének műfaját. A történetben két nő telefonbeszélgetése alkotja a regény alapszövetét. A barátnők tíz éve nem találkoztak egymással személyesen. Az időközben már feleségként, anyaként működő fiatal nők szeretik a munkájukat, de közben örökös kétségek között vergődnek, hogy idő hiányában képtelenek saját elvárásaiknak megfelelően teljesíteni. Julinak tehetsége van az íráshoz, ám a családi röghöz kötöttség nem engedi, hogy vágyait megvalósítsa, hogy szavakba öntse gondolatait, fájdalmait, kételyeit. Julinak magának kell eldöntenie, miként gyűri le frusztrációját, akár egy blogírással, amelyben megfogalmazhatja az őt szétfeszítő gondolatait. Közben barátnője tőle kér segítséget a gyermeknevelésben, mert csemetéi a szép szóra nem figyelnek, csak ha az édesanyjuk ordítozni kezd velük.

György Alida: Hármasszabály >>

A fiatal író novellái gyermeki szemszögből ismertetik meg olvasóikkal egy hagyományos székely falu mindennapjait, a rokonsági viszonyok és szokások szövevényes világát, melyet a gondoskodó szeretet és nyers brutalitás egyaránt meghatároz. Az egyes szövegekből lassan felsejlik a falu mikrovilága, melyet elfojtott agresszió, ki nem mondott ellentétek, lappangó indulatok egyaránt meghatároznak a boldog, olykor idilli hétköznapok mellett. A magyarok és cigányok között feszülő kulturális és etnikai konfliktusok, a románok és a magyarok félreértései és tudatos vagy naiv meg nem értési aktusai mind-mind e világ részeit képezik, amelyet a maga kuszaságában a novellák én-elbeszélőjének, egy gyereklánynak kell a maga erejéből, és a felnőttek időnként odavetett kurta megjegyzéseiből megismernie és felépítenie.

Jezsó Ákos: Mécses a ködben >>

A történész, teológus szerző új regénye a Megyek túlra (2017) című családregény folytatása. Az előzmény a felvidéki magyarság II. világháború alatti és utáni megpróbáltatásairól, a ki- és áttelepítésekről, a jogfosztottságról, a családok és a nemzet szétszakításáról szólt. A folytatás az 1950-es évek Csehszlovákiájában – éppenséggel a csallóközi Dunaszerdahelyen -, illetve Magyarországon, Mezőkovácsházán játszódik, zömmel az első részben megismert szereplők sorsának továbbmondásával. Mindkét műben súlyos kifejező erővel jeleníti meg a szerző a két helyszínen párhuzamosan futó eseményeket 1957 tavaszáig. Az egyszerre lendületes és plasztikus stílus harmonizál a történtek drámai vagy balladai tónusával, filmszerű ábrázolásmódjával. Mint egy kétszintes görög drámából, úgy értesül az olvasó a felvidéki és a hazai eseményekről, miközben két, egyformán szörnyű diktatúra körülményeit, légkörét ismerheti meg.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Keyes, Daniel: Szép álmokat, Billy! >>

A könyv William Stanley Milligan élettörténetének valósághű elbeszélése, akit megsokszorozódott személyisége miatti beszámíthatatlansága okán, több mint harminc esztendővel ezelőtt - az Egyesült Államok igazságszolgáltatásának történetében először - nem találtak bűnösnek súlyos bűncselekmények elkövetésében. Milligan őrizetbe vétele és vád alá helyezése óta vált közismert személlyé, tüneteit kórházi bentfekvőként alapos pszichiátriai és pszichológiai megfigyelésnek vetették alá. Egyes orvosi feltételezések szerint Billynek további, eddig még nem felfedett személyiségei is lehetnek, s ezek közül némelyik elkövethetett egyelőre még felderítetlen bűncselekményeket is. A huszonhárom éves fiatalember tíz arcát, s "belső embereinek" legmélyebb titkait és környezetét két éven át értő figyelemmel kísérő Keyes segítségével a "kívülállók" is betekintést nyerhetnek egy különösen hátborzongató és rejtélyesen izgalmas lélek világába.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Keyes, Daniel: Virágot Algernonnak >>

„Algernon egy kedves egér. Puha, mint a vatta. Pislog és amikor kinyitya a szemit akor fekete és körülöte meg rózsaszínű” – írja a regény hőse, Charley Gordon egyik korai „előmeneteli jelentésében”. Algernon emellett különleges egér: ugyanazon az agyműtéten esett át, mint Charley, és ettől valóságos egérzseni lett. Charley hasonlóan járt: harminckét éves koráig kedves, ám gyengeelméjű fiatalember volt, a műtét után rohamos szellemi fejlődésen ment át, intelligenciahányadosa messze felülmúlta a zseniszintet. Sajnos, az eredmény sem nála, sem Algernonnál nem lehetett tartós: amikor Charley észrevette Algernon hanyatlását, kutatásaival maga bizonyította be, hogy a visszaesés törvényszerű, és minél magasabb az időközben elért szellemi szint, annál rohamosabb a végromlás. Utolsó „előmeneteli jelentéseiben” Charley a kezdeti szintre esik vissza, szívfacsaró módon ismétli meg kezdeti helyesírási hibáit és fogalmazási primitívségeit...

A szerző művei könyvtárunkban >>

Salinger, Jerome David: Alpári történet Esmének, szeretettel >>

A kötet kilenc elbeszélésének csaknem mindegyike magán viseli az író nevezetes regényének, a Zabhegyezőnek azt a vonását, hogy hőseik vagy koravén gyerekek, túlérett kamaszok, vagy éretlen felnőttek. Ugyancsak igazi salingeri sajátság, hogy a novelláknak alig van elbeszélhető cselekménye, ellenben a szereplők megállíthatatlanul szövegelnek, és rendszerint érdektelen semmiségekről beszélnek. Ám a cselekmény hiánya, az üres dialógusok sokasága mögül fölsejlik egy sajátságos lelki világ, a szereplők elvágyódása, alaktalan, de örökös mást akarása vágyása, hiányérzete. Salinger éppen az érdektelen, súlytalan szövegelésben mutatja föl az élet lényeges dolgait. Hangja sokszor ironikus, néha cinikus, stílusa a jassznyelv elemeivel dúsított, miközben mély humanizmussal az ember örökös helykeresését ábrázolja.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Wodehouse, Pelham Grenville: Fiatalemberek slamasztikában >>

Az angol humor egyik legmagasabb szintű tolmácsolójának tizenegy novelláját tartalmazza a kötet. Az írások mindegyikében a Parazita klub szépreményű ifjainak és idősebbjeinek kalandjait sorakoztatta fel a szerző. Ezek a származási előjogaikra oly szívesen hivatkozó, kacagtató jellemű figurák, szerencsétlenül csetlenek, botlanak a szerelem útvesztőjében és mindig elszalasztják a kedvező alkalmat, hogy karjaikban tarthassák az imádott nőt. Felbukkan Fred bácsi, azaz Lord Ickenham (Ha Fred bácsi benéz…) és sokat szenvedett unokaöccse, Pongo Twistleton. Folyamatosan fogadnak a leglehetetlenebb ügyekre és ilyenkor olyan nem létező összeget tesznek kockára, ami megerősíti pozíciójukat felső köreikben. Freddie Widgeonről szól a Búcsú a macskáktól című novella, Percy Wimboltról és Nelson Corkról A cilinderek rejtélye című kacagtató írás.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Bestsellerek, romantikus történetek

Fleming, Leah: A képeslap >>

A regény két idősíkon, egyfelől napjainkban, a 2000-es években, Ausztráliában játszódik, másfelől a 2. világháborút megelőző esztendőkbe, az 1930-as évekbe kalauzolja el olvasóit az író. Melissa édesapja, Lew Boyd alkoholista, aki soha nem bánt jól a lányával, ám amikor haldoklik, magához hívatja Melt, hogy megbánja bűneit és egy levelet is hagy hátra, amelyben egy rejtélyes képeslap küldőjéről, Desmondról ír, aki az édesanyja barátja lehetett. Arra kéri Melissát, derítse ki a családjuk titkokkal átszőtt történetét, mert Lew arra sem emlékszik, hogy gyermekként miként került el Ausztráliába. Ez a képeslap indítja el a történetet, majd az író az idő kerekét visszaforgatja az 1930-as esztendőbe. Ebben az időben élt Melissa nagyanyja, Caroline, aki Skóciában töltötte gyermekkorát. Egy napon azonban kiderült, hogy Phoebe, aki felnevelte, és akit a lány a nagynénjének hisz, valójában az édesanyja...

A szerző művei könyvtárunkban >>

Putney, Mary Jo: Becstelen szerelem >>

Ötödik kötetéhez érkezett Mary Jo Putney A jó útra tértek testvérisége címen futó regényfolyama. A történet cselekménye ezúttal 1816 márciusában veszi kezdetét, Londonban. A régóta tartó harcokból tér vissza a Királyi Haditengerészet tisztje, Lucas Mandeville is. A katona sok mindent átélt már; rendre visszatérő rémálmaiban ágyúzások, lángoló hajók, pisztolyokkal meg rövid tengerészeti kardokkal vívott közelharcok elevenednek meg, meg persze hosszú raboskodásának emlékei. Megfogadta azonban, hogy minden tőle telhetőt megtesz, hogy visszakerüljön abba a világba, amelybe született. Ezért is megy el Lord és Lady Clanton báljára, ám meglehetően feszélyezve érzi magát a közegben. Vajon be tud illeszkedni ismét a londoni társaságba? Miként fognak tekinteni rá? Képes szembenézni tetteivel, és attól való félelmével, hogy egyszer majd valaki felelősségre vonja a múltban meghozott döntéseiért?

A szerző művei könyvtárunkban >>

Strawser, Jessica: Felejts el örökre >>

A különös hangulatú, krimielemekkel is fűszerezett történet két barátnő, Liza és Molly kapcsolatáról szól, akik távol kerültek egymástól és csak az időnkénti skype-beszélgetések jelentik a kapcsolattartást közöttük. Egyik este, amikor Molly kimegy a szobából, Liza rémülten látja, hogy barátnője házába egy símaszkos férfi lép be, majd amikor meglátja a képernyőn Lizát, azonnal lehajtja a laptop tetejét. A nő annyira megrémül a látottaktól, hogy rögtön hívja a rendőrséget. Ám a kiérkező rendőröknek Molly azt mondja téves riasztás volt, senki sem tört be hozzájuk, majd amikor Lizáék is odaérnek, barátságtalanul kidobja barátnőjét a házukból. Mi történhetett, ki volt a símaszkos férfi, akit Liza látott? Molly azt gondolja, hogy a szomszédjukban lakó Rick volt az, aki belopakodott a házukba. Lassan azonban kiderül, hogy a családfő, Daniel anyagilag a csőd szélére került és valami sötét titkot rejteget a családja előtt…

Wiggs, Susan: Talált Kincsek >>

A történet San Franciscóban játszódik, itt él Natalie Harper, akinek édesanyja egy kedves kis könyvesbolt, a Talált Kincsek Boltja tulajdonosa. Natalie édesanyja halála után először el akarja adni a régi lerobbant házat, amelynek földszinti részében „üzemel” a Talált Kincsek Boltja, ám végül, gyermekkori emlékeinek hatására úgy dönt, megtartja az örökséget és minden megtakarított pénzét a bolt felújítására fordítja. De rá kell döbbennie, hogy a régi ház, amelynek emeleti részébe költözött, annyira lerobbant, hogy szinte lakhatatlan és teljes felújításra szorul. Peach Gallagher, az ezermester és nem mellesleg jóképű munkás jelentkezik nála és Natalie felfogadja a helyi férfit, hogy újítsa fel a házát. A hosszadalmas munkálatok közben régi iratok kerülnek elő a láda mélyéről, és a lány olyan titkokat tud meg családja életéről, amelyek eleddig rejtve voltak előtte. Nem mellesleg Peach és közötte egyre őszintébb vonzalom szövődik…

A szerző művei könyvtárunkban >>

Bűnügyi történetek, krimik

Leblanc, Maurice: Arsene Lupin kalandjai >>

A detektívirodalom klasszikus figurája az ezerarcú mestertolvaj, Arsène Lupin. A társadalmon kívül álló "úri" betörő szellemes, bájos, ragyogó és ravasz személyiség, aki mindig jó néhány lépéssel a bűnüldözők előtt jár. Ezúttal azonban úgy látszik rajtaveszt, hiszen a történet elején nagy ellenfele, Ganimard nyomozó fülön csípi egy Amerikába tartó tengerjáró fedélzetén. Mindez azonban nem akadályozza meg mestersége gyakorlásában: a folytatásában egyenesen a vizsgálati fogságból bonyolít le egy rablást, majd a látványos szökés után a tiszta szívű bűnöző egy rettegett gyilkos elfogásában segédkezik. A karcsú kötet utolsó fejezetében végül a gyermek Arsène első tolvajlásának történetét ismerhetjük meg, amely főhősünk lelki motivációira is fényt derít. A mű egy eredetileg 1918-ban megjelent változat új kiadása, amelyben a műfaj magyar meghonosításával is próbálkozó Moly Tamás tolmácsolja a régi vágású, érzelmes krimitörténetet.

Poznanski, Ursula: A valóságok harca (Erebos 1.) >>

Erebos az ősi sötétség istene a görög mitológiában. Róla nevezték el azt a számítógépes játékot, amely központi „eleme” az ifjúsági regénynek. „Egy játék, amit nem lehet megvenni. Egy játék, ami beszél hozzád.” A főszereplőt, Nicket beszippantja ez a különös és egyben félelmetes játék, amely hivatalosan nem kerül forgalomba, ám mégis mindenkinek van egy példánya belőle az iskolában. A játékszabályok nagyon szigorúak és a résztvevőknek engedelmeskedni kell, ha meghallják a parancsokat. Az Erebos beleavatkozik a játékosok valós életébe, szervezkedik, manipulál, büntet és jutalmaz. Egyre veszélyesebbé válik, hiszen a parancsokat nem a való világban kell végre hajtani. A főszereplő, Nick lassan rádöbben, ha továbbra is a közösség tagja kíván lenni, akkor meg kell ölnie egy embert… Izgalmas, hátborzongató befejezésével megdöbbentő cyber-thriller regény.

Fantasztikus regények, fantasy, sci-fik

Hart, Joe: Obscura >>

A 2028-ban játszódó regényben a világot egy rejtélyes, új betegség sújtja: az ún. Losian-kór. A betegség rendkívül agresszív lefolyású, az embereknél eleinte enyhébb emlékezetkiesések jelentkeznek, majd később dühkitöréseket, elmebajt, végül halált okoz. Ezt a betegséget kutatja az amerikai neuroradiológus, Dr. Gilian Ryan is. A kísérletek azonban nem hoznak áttörést, így megvonják tőle a kutatási támogatást. Ekkor keresi fel régi ismerőse, aki a NASA-nak dolgozik. Egy titkos űrállomáson ugyanis úgy tűnik, felütötte a fejét a Losian-kór. Felkérik Ryant, hogy egy speciális alakulat tanácsadójaként tartson velük az űrállomásra, és derítse ki, tényleg erről a betegségről van-e szó, és lehet-e tenni valamit a terjedés ellen. Cserébe folytathatja a kutatásait, a NASA korlátlan ideig finanszírozza a kísérleteket. Az utazás azonban hamar rémálommá válik, miután a küldetést megmagyarázhatatlan és erőszakos események szakítják félbe…

Szmidt, Robert J.: Mélység >>

A kortárs lengyel fantasy-, sci-fi-irodalom egyik legelismertebb írója, a posztapokaloptikus lengyel „hétköznapokba” vezeti be olvasóit, amikor az atomháborút követően a hétszázezres Wrocławból csupán néhány száz túlélő küzd a csatornarendszerben a túlélésért, a radioaktív mutáns növények, állatok, a halálos felszín és az egyre inkább állattá váló emberekkel szemben. Az erőforrások, így az élelem hiánya miatt a közösségek a kannibalizmus tabujától sem riadnak vissza, a wrocławiak közül egyedül a Tanító és gyermeke mutat töretlen hitet az emberség irányába, ám éppen ez teszi számukra mindennél nehezebbé a túlélést. Annak ellenére, hogy a felszín súlyosan fertőzött, a toronyban mégis kigyúlnak a fények, ami emberi jelenlétre utal; a regényben nyomon követhetjük a Tanító és fia útját a torony, így a vélt megváltás és biztonság irányába.

Tinisarok

Natalia Sherba: Az Óraszív (Óramágusok 2.) >>

A fantasy történet főhőse Vasilisa, egy orosz tinilány, akit szülei eltűnése után egy rejtélyes idős rokon, Martha nagyi nevelt fel, majd magához vette a rég nem látott apja, Norton. Megtudta, hogy ő valójában egy másik világból, Eflarából származik, ahol az óramágusok élnek, akiknek hatalmában áll nemcsak lelassítani, meggyorsítani vagy éppen megállítani az időt, hanem egyfajta jövőbe látó képességük is lehet. A lányról kiderült, hogy egyszerre remény és rettegés tárgya az eflaraiak számára: úgy hiszik, minden idők legnagyobb óramágusa lehet belőle, akinek perdöntő szerepe lesz a fajaik között dúló háború eldöntésében. Úgy tűnik, csak a rejtélyes Skarlát Virág segítségével lehet újra kitágítani az időszakadást, és ezzel megmenteni az óramágusok világát. De vajon Vasilia és barátai sikerrel járnak? A lány hogyan halad előre az óramágus-hierarchiában? És vajon mi vár az Órakört alkotó fiatalokra ebben a multidimenzionális világban?

Ismeretterjesztő és szakirodalom

Nagy András: Az inkognitó lovagja >>

A jelen tanulmánykötet egyes írásai mind Kierkagaard-nak lettek szentelve: Nagy András a nyitó tanulmányt követően, melyben a személyiség rétegeiről és a megismerés lehetőségeiről értekezik, három tematikus egységbe rendezte Kierkegaard-tanulmányait. Az első rész a drámairodalommal, dráma és filozófia kapcsolatával, az ezekre adott Kierkegaard-i reflexiókkal foglalkozik. E három írást követően a dán filozófus recepciótörténetét járja körbe: az egyes szövegekben olvashatunk Szondi Péter drámaelméletéről, melyet nagyban befolyásolt a dán filozófus, de Lukács György Kierkagaard-elemzése mellett Brandenstein Béla és Szeberényi Lajos Zsigmond értelmezései is helyet kaptak, a huszadik század magyar filozófiatörténetét lefedve így. A kötet harmadik fejezete két kortárs író Kierkegaard-olvasatait mutatja be: Nádas Péter és Esterházy Péter hogyan olvassa a dán filozófus műveit, hogyan hatnak rájuk, és miként lehet tetten érni a közvetlen vagy közvetett hatást műveikben.

Domonkos Endre: Közép- és Kelet-Európa gazdaságtörténete 1953 és 1989 között >>

A szerző jelen kötetében az 1953 és 1989 közt eltelt majd négy évtizedet vizsgálja közelebbről egészen az egész régió életét nagyban befolyásoló rendszerváltásokig, mikor is a nyugati típusú piacgazdaság előtt már nem magasodtak szögesdrótok, valamint hasonlóan bevehetetlen ideológiák. A kötet első fejezetében az 1950-es évek reformkísérleteiről olvashatunk. A fejezetben az egyes országok (Magyarország, Lengyelország, Románia, Csehszlovákia, NDK és Jugoszlávia) eltérő stratégiáit ismerhetjük meg. A második fejezet a ’60-as évekkel foglalkozik, melyet egy jóval ember-arcúbb szocializmus jellemzett, ám nem szabad megfeledkezni a prágai tavasz vérbe fojtásáról sem. A ’70-es évek összeomlása, majd az egyes országok mérhetetlen eladósodása kiszolgáltatottá tette azokat. A kötet negyedik fejezete konklúziót fogalmaz meg, valamint a történeti szálat tovább vezeti a rendszerváltás évéig.

Cooper, Alistair: Reflektív nevelés >>

Gyermekünk mélyebb megértéséhez, és ezáltal hatékonyabb neveléséhez kínál ún. mentalizációs technikákat a szerzőpáros. Ezeket esetleírások tükrében mutatják be: három család hétköznapjaiba pillanthatunk bele a tanulságos történetek által, amelyekben kidomborodnak a tipikus problémás élethelyzetek, s így szó eshet ezek megfelelő kezeléséről, oldásáról is. Az eljárás neve reflektív nevelés, amelynek eredtével ismertet meg az első fejezet, amely egyben definiálja is a terminust. Ezután olyan témák kerülnek terítékre, mint a szülői térkép értelmezése, az érzelemszabályozás, a gyermekek érzelmi támogatása, a fegyelem alkalmazása és a nézeteltérések megértése, az érzékeny gyerekek kezelése, támogatása, valamint a családközi, baráti kapcsolatok hiteles kezelése. A kötetet, amely elsősorban a tudatos, elméleti alapokon is felkészülni vágyó szülők figyelmére számíthat, hivatkozások, név- és tárgymutató zárja.

Fry, Hannah: Emberek és gépek >>

A digitális forradalom új kihívások elé állította a társadalmat: életünk majd minden szegmensében megfigyelhetjük, hogy gépekre vagyunk utalva. Az ezzel kapcsolatos kérdéseket járja körbe Hannah Fry ismeretterjesztő és gondolatébresztő monográfiájában: az első fejezetben a hatalom kérdését járja körbe a tanuló és szűrő algoritmusok példáin keresztül. A mesterséges intelligencia klasszifikációja során kifejti, hogy érdemesebb számítás- és statisztikatudományi forradalomról beszélni a mesterséges intelligencia előretörése helyett. A következő fejezetekben életünk meghatározó színterein járja körbe: az adatok kezelését követően az igazságszolgáltatás, az orvoslás, az autók, a bűnüldözés, valamint a művészet világát elemzi és mutatja be az egyes algoritmusok „szemén” keresztül.

Langer, Ewald: Menjünk gombászni! >>

Elsősorban amatőr gombászok forgathatják haszonnal Ewald Langer egyszerű és logikus határozóját, amely a közép-európai erdőkőn-mezőkön leggyakrabban előforduló gombafajok azonosításához nyújt segítséget. A kötet első negyede a gombászásról szól általánosságban: itt kapott helyet a gomba definíciója, s itt olvashatunk az éves gombaszezonról, a lelőhelyekről, és a szükséges felszerelésről. A folytatásban az ehető, majd pedig a mérgező gombákat tanulmányozhatjuk egy-egy oldalpáron (az egyik lapon a leírással, a másikon a színes fotóval). Az utolsó fejezetben a gomba konyhai felhasználásáról esik szó. A kiadványt tárgymutató, s egy rövidke gombakvíz zárja.

Dahlke, Rüdiger: A gyermeki lélek nyelve: a betegség >>

Az író évtizedek óta foglalkozik a szellem, a lélek és a test misztikus összefüggéseivel, a pszichoszomatikus tünetekkel és betegségekkel. Ezzel kapcsolatos gondolatait már többször összefoglalta könyveiben amelyek közül talán a legismertebb A lélek nyelve: a betegség. Nem véletlen, hogy a jelen kötet címe erre rímel - tartalmát és mondanivalóját tekintve is van sok azonosság, ám egy alapvető különbség is: ezúttal szerzőtársával együtt nem a felnőtt, hanem a gyermeki lélek testi problémákba burkolt üzeneteit, segélykiáltásait dekódolja. Az általános alapelvek áttekintése után olyan egészségügyi problémák spirituális-pszichés háttere tárulhat fel, mint a láz, a fertőző betegségek, a fejfájás, a szembetegségek, a torok- és fülfájás, a légzőszervi és emésztőrendszeri panaszok, az allergia stb.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Gyarmati Andrea: Gyere velem gyógyítani >>

Ebben a kiváló ismeretterjesztő-tanácsadó kötetben szó esik az anatómiai alapokról, az agy és az idegrendszer működéséről, az orvosi vizsgálat menetéről, valamint arról, hogy miként válasszuk ki a bizalmunkra valóban méltó gyermekorvost. A folytatásban csupa olyanról olvashatunk, amely kezdő anyukák, apukák kicsikkel kapcsolatos ismeretanyagát bővíti: sok egyéb mellett ír a szerző a családtervezésről, a kisbaba születéséről, az újszülöttkor sajátosságairól, a tipikusan erre a korra jellemző problémákról, a szobatisztaságról, a gyerekkori félelmekről, az iskolaérettségről, a kamaszkori változásokról stb. A kötet második felében a gyerekkorban előforduló betegségeket mutatja be a szerző ábécérendben, majd válaszol néhány gyakorta elhangzó kérdésre (pl. olyan témákkal kapcsolatban, mint a gyógyszerszedés, a védőoltások, a mosdás stb.), és megoszt néhány "nagyitól hallott" házi praktikát is.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Nesse, Randolph M.: Rossz érzések jó okkal >>

A jelen kötet szerzője egy igen friss diszciplína alapján az érzelmek és a belőlük következő esetleges káros szenvedélyeket és betegségeket evolucionista szemszögből nézi meg közelebbről, így próbál magyarázatot adni olyan első ránézésre érthetetlen jelenségekre, melyek megkeseríthetik életünket. A kötetből kiderül, hogy a mai életünket megkeserítő rossz érzések, mentális zavarok egykor komolyabb céllal épültek be életünkbe, testünkbe és szellemünkbe. A túlélés nem csupán az esetleges veszélyek elhárításában, s így a szorongás kiemelt státuszában érhető tetten, az ember társas kapcsolatai is hasonlóan érdekes jelenségek: azt hihetnénk, hogy a legönzőbb, leginkább altruista egyed viszi a legtöbbre, ám úgy tűnik az empatikusabb egyedeknek lesznek több utódai, így az önzésért felelős gén kevésbé markáns módon öröklődik.

Hoare, Jo: 101 tipp videókonferenciákhoz >>

A különféle megbeszélések, meetingek, konferenciák áthelyezésének folyamata az online térbe már évek óta zajlik, a 2020-as koronavírus-járvány óta azonban ennek jelentősége óriásira növekedett, hisz a fertőzésveszély miatt minden, amire csak van mód, virtuálissá vált. A szerző ahhoz nyújt segítséget, hogy aki különféle célokkal videokonferenciákat szervez, az minél hatékonyabb lehessen; erre szolgál "101 tipp", amelyeket tételesen felsorol ebben a kis könyvben. A kulcsszavakkal aposztrofált, egy-két mondatos magyarázatokkal kísért tanácsok így szólnak: tarts rendet; légy profi; tarts szünetet; összpontosíts; légy udvarias; koncentrálj stb. Ezeket hat tematikus fejezetbe rendezte Jo Hoare: Az alapok, Család és barátok, Kvízek, Randizás, Munka és Buktatók. A szöveget fekete-fehér ábrák kísérik a könyvecskében, ami inkább lapozgatásra, mint komoly szakmai felkészülésre való.

Berry, Mary: Főzni tanulunk >>

Egy Angliában közismert, a maga műfajában élő klasszikusnak számító mesterszakács- és -cukrász-nagyasszony, Mary Berry jegyzi ezt a szakácskönyvet, amely alapoktól tanítja a sütés-főzés művészetét. Ez azonban csak a technikára vonatkozik: a legegyszerűbbektől tart a könyv a bonyolultabbak felé. Az első fejezetben tizenkét ún. mesterrecept olvasható, köztük olyanokkal, mint a klasszikus francia omlett, a pirított gyömbéres csirke, a chili con carne, vagy az angol almás pite. A folytatásban tojásos fogások, levesek, tészták, gabonák és hüvelyek, serpenyős, pirított, grill- és egytálételek, sültek, köretek, saláták, valamint gyümölcsös édességek, torták, sütik és kenyerek receptjei közül válogathatunk. A folytatásban konyhatechnikai trükköket ismertet a szerző, majd bemutat néhány alapvető hozzávalót és obligát konyhai eszközt. A színes képekkel kísért kiadvány végén tárgymutató segíti az eligazodást.

Fám Erika: Viszontképek a filmben >>

Az írónő a képfilozófia területén egy járatlan ösvényt, feltérképezetlen vidéket szelídített meg, tett bejárhatóvá és beláthatóvá. A képekben (legyen az mozgó vagy statikus) prezentált és reprezentált másik kép kérdésének nem szenteltek eddig komolyabb teret. A képekben előhívott, megidézett vagy bemutatott képet viszontképnek nevezi monográfiájában, ami része egy általános képhálózatnak, amit a befogadó kulturális ismeretei, tanulmányai és élményei helyeznek el ebben az általános, mindent átfogó rendszerben. A szerző emiatt doktori disszertációjában a filozófiai terminusalkotás gyakorlatával élve egy új módszertan, egy sajátos leíró nyelv kidolgozását kísérelte meg sikerrel, így a képekben elénk tárt képek értelmezési és befogadási horizontját jóval szélesebbre húzhatjuk, mint korábban.

Torgeby, Markus: Életem a szabad ég alatt >>

Torgeby huszonegy éves korára az életét teljesen értelmetlennek érezte, nem találta a helyét megszokott környezetében, így fogta magát, és kiköltözött az észak-svédországi szigetvilág végeláthatatlan fenyveseibe, ahol egy sátorban élt, és teljes önellátásra tért át. A teljes szabadság a totális felelősséggel találkozott itt, benne pedig egyszerre minden a helyére került és értelmet nyert. A kalandból életmód lett, ma pedig a családjával együtt él a természet - egyáltalán nem lágy, ám annál lenyűgözőbb - ölén. Kötetének ez utóbbi részét már feleségével, Fridával együtt jegyzi, aki társa lett ebben a különleges életformában. A visszaemlékezést követő részekben együtt avatnak be abba, hogy milyen a "nomád" világban a tűzrakás, a mosás, az alvás, a kés- és fejszeélezés, az ehető növények begyűjtése - hogy csak pár dolgot kiemeljünk.

Fried István: A világirodalom kalandos útjain >>

Fried István 1984 és 2010 között tartott egyetemi előadásaiban többek közt arra is keresett választ, mely szláv írók munkái érdemlik meg a világirodalmi rangot, és melyek azok, amelyeket a köztudat annak tart, és melyek azok, amikre föl kell hívni a figyelmet, valamint mely vonásaikkal érdemelték ki ezek az alkotók és művek a legmagasabb rendű minősítést. A könyv öt fejezetének elsőjében Fried mindenekelőtt a Goethétől származó „weltliteratur” fogalmát elemzi, két évszázados tartalmi módosulásait követi figyelemmel. Vizsgálja a szépirodalom és az irodalomtudomány, továbbá az imagológia (a másokról és magunkról alkotott mentális képek kutatása) és az összehasonlító irodalomtudomány viszonyát, valamint az ún. transznacionális irodalomszemlélet sajátosságait -- a Goethétől Kertész Imréig terjedő korban és szellemi ívben. Az elméleti alapozás után négy szláv nemzet világirodalmi rangú szerzőiről és műveikről beszél.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Vasy Géza: Fölrepültek rajban >>

A szerző évtizedeken át kísérte figyelemmel a Kilencek elnevezésű, az 1960-as évek második felében pályára lépő költői csoportosulás tagjainak munkásságát. Ezúttal kötetbe rendezte a Kilencekről szóló 33, nagyobb részt esszéjét, kisebb részt kritikai írását, köszöntő méltatását és portrécikkét, hogy ha nem is a monográfia kerekségével, de a teljesség igényével adjon képet a nemzedék líratörténeti jelentőségű teljesítményéről. Az első írás a csoport bemutatkozó antológiáját, az Elérhetetlen föld (1969) című kötetet mutatja be, illetve jellemzi szerzőinek karakterét. Ezt követően megidézi pályakezdésük korát, az 1960-as évek hazai kulturális légkörét és irodalmi életét, majd külön-külön szól a költőkről. Kitér a Kilencek évtizedekkel később kimutatható, újabb nemzedékekre gyakorolt hatására; foglalkozik művük kritikai fogadtatásával, az életművek belső módosulásával, sőt teljesítményük irodalmon túli jelentőségével is.

A szerző művei könyvtárunkban >>

Wydra, Thilo: Grace >>

Vélhetően kevesen vannak azok, legalábbis a középkorú és idősebb olvasók soraiban, akik nem hallottak a gyönyörű, Oscar-díjas monacói hercegné, Grace Kelly filmbe illő életéről és tragikus haláláról. A filmszínésznő regényes életét a szerző eleven színekkel, érzékletes képekben tárja az olvasók elé. Két fő fejezetben, kronológiai sorrendbe rendezte hatalmas anyagát. A fiatal és kiemelkedő szépségű, nem mellesleg tehetsége Grace 1947-1951-ig Hollywoodban egymás után készítette a filmjeit, és ekkorra már világszerte ünnepelt, nagy sztár vált belőle, Alfred Hitcocknak Grace a múzsája volt. Pályája csúcsán úgy tűnt magánélete is révbe ért, III. Rainier monacói uralkodó megkérte a kezét, majd 1956-ban összeházasodtak. Gyermekeket szült és élte a gazdagok fényűző, gondtalan életét, ám valójában ez börtön volt a számára. A látszólag ez a tökéletes házasság ellenére folyamatosan vágyakozott vissza Hollywoodba…

Mentálhigiéné, lélektan, pszichológia

Neumann, Erich: Mélypszichológia és új etika >>

A kötet elején a hazai kiadást szorgalmazó, Szombati Ágnes, Jungi kiképző analitikus írt bevezető sorokat, amelyből megtudható, hogy hazájában, első megjelenése idején meglehetősen provokatívnak ítélték az írást. Maga Jung nyilatkozott így kortársa munkájáról: …„Az Ön írása petra scandali (botránykő) lesz, azonban a jövőbeli fejlődés legerőteljesebb elindítója is…”. A négy fejezetre osztott anyagban a szerző a Bűntudat, árnyékprojekció és a bűnbakképzés pszichológiája című fejezetektől kiindulva A tudat fejlődése és az etikai fejlődés, A régi etika alapelvei és hatásai című fejezeteken keresztül vezeti szakavatott olvasóit, Az árnyék mélypszichológiai megtapasztalása, Az etika, mint totális etika című részeken keresztül Az új etika hierarchikus elvének, Az individuáció etikájának kollektív jelentőségéig.

 

tovább (Gyermekkönyvtár) >>