Vissza a nyitóoldalra

Dr. Kéri Katalin történész, egyetemi docens

 

Életrajz >>

Kéri Katalin honlapja >>

Interjúk, beszélgetések, cikkek >>

Önálló művei könyvtárunkban >>

Díjak, kitüntetések >>

 

 

"1966. január 4-én születtem Dunaújvárosban. Édesanyám Stadler Katalin, édesapám Kéri János. Gyermekkoromat Nagyvenyimen töltöttem, ott jártam általános iskolába is. Középiskolai tanulmányaimat Dunaújvárosban folytattam. 1984-ben érettségiztem, és ugyanebben az évben kezdtem el tanulmányaimat Pécsett, a Janus Pannonius Tudományegyetem történelem-orosz szakán. Egyetemistaként két évig a Pedagógia Tanszék demonstrátora voltam, az egyetem elvégzése után ott kezdtem dolgozni. 

 

Munkahelyem

 

1989-2004 között folyamatosan a Pedagógia Tanszéken dolgoztam. Jelenleg az újonnan alakult Nevelés- és Művelődéstörténeti Tanszék vezetője vagyok. Nevelés- és művelődéstörténetet tanítok nappali szakos hallgatóknak és posztgraduális képzésben résztvevőknek, valamint speciálkollégiumokat vezetek művelődés- és neveléstörténeti témákról. Doktori kurzusokat vezettem a Pécsi és a Debreceni Tudományegyetemen. 

 

Tudományos pályafutásom

 

1993 februárjában doktoráltam történelemből a Janus Pannonius Tudományegyetemen, summa cum laude minősítéssel. Dolgozatomnak „A történeti Baranya katolikus iskolái a dualizmus korában” volt a címe. 1994-1996 között elvégeztem a JPTE Modernkori Történeti Tanszékének PhD kurzusát. Értekezésemet a dualizmus kori magyar nők történetéről írtam, és 1997-ben védtem meg summa cum laude minősítéssel. 2004-ben habilitáltam neveléstudományból a Debreceni Tudományegyetemen. Értekezésem címe: A muszlim nevelésügy elméleti és történeti alapjai. 

 

Nyelvtudásom; külföldi tanulmányútjaim

 

Felsőfokú orosz nyelvtudásomon kívül francia és spanyol nyelvből középfokú C, angolból pedig alapfokú B típusú nyelvvizsgával rendelkezem, és olvasok olasz nyelven is. Jelenleg arabul tanulok. 
1992-ben fél tanévnyi időt töltöttem TEMPUS ösztöndíjasként a Madridi Autonóm Egyetemen. Ezen kívül több ízben vettem részt külföldi tanulmányutakon. 1994 áprilisában Svédországban jártam, Göteborgban hallgatója voltam egy pedagógiai szemináriumnak, ahol alkalmam nyílott megismerni különböző európai országok oktatási rendszerét. 1994 nyarán a bolognai Scienterben, 1995 nyarán pedig a Madridi Távoktatási Központban vettem részt egy-egy intenzív továbbképzésen, a JPTE Regionális Távoktatási Központjának kiküldötteként. 1995 októberében – a FEFA keretében – meglátogattam a Madridi Autonóm Egyetem és a Salamancai Egyetem tanárképzéssel foglalkozó részlegeit, és szakmai kapcsolatokat kötöttem. 1997-ben ismét egy szemeszternyi időt töltöttem el a Magyar Ösztöndíj Bizottság jóvoltából a Madridi Autonóm Egyetemen. 1999-ben a Salamancai Egyetemen vendégoktatóként előadásokat tartottam a magyar nevelés és művelődés történetéről. 2004-ben egy hónapig a franciaországi Rouen egyetemén voltam vendégtanár. 

 
 

Konferencia-szereplések, publikációk

Több hazai konferencián szerepeltem előadóként (Pl.: 1989-ben, 1990-ben és 1997-ben a PAB szervezésében rendezett konferencián, több alkalommal az MTA Pedagógiai Szakbizottságának neveléstörténeti felolvasóülésén, 1996-ban a magyar-francia történész vegyesbizottság által rendezett konferencián és egy galántai tanácskozáson, 2000-ben az ISCHE spanyolországi konferenciáján), 2002-ben pedig a Mandulavirágzási Tudományos Napokon, az I. és II. Pécsi Latinamerikanista konferencián és az Országos Neveléstudományi Konferenciákon. 
      Eddig öt könyvem és hat általam szerkesztett kötet jelent meg. Számos hosszabb-rövidebb történeti és neveléstörténeti tárgyú publikációm (több, mint százharminc) látott napvilágot, és további kötetek megírásán dolgozom, melyek felölelnék és bemutatnák az egyetemes művelődés- és neveléstörténet Magyarországon kevéssé ismert területeit, forrásait. Rendszeresen írok történeti tanulmányokat a Valóság, az Iskolakultúra, az Egészségnevelés és a Magyar Pedagógia című folyóiratokba, recenziókat a Világtörténetbe, és megjelentek már írásaim a Honismeret, az Embernevelés, a Pedagógiai Szemle, a Baranyai Helytörténetírás, a Művelődés- és Neveléstörténeti Közlemények hasábjain. 2003 óta közreműködöm magyar gondolkodókról készített írásaimmal egy párizsi kiadó köteteiben, melyek a neveléstörténet jeles alakjait mutatják be. 1997-ben munkacsoportommal együtt elkészítettem egy, az egyetemes és magyar neveléstörténet tanításához és tanulásához segítséget nyújtó számítógépes anyagot, melynek megírását és digitalizálását a Nemzeti Kulturális Alap támogatta. 2000-2002 között egy olyan OTKA kutatás vezetője voltam, amely – európai források alapján – áttekinti és bemutatja a középkori muszlim nevelés és művelődés történetét. 

 
 

Kitüntetéseim
      1991-1996 között és 1999 óta tanszéki munkámhoz tartozik az OTDK munka szervezése. 1991 óta valamennyi Országos Diákköri Konferencián jó helyezéseket értek el többen is az általam felkészített diákok közül. 1993-ban és 1995-ben kiemelkedő eredményt elért diákjaim felkészítéséért dékáni és miniszteri elismerésben is részesültem (Pro Scientia-díj). 2001-ben az OTDT elnöksége „Tudással Magyarországért” jubileumi emléklappal és plakettel ismerte el 10 éves munkámat. 1997-ben történeti tárgyú írásaimért elnyertem az Egészségnevelés című folyóirat „Vilmon Gyula” nívódíját
      1999-ben a Tudomány Napján a Magyar Tudományos Akadémia Pécsi Akadémiai Bizottsága ifjúsági tudományos díjban részesített eddigi munkásságom elismeréseként. 

 
 

Tudományos és társadalmi testületekben való részvételem
      1998 óta tagja vagyok az MTA köztestületének, és az MTA-PAB Pedagógiai Munkabizottságának. 1999 novemberétől az MTA-PAB Filozófiai és Történeti Szakbizottságának titkára vagyok, 2000 januárjától pedig az MTA Neveléstörténeti albizottságában dolgozom, 2003-tól mint annak titkára. 2004-ben az MTA újonnan alakult Spanyol-Magyar Történész Vegyesbizottságának tagjává választottak. 2004 óta szerkesztőségi tagja vagyok a neveléstörténet, a Pedagógusképzés és a spanyolországi Aula című folyóiratoknak. 

 
 

Szabadidős tevékenységeim
      Szabadidőmben verseketnovellákat, meséket írok és fordítok (írói álnevem Kate Carry), és férjemmel, Ambrus Attila Józseffel együtt 1996-tól 1999-ig szerkesztettem egy tudományos-ismeretterjesztő szoftver magazint, Dimenzió címmel, újabban pedig olvasószerkesztője vagyok az Új Galaxis című antológiának. Társadalmi munkában éveken át munkatársa voltam a Magyar Elektronikus Könyvtárnak. Nagyon szeretek utazni, olvasni, festeni, sütni és főzni. "

 

Pécs, 2005. január 31                                                                                               Kéri Katalin

forrás: Dr. Kéri Katalin honlapja >>